Velero chce stać się standardem tworzenia kopii zapasowych Kubernetes


Na marginesie produktów handlowych skierowanych do backup dla klastrów Kubernetes – Kasten z Veeam, Trilio i Pure’s Portworx – projekt open source od Velero ma stać się standardem.

„Ambicją Velero jest uwzględnianie najbardziej możliwych scenariuszy” — powiedział Shubham Pampattiwar, główny inżynier w Red Hat, który nadzoruje wkład w Velero i który spotkał się z siostrzaną publikacją ComputerWeekly LeMagIt w niedawnym Wycieczka po prasie IT wydarzenie.

„Opracowaliśmy na przykład haczyki lub moduły, które wstrzymują działanie na potrzebny czas kopia zapasowa jego danych, aby nie zapisywać ich z niespójnościami” – powiedział Pampattiwar.

„Ale także moduły, które będą wykonywać asynchroniczne kopie zapasowe, dzięki czemu dane będą archiwizowane bez zatrzymywania produkcji. I silnik, który równolegle wykonuje kilka procesów tworzenia kopii zapasowych i/lub przywracania, tak aby aktywność mogła zostać przywrócona tak szybko, jak to możliwe w przypadku cyberataku”.

Jest całkiem prawdopodobne, że firmy takie jak Dell, Veritas czy IBM mogłyby zintegrować Velero jako rozszerzenie Kubernetes do ich zapasowe produktypodczas gdy Red Hat i VMware mogą rozszerzyć swoje oferty Kubernetes, a mianowicie OpenShift i Tanzu, o natywną funkcję tworzenia kopii zapasowych.

Asembler procesów składowania

Początkowo nazywany Heptio Ark, Velero oferuje na razie tylko trzy funkcje. Są to planowanie tworzenia kopii zapasowych, tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie. Mają one formę CRD — Kubernetes CustomResourceDefinition — lub funkcjonalnego rozszerzenia Kubernetes i jego konfiguracji zdefiniowanej w ectd rejestru, aby skonfigurować cały klaster.

Reklama

Velero nie implementuje funkcji tworzenia kopii zapasowych jako takiej – działa raczej jako silnik do zarządzania funkcjami w klastrze, który może wykonywać kopie zapasowe. Zarządza migawkami, na przykład oferowanymi przez Sterowniki CSI dostarczane przez dostawców do przechowywania bloków, Restic lub Kopia do tworzenia kopii zapasowych plików lub Kubernetes API do woluminów awaryjnych w trybie obiektowej pamięci masowej.

„Dostępność rosnącej liczby modułów, które można zintegrować z otaczającą infrastrukturą, jest zaletą Velero” — powiedział Pampattiwar. „Na przykład dzięki temu możemy łączyć się przez API z hostami w chmurze, aby chronić ich zasoby. Dla użytkownika wszystko jest przejrzyste. Planują tworzenie kopii zapasowych lub przeprowadzają przywracanie, nie martwiąc się o infrastrukturę bazową”.

Drążąc w dół, użytkownik uruchamia lub planuje uruchamianie poleceń, takich jak „velero backup create ”, co uruchamia odpowiednie skrypty dla odpowiednich interfejsów API w podstawowej infrastrukturze.

Jeśli chodzi o infrastrukturę, w której przechowywane są kopie zapasowe, może to być wolumin chmury S3 lub wolumin plików. Wszystko, co musi być, to moduł definiujący miejsce docelowe, które administrator może wskazać w ustawieniach kopii zapasowych. Administrator może wprowadzić na przykład „–provider aws” lub „–provider Portworx”, a następnie niezbędne szczegóły, takie jak nazwa woluminu lub poświadczenia dostępu.

W ten sam sposób hooki są skryptami konserwacyjnymi przystosowanymi do uruchamiania przed lub po funkcjach tworzenia kopii zapasowych.

Na przykład, aby wykonać kopię zapasową plików działającego poda działającego w systemie Linux, wystarczy zdefiniować „pre-hook” podczas wdrażania poda, który poprosi kontener o uruchomienie polecenia „/sbin/fsfreeze” – gdzie „freeze” zatrzymuje dostęp przed wykonaniem kopii zapasowej – następnie polecenie „/sbin/fsfreeze”, aby ją odmrozić i ponownie aktywować I/O. W ten sam sposób może działać na żądania sformułowane przez aplikację APIs, wysyłane w formacie JSON, na przykład w czasie przywracania.

Silnik wtyczki do tworzenia kopii zapasowych

Pampattiwar przyznaje, że wykonanie wszystkich funkcji tworzenia kopii zapasowych z wiersza poleceń może być skomplikowane dla administratorów systemu. Ale według niego to szczegół.

„Atrakcyjność Velero polega na tym, że jest to open source” — powiedział Pampattiwar. „Oznacza to, że jest użyteczny dla wszystkich dostawców pamięci masowej, którzy opracowali sterownik CSI dla swojego rozwiązania, który jest rozpoznawany przez Kubernetes. Teraz dostawcy mogą zintegrować funkcjonalność Velero z konsolą graficzną w celu administrowania systemami”.

„Wyzwaniem dla Velero jest skupienie się na mechanizmach” – powiedział Pampattiwar. „To platforma na tyle surowa, że ​​każdy może przyjść i zaproponować ulepszenia, które będą przydatne dla wielu ludzi. Od każdego zależy, w jaki sposób chce wdrożyć produkt końcowy, aby był łatwy w użyciu dla ich klientów”.

Pampattiwar wyjaśnił, że dostawcy pamięci masowych mogą oferować tylko lokalne kopie zapasowe ze swoimi sterownikami CSI. Pierwszym problemem jest to, że te kopie zapasowe są potencjalnie niefunkcjonalne, ponieważ nie zapewniają spójności danych przed operacjami tworzenia kopii zapasowych i po nich. Po drugie, tych kopii zapasowych nie można przywrócić w innej infrastrukturze. Integracja Velero z ich produktami zapewniłaby niezawodną ochronę w wielu chmurach.

„Komercyjne produkty do tworzenia kopii zapasowych są wstępnie pakowane. Velero na razie nie ma takich ambicji. Zamiast tego Velero chce być silnikiem typu plug-in, zdolnym do tworzenia kopii zapasowych wszystkiego, używanym przez nowe produkty pamięci masowej, jak również przez historycznych operatorów, powiedział Pampattiwar, który obiecał regularne pojawianie się nowych funkcji w celu płynnego tworzenia kopii zapasowych.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dzień pierwszy, Obsidian i moje wielomiesięczne poszukiwania prywatnego, osobistego miejsca w internecie

Zapisałem w swoim dzienniku 86 dni z rzędu. Moim noworocznym postanowieniem było zobowiązać się do prowadzenia dziennika moich dni i każdego dnia...

Trzy powody, dla których Lenovo poniosło porażkę z linią smartfonów do gier Legion

Lenovo ogłosiła swój pierwszy telefon do gier, Legion Pro i Legion Duel, w 2020 roku. Pierwsze urządzenia wyróżniały się wysokiej klasy specyfikacjami, estetyką...

Zwiastun Asteroid City: Wes Anderson łączy siły z Tomem Hanksem, kosmitami

To dobry rok dla fanów Wesa Andersona, ponieważ w 2023 roku zobaczymy nie jeden, ale dwa nowe filmy tego słynnego filmowca,...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!