Ustawa parlamentarna o utworzeniu brytyjskiej Agencji ds. Zaawansowanych Badań i Wynalazków


Parlamentowi przedstawiono nową ustawę o utworzeniu brytyjskiej Agencji ds. Zaawansowanych Badań i Wynalazków (ARIA), agencji, która będzie miała uprawnienia i swobodę finansowania i rozwoju badań naukowych w odpowiednim tempie.

Ogłoszony w lutym 2021 r, ARIA ma model oparty na Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych (ARPA) i jego następca Darpa. Nowa agencja jest wspierana przez fundusze w wysokości 800 milionów funtów i będzie wspierać badania wysokiego ryzyka, które dają szansę na wysokie korzyści w zakresie ich transformacyjnego wpływu na społeczeństwo.

ARIA przyjrzy się sposobom uniknięcia niepotrzebnej biurokracji i będzie eksperymentować z różnymi modelami finansowania, takimi jak dotacje na programy i zalążki, a także zachęty do nagród, aby osiągnąć cele w zakresie wspierania pionierskich badań. Będzie miał również większą tolerancję na niepowodzenie niż to, co jest zwykle akceptowane, a także możliwość rozpoczynania i zatrzymywania projektów zgodnie z ich sukcesem.

Ustawa ARIA, wprowadzona 2 marca, określa ramy prawne i zarządzanie dla nowej agencji. Zdaniem rządu uznaje się, że „ambitne, ryzykowne badania wymagają cierpliwości”, więc agencja otrzyma długoterminowe bezpieczeństwo potrzebne do osiągnięcia celów – w ustawie określono 10-letni okres karencji przed może dojść do ewentualnego rozwiązania agencji.

W ramach nowych propozycji intencją rządu jest, aby ARIA nie podlegała ustawie o wolności informacji (FoI). Uzasadnienie podane przez Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) mówi, że brak konieczności odpowiadania na żądania FoI skróci czas administracyjny wymagany do ich przetworzenia i że chroni „przewagę konkurencyjną Wielkiej Brytanii”, jednocześnie umożliwiając ARIA prowadzenie „niezwykle oszczędnego i elastycznego trybu operacyjnego”, co rząd rozumie, że jest „niezbędny do zaprojektowania i ostatecznego sukcesu”.

Ponadto projekt ustawy ma na celu zapewnienie, że elastyczność oczekiwana od ARIA jest „zrównoważona z niezbędną odpowiedzialnością i nadzorem”. Agencja będzie kontrolowana przez Krajowy Urząd Kontroli (NAO) i będzie zobowiązana do aktywnego dzielenia się informacjami o swojej działalności, a także do składania rocznego sprawozdania ze swoich funkcji i rozliczenia, które zostanie przedłożone Parlamentowi. do wglądu.

Reklama

„ARIA będzie wyposażona we wszystkie narzędzia i swobody, których potrzebuje, aby odnieść sukces – umieszczając naszych czołowych światowych naukowców w centrum procesu decyzyjnego, pozbawiając nas biurokracji i dając naszym najlepszym umysłom licencję na inwestowanie w najbardziej przełomowe badania z szybkościami takimi jak nigdy wcześniej ”, powiedział sekretarz handlowy Kwasi Kwarteng.

Sekretarz ds. Handlowych będzie miał również „silne uprawnienia” do interweniowania w interesie bezpieczeństwa narodowego. Takie sytuacje mogą obejmować nakazanie ARIA zatrzymania projektu, jeśli dotyczy to „pewnych wrogich aktorów”, lub zaprzestanie określonych programów.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Sztuczna inteligencja Edge Copilot firmy Microsoft nie jest w stanie podsumować każdego filmu na YouTube

Dodano jedną funkcję do AI Copilot firmy Microsoft w przeglądarce Edge w tym tygodniu jest możliwość generowania streszczeń tekstowych filmów. Jednak funkcja...

UE osiąga wstępne porozumienie w sprawie ustawy o sztucznej inteligencji, torując drogę dla prawa

Po rundzie intensywnych negocjacji w tym tygodniu prawodawcy w Brukseli osiągnęli obecnie ok „porozumienie tymczasowe” w sprawie proponowanej przez Unię Europejską ustawy o...

Święta Bożego Narodzenia z Batmanem, nowe filmy z serwisu Netflix i wszystko inne do obejrzenia

Witamy w najbardziej pracowitym sezonie kinowym w roku, kiedy naprawdę warto wybrać się do kin na filmy, a wszystko, co trafia...
Advertisment