Ustawa parlamentarna o utworzeniu brytyjskiej Agencji ds. Zaawansowanych Badań i Wynalazków


Parlamentowi przedstawiono nową ustawę o utworzeniu brytyjskiej Agencji ds. Zaawansowanych Badań i Wynalazków (ARIA), agencji, która będzie miała uprawnienia i swobodę finansowania i rozwoju badań naukowych w odpowiednim tempie.

Ogłoszony w lutym 2021 r, ARIA ma model oparty na Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych (ARPA) i jego następca Darpa. Nowa agencja jest wspierana przez fundusze w wysokości 800 milionów funtów i będzie wspierać badania wysokiego ryzyka, które dają szansę na wysokie korzyści w zakresie ich transformacyjnego wpływu na społeczeństwo.

ARIA przyjrzy się sposobom uniknięcia niepotrzebnej biurokracji i będzie eksperymentować z różnymi modelami finansowania, takimi jak dotacje na programy i zalążki, a także zachęty do nagród, aby osiągnąć cele w zakresie wspierania pionierskich badań. Będzie miał również większą tolerancję na niepowodzenie niż to, co jest zwykle akceptowane, a także możliwość rozpoczynania i zatrzymywania projektów zgodnie z ich sukcesem.

Ustawa ARIA, wprowadzona 2 marca, określa ramy prawne i zarządzanie dla nowej agencji. Zdaniem rządu uznaje się, że „ambitne, ryzykowne badania wymagają cierpliwości”, więc agencja otrzyma długoterminowe bezpieczeństwo potrzebne do osiągnięcia celów – w ustawie określono 10-letni okres karencji przed może dojść do ewentualnego rozwiązania agencji.

W ramach nowych propozycji intencją rządu jest, aby ARIA nie podlegała ustawie o wolności informacji (FoI). Uzasadnienie podane przez Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) mówi, że brak konieczności odpowiadania na żądania FoI skróci czas administracyjny wymagany do ich przetworzenia i że chroni „przewagę konkurencyjną Wielkiej Brytanii”, jednocześnie umożliwiając ARIA prowadzenie „niezwykle oszczędnego i elastycznego trybu operacyjnego”, co rząd rozumie, że jest „niezbędny do zaprojektowania i ostatecznego sukcesu”.

Ponadto projekt ustawy ma na celu zapewnienie, że elastyczność oczekiwana od ARIA jest „zrównoważona z niezbędną odpowiedzialnością i nadzorem”. Agencja będzie kontrolowana przez Krajowy Urząd Kontroli (NAO) i będzie zobowiązana do aktywnego dzielenia się informacjami o swojej działalności, a także do składania rocznego sprawozdania ze swoich funkcji i rozliczenia, które zostanie przedłożone Parlamentowi. do wglądu.

Reklama

„ARIA będzie wyposażona we wszystkie narzędzia i swobody, których potrzebuje, aby odnieść sukces – umieszczając naszych czołowych światowych naukowców w centrum procesu decyzyjnego, pozbawiając nas biurokracji i dając naszym najlepszym umysłom licencję na inwestowanie w najbardziej przełomowe badania z szybkościami takimi jak nigdy wcześniej ”, powiedział sekretarz handlowy Kwasi Kwarteng.

Sekretarz ds. Handlowych będzie miał również „silne uprawnienia” do interweniowania w interesie bezpieczeństwa narodowego. Takie sytuacje mogą obejmować nakazanie ARIA zatrzymania projektu, jeśli dotyczy to „pewnych wrogich aktorów”, lub zaprzestanie określonych programów.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Vinpower ogłasza ulepszoną ładowarkę iXCharger, oferującą ładowanie 140 W i 2 TB przestrzeni dyskowej

Vinpower, Inc., dzięki strategicznemu sojuszowi z Phihong Technology, wracają do laboratorium, udoskonalając wielokrotnie nagradzaną i długo oczekiwaną wersję iXCharger 65 W, która jest...

ASUS przedstawia wydajność NUC 14 z procesorem Core Ultra 9 185H i GeForce RTX 4070

Firma ASUS przedstawiła dzisiaj NUC 14 Performance, który, jak sama nazwa wskazuje, jest nastawiony na wydajność. Jest to zasadniczo bliźniak ROG NUC,...

Ten komputer stacjonarny o wartości 99,99 USD mieści się w dłoni

Zakup nowego komputera stacjonarnego polega na sprawdzeniu jego ceny i określeniu, ile miejsca będzie on zajmował. Wyróżniającym się kandydatem jest minikomputer ECS...
Advertisment