USA podniosą cła na pojazdy elektryczne, baterie, ogniwa słoneczne i chipy komputerowe z Chin


Administracja Bidena ogłosiła dziś znacznie wyższe cła na kluczowe towary z Chin, których USA będą potrzebowały, aby osiągnąć swoje cele klimatyczne. Posunięcie to dotyczy transportu, technologii czystej energii, surowców i nie tylko.

„Aby zachęcić Chiny do wyeliminowania nieuczciwych praktyk handlowych w zakresie transferu technologii, własności intelektualnej i innowacji, prezydent zarządza podwyżki ceł w strategicznych sektorach, takich jak stal i aluminium, półprzewodniki, pojazdy elektryczne, baterie, minerały krytyczne, ogniwa słoneczne, statki żurawie brzegowe i produkty medyczne”, a Arkusz informacyjny Białego Domu mówi.

To najnowsze posunięcie Stanów Zjednoczonych w związku z wysiłkami mającymi na celu zwiększenie krajowej produkcji przy jednoczesnej eskalacji napięć handlowych z Chinami. W sumie oczekuje się, że podwyższone cła dotkną ok 18 miliardów dolarów w rocznym imporcie.

Oczekuje się, że zwiększone cła wpłyną na roczny import o wartości około 18 miliardów dolarów

Jeśli chodzi o pojazdy elektryczne, administracja Bidena zwiększa taktykę mającą na celu zablokowanie chińskim producentom dostępu do USA. Wyprodukowanych w Chinach pojazdów elektrycznych jest mnóstwo bardziej przystępne niż inne opcje — około 10 000 dolarów za Seagull BYD w porównaniu do prawie 40 000 dolarów za najtańszy model Tesli. Jednak wysokie cła skutecznie uniemożliwiają Chinom import pojazdów elektrycznych do Stanów Zjednoczonych. Teraz stawka celna wzrasta do 100 procent z obecnego poziomu 25 procent.

Wyższe cła na akumulatory, półprzewodniki i minerały krytyczne mogą również wpłynąć na amerykański przemysł pojazdów elektrycznych. Cła na części do akumulatorów i akumulatory litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych wzrosną w tym roku do 25 procent z 7,5 procent. Podobna podwyżka w przypadku akumulatorów litowych innych niż EV wejdzie w życie w 2026 r. Do 2025 r. stawka celna na półprzewodniki z Chin podwoi się do 50 proc.

Reklama

Cła na magnesy trwałe, grafit naturalny i niektóre inne krytyczne minerały również wzrosną w ciągu najbliższych kilku lat do 25 procent od zera. Grafit jest stosowany w bateriach, panelach słonecznych i produkcji stali. Cła na niektóre produkty ze stali i aluminium wzrosną do 25 procent z dzisiejszego zera do 7,5 procent.

Tymczasem amerykańscy producenci energii słonecznej świętują decyzję o podniesieniu ceł na ogniwa słoneczne do 50 procent z poprzednich 25 procent. „Administracja podjęła właściwą decyzję, aby wzmocnić zabezpieczenia komponentów fotowoltaicznych, które chcemy zbudować w USA” – stwierdził Mike Carr, dyrektor wykonawczy Koalicji Producentów Energii Słonecznej dla Ameryki, w przesłanej e-mailem petycji.

Producenci paneli słonecznych w USA – nawoływał administrację Bidena nałożyć cła na panele słoneczne z czterech krajów Azji Południowo-Wschodniej na początku tego roku, po tym jak Departament Handlu ustalono dochodzenie że chińskie przedsiębiorstwa obchodziły cła, przemieszczając towary przez inne kraje.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

YouTube Music umożliwia wyszukiwanie poprzez nucenie do telefonu z Androidem

W aplikacji YouTube Music na Androida dostępna jest funkcja, która będzie po części Shazamem i po części Twoim przyjacielem, gdy powiesz „hej, co...

9to5Mac Overtime 019: Spójrz na te ramki, stary

Jeff jest szefem produkcji treści wideo w 9to5. Początkowo dołączył do 9to5Mac w 2016 roku, tworząc filmy, solucje, poradniki, pisemne samouczki i...

Ława przysięgłych przyznaje Bungie zwycięstwo na mocy przełomowej decyzji przeciwdziałającej oszustwom

Wczorajsza decyzja jury przyznała Bungie (PDF) porządną sumę 63 210 dolarów. – powiedział doradca Bungie, James Barker, w oświadczeniu przesłanym e-mailem na...
Advertisment