Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Unia Europejska podpisały pierwszy „prawnie wiążący” traktat dotyczący sztucznej inteligencji, który ma zapewnić, że jej wykorzystanie będzie zgodne z „prawami człowieka, demokracją i praworządnością” – zgodnie z do Rady Europy.
Traktat ten, zwany Ramowa konwencja o sztucznej inteligencjiprzedstawia kluczowe zasady Systemy AI muszą przestrzegać, np. chronić dane użytkowników, przestrzegać prawa i utrzymywać przejrzystość praktyk. Każdy kraj, który podpisze traktat, musi „przyjąć lub utrzymać odpowiednie środki ustawodawcze, administracyjne lub inne”, które odzwierciedlają ramy.
Ramy prawne, nad którymi prace trwają od 2019 r., podpisały również Andora, Gruzja, Islandia, Norwegia, Republika Mołdawii, San Marino i Izrael.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy widzieliśmy całą masę innych Bezpieczeństwo sztucznej inteligencji pojawiają się porozumienia — ale większość z nich nie pociąga za sobą konsekwencji dla sygnatariuszy, którzy łamią swoje zobowiązania. Mimo że ten nowy traktat ma być „prawnie wiążący”, ten Financial Times wskazuje „zgodność mierzy się przede wszystkim poprzez monitorowanie, co jest stosunkowo słabą formą egzekwowania prawa”.
„Musimy zadbać o to, aby rozwój AI podtrzymywał nasze standardy, a nie je podważał” – mówi w oświadczeniu Sekretarz Generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić. „Konwencja Ramowa została zaprojektowana właśnie po to, aby to zapewnić. Jest to mocny i wyważony tekst — wynik otwartego i inkluzywnego podejścia”. Traktat wejdzie w życie trzy miesiące po ratyfikacji przez pięciu sygnatariuszy.