Upadek Banku Doliny Krzemowej dopiero się zaczyna


Po upadku Silicon Valley Bank w zeszłym tygodniu wiele firm i przedsiębiorców ucieka w – przynajmniej postrzegane – bezpieczeństwo. To znaczy największe banki otrzymują coraz więcej depozytów: JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup i Wells Fargo.

„Wszyscy pytają:„ Gdzie powinniśmy bankować? Gdzie można bezpiecznie korzystać z usług bankowych?’” Ryan Gilbert, założyciel Launchpad Capital, powiedział Dziennik biznesowy Doliny Krzemowej. „Kiedy myślisz, że korzystasz z najbezpieczniejszego banku w swoim ekosystemie, a oni zniknęli z dnia na dzień, zdajesz sobie sprawę, że nie można przewidzieć trzęsienia ziemi”. Przeniósł swoje konto do Chase.

„Gdzie mamy bankować? Gdzie bezpiecznie jest bankować?”

Startupy takie jak Brex, Mercury i Meow również skorzystali. Brex specjalizuje się w korporacyjnych kartach kredytowych; Miau, pozwalając ludziom zarabiać między innymi na obligacjach rządowych. (Meow daje również ludziom konta w BNY Mellon Pershing, innym dużym banku). „Zostaliśmy zalani przychodzącymi i pracowaliśmy bez przerwy” – powiedział mi w rozmowie telefonicznej dyrektor generalny Meow, Brandon Arvanaghi. To nie są tylko start-upy czy klienci SVB, chociaż to była pierwsza fala, mówi.

„Wszyscy zaczynają myśleć o ryzyku kontrahenta”, mówi Arvanaghi, czyli o ryzyku, że ktoś, z kim zawierasz umowę, może nie dotrzymać swojej części umowy. Jeśli bank upadnie, FDIC nie jest na przykład zobowiązany do naprawienia swoich umów kredytowych. W przypadku SVB bank również powiedział, że będzie honorować swoje zobowiązania dłużne — tydzień temu nie było pewności! — a nawet udziela nowych pożyczek.

Niektóre firmy lokują kapitał w wielu bankach, aby zabezpieczyć swoje zakłady. Ale to też nie jest idealne. Banki zwykle zwracają większą uwagę na klientów, którzy trzymają dużo pieniędzy na swoich kontach, mówi Matt Cohen, VC w Ripple Ventures w Toronto. Ponadto rozłożenie listy płac na wiele kont jest zbyt trudne.

Reklama

Długoterminowe wyniki są tutaj trudne do uporządkowania. Prawdopodobnie jednak SVB zostanie sprzedane w całości lub w częściach chyba nie do dużego banku. Cohen powiedział mi, że martwi się, że przegranymi w tym wszystkim będą banki regionalne i że kiedy opadnie kurz, duże banki po prostu urosną.

„Nie wiemy, ile dużych banków chce, aby startupy biznesowe im przynosiły”.

Nie jest jasne, co to oznacza dla gospodarki startupów. Startupy różnią się od innych firm, ponieważ generalnie spalają kapitał — zwykle po otwarciu konta następuje duży zastrzyk pieniędzy, który stopniowo spada. Z drugiej strony dojrzałe firmy mają więcej pieniędzy. A SVB był bardziej chętny do współpracy ze start-upami niż większość innych banków. „Nie wiemy, ile dużych banków chce, aby startupy przynosiły im biznes”, mówi Arjun Kapur, współzałożyciel Forecast Labs.

Kapur powiedział mi, że spodziewa się większej ostrożności w start-upach i zaciskania pasa. Startupy już teraz tną koszty w odpowiedzi na dziwactwa, które nękają gospodarkę od mniej więcej ostatniego roku — sensowne może być oczekiwanie, że firmy będą wydawać mniej pieniędzy między innymi na marketing, dopóki wszyscy nie będą wiedzieć, co tak naprawdę się stanie.

Może to również oznaczać więcej zwolnień, mówi Tanner Hackett, dyrektor generalny Counterpart Insurance, która oferuje ubezpieczenia małym firmom. Powiedział mi, że jeśli firmy będą miały trudności z pozyskaniem nowych rund finansowania lub uzyskaniem dostępu do nowego długu na fali upadku SVB, znalezienie drogi do rentowności będzie pilniejsze. Spodziewa się, że firmy przyjmą konserwatywne podejście do zarządzania swoimi pieniędzmi.

Jest jeszcze kwestia Rezerwy Federalnej. Fed agresywnie podnosi stopy procentowe, próbując kontrolować inflację. Upadek SVB wraz z kryptobankami Silvergate i Signature, może powstrzymać Fed przed dalszym podnoszeniem stóp procentowych — lub przynajmniej spowolnić tempo wzrostu stawek.

Tymczasem VC kłócą się

Fed był także nadzorcą w Silicon Valley Bank, pracy, w której wydaje się, że zawiodła, – powiedział były prezes Fed Daniel Tarullo Bloomberga. Nie jest jasne, ile z tego, co wydarzyło się w SVB, można przypisać zmianie zasad z 2018 r., która złagodziła wymogi dla banków regionalnych, chociaż Fed prowadzi dochodzenie i opublikuje raport w maju.

„Musimy mieć pokorę i przeprowadzić uważny i dokładny przegląd tego, jak nadzorowaliśmy i regulowaliśmy tę firmę” – powiedział Michael Barr, który poprowadzi przegląd działań Fedw oświadczeniu.

Tymczasem VC kłócą się. A oświadczenie 600 firm VC nazwał panikę bankową „głęboko rozczarowującą” i zachęcił spółki portfelowe do wznowienia bankowości w SVB.

Fundusz Założycieli Petera Thiela notorycznie powiedział swoim firmom, aby wycofały swoje pieniądze, i chociaż nie była to jedyna firma, która zachęcała do wypłat, partner Founders Fund Trae Stephens zdawał się to potwierdzać że grupa miała kluczowy wpływ na panikę na banki. Krążą również pogłoski, że Thiel celowo postawił przeciwko SVB. Pewnie dlatego ktoś z Founders Fund się odezwał Aksjos do kontroli szkód: ktoś — nie mogę sobie wyobrazić, kto! – poszukiwany żeby wszyscy wiedzieli, że Thiel nie był częścią tej decyzji.

W każdym razie obwinianie trwa nadal, ponieważ nie tylko Fundacja Założycieli dźgnęła SVB. „Dalsze spekulacje głoszą, że zarówno Sequoia, jak i a16z poszły w ślady Thiela i wezwały swoje spółki portfelowe do wyciągnięcia pieniędzy z SVB” pisał William Cohan w Pucku. „Pojawiły się również doniesienia, że ​​już w grudniu Fred Wilson, dziekan nowojorskiej branży venture capital w Union Square Ventures, zaczął namawiać swoje spółki portfelowe do ucieczki z SVB”.

Niestabilność może się nie skończyć. Teraz Credit Suisse wygląda chwiejnie — i chociaż nie jest to instytucja finansowa, która jest tak skoncentrowana na świecie technologii jak SVB, jest wystarczająco duża, aby wywołać falę w całym świecie pieniędzy. Bank centralny Szwajcarii wkroczył, by to powiedzieć zapewni płynność w razie potrzeby, ale generalnie w świecie bankowym nerwy wydają się być surowe. Jeden problem z runami na banki? Mogą wywołać więcej paniki na banki.

„Chciałbym oficjalnie podziękować moim rówieśnikom ze społeczności venture capital, których znakomite przywództwo w ciągu ostatnich 48 godzin wywołało runię depozytów w Silicon Valley Bank, ostatecznie obalając jedną z najważniejszych instytucji w naszym ekosystemie” – powiedział Brad Svrluga, inwestor zalążkowy, na Twitterze. „Ostateczna porażka wynikała z histerycznych nawoływań w mediach społecznościowych VC, które podkopały nasz wspólny ekosystem. To była oszałamiająca porażka przywództwa”.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Współzałożyciel firmy Intel, Gordon Moore, człowiek stojący za prawem Moore’a, umiera w wieku 94 lat

Firma Intel oraz Fundacja Gordona i Betty Moore'ów ogłosiły dzisiaj, że współzałożyciel firmy, Gordon Moore, zmarł w wieku 94 lat. Fundacja poinformowała, że...

Internet Archive przegrało swoją pierwszą walkę o skanowanie i wypożyczanie e-booków jak biblioteka

Sędzia federalny orzekł przeciwko Internet Archive w Hachette przeciwko Internet Archive, wytoczony przeciwko niemu pozew przez czterech wydawców książek, uznając, że serwis nie...

Zmarł Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel i twórca prawa Moore’a

Gordon Moore, jeden ze współzałożycieli Intela i tytan Doliny Krzemowej, zmarł dzisiaj w wieku 94 lat, zgodnie z komunikat prasowy firmy. Był...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!