Ujawnienie Fallouta w NCR jest gorzkim przypomnieniem, jaki to świat


[Ed. note: This post contains spoilers for season 1 of the Fallout show, specifically around the NCR.]

Duchy narodów nawiedzają Pustkowie Amazonki Opad. Tłem serialu są ruiny niegdyś potężnych amerykańskich miast, ale widzimy też wraki sowieckich satelitów, zniszczone domostwa, Krypty wypełnione trupami tych, którzy mieli nadzieję przeżyć apokalipsę. Jest jednak jeden duch, który szczególnie mi się wyróżnia, a którego ja i inni długoterminowi fani Fallouta w szczególności będziemy opłakiwać: duch Republika Nowej Kalifornii. Zabicie jednej z najbardziej ukochanych frakcji Fallouta to ciężki cios dla zagorzałych fanów, nawet jeśli będzie to najlepsze rozwiązanie.

Przyznam się od razu: nigdy nie byłem wielkim fanem NCR. Kiedy po raz pierwszy spotkałem ich w Fallout: Nowe Vegas, wydawali mi się, że są to w dużej mierze domyślni dobrzy ludzie. To centrowa, pluralistyczna demokracja, która stała się siłą stabilizującą na Pustkowiach. Ma papierowy pieniądz, zorganizowaną biurokrację i, oczywiście, stałą armię. W przeciwieństwie do brutalnych autorytarnych prymitywistów z Legionu Cezara czy ksenofobicznych, pseudoreligijnych technofilów z Bractwa Stali, RNK jest dość blisko narodu współczesnego świata. Niezależnie od tego, czy jest to człowiek, ghul, czy supermutant, każdy jest mile widziany w RNK. Płać podatki, miej nos czysty, a NCR będzie cię chronić najlepiej, jak potrafi. Możesz nawet głosować na swojego przywódcę, zamiast pozwolić, aby lokalny gigant psychopata w masce z czaszką przejął tę robotę!

Jednak z biegiem czasu straciłem lekceważący stosunek do NCR. To złożony, pełen niuansów naród: zadali śmiertelny cios faszystowska enklawa (przynajmniej tak myśleli) zniósł niewolnictwo, stworzył tolerancyjne społeczeństwo i wskrzesił najlepsze systemy starego świata. Ale są też nieskuteczni i podatni na korupcję, a także mają trudności z zapewnieniem swoim żołnierzom środków na najniebezpieczniejszych liniach frontu. Są także współwinni ludobójstwa i w pewnym momencie zbrutalizowali Bractwo tak dokładnie, że ograniczyło się do ukrywania się w jednym bunkrze w Mojave.

Reklama

Zdjęcie: Prime Video

Widzimy NCR w Prime Opad serię najbardziej dramatycznie, jako krater. Shady Sands, niegdyś raczkująca osada, a następnie pierwsza stolica RNK, została zamieniona w gruzy w wyniku bomby zrzuconej długo po Wielkiej Wojnie. Jest to dość szokujące dla wieloletnich fanów serii gier, ponieważ Shady Sands było jedną z pierwszych lokalizacji, które gracz prawdopodobnie odwiedził, już w pierwszej części Opad. Fani obserwowali, jak rozwijało się z małej osady zbudowanej z ceglanych ścian w ufortyfikowane miasto, a ostatecznie w stolicę wielkiego narodu.

Oczywiście niektórzy nie byli zadowoleni, gdy miejsce, które chronili i pokochali, zostało zniszczone poza ekranem. Równie niepokojąca była sugestia daty zapisanej na tablicy, że Shady Sands „upadł” w 2277 r., co sugerowało, że wydarzenia z udziałem czcigodnego Fallout: Nowe Vegas nie były kanoniczne, ponieważ gra rozpoczyna się w 2281 roku i zawiera potężną RNK, bez odniesienia do zniszczenia jej starej stolicy. Twórcy Fallouta wyjaśnili to później To Nowe Vegas jest nadal kanoniczny, chociaż dokładna natura „upadku” Shady Sands pozostaje niepewna. Chociaż uwielbiam ten serial, nie mogę powiedzieć, że nie współczuję paniki, jaką fani odczuli w związku z potencjalnym usunięciem Nowe Vegas. W końcu to gra nadała tak ogromne niuanse większemu światu Fallouta, a w szczególności NCR.

W Nowe Vegas, pomimo zestawienia RNK z bezwzględną brutalnością Legionu Cezara, wielokrotnie słyszymy o czymś, co nazywa się masakrą w Bitter Springs. Krótka wersja: żołnierze RNK zaatakowali coś, co uważali za główną fortecę plemienia najeźdźców zwanych Wielkimi Chanami, ale szybko zorientowali się, że atakują nie wojowników, ale matki, dzieci i osoby starsze. Złe informacje i nieporozumienia doprowadziły do ​​tego, że żołnierzom RNK nakazano „strzelać, dopóki nie zabraknie im amunicji”. A żołnierze NCR niestety wykonują rozkazy. Próba uratowania jak największej liczby rannych Chanów po bitwie nie pomogła w zatarciu plamy na reputacji RNK.

Przytaczam tę historię, ponieważ, jak zauważył Cezar Legionu, RNK powtarza wszystkie błędy, które w ogóle doprowadziły do ​​końca świata. To demokracja, w której przez dziesięciolecia wybierano tę samą kobietę (która, tak się złożyło, była córką jej pierwszego prezydenta). Jest już zdominowana przez specjalne grupy interesu i kartele protokorporacyjne, które mają znacznie większy wpływ na politykę zagraniczną niż dowódcy na pierwszej linii frontu. RNK jest ogólnie tolerancyjna, ale zdolna do brutalności na równi z najbardziej okrutnymi frakcjami Pustkowi z czystej ignorancji, jeśli nie ze zwykłego pragmatyzmu. Uznałem NCR za fascynujący, ponieważ uważam, że jest on na swój sposób odzwierciedleniem współczesnego świata. Jej aspiracje są szlachetne, a niepowodzenia potworne. Wraz z jego odejściem przemija także nadzieja, że ​​na Pustkowiach może przetrwać coś naprawdę ze starego świata.

Lucy (Ella Purnell) trzymająca flagę Republiki Nowej Kalifornii w Krypcie 4

Zdjęcie: Prime Video

Adam, główny rolnik (Erik Estrada) w Falloucie podnosi łuskę po naboju i ogląda ją.  Ma na sobie strój kuriera z Fallout New Vegas

Zdjęcie: Prime Video

Autor Fallouta, Chris Avellone zasłynął z pomysłu zniszczenia RNK w przeszłości. Jak stwierdził, martwił się, że RNK „czyni sprawę zbyt cywilizowaną”; w pewnym momencie, historia nie jest już postapokaliptyczna. Możesz robić prequele osadzone w bardziej brutalny czas, ale napięcie opadło, gdy wiemy, że wszystko się ułożyło. Fallout to seria, w której szczęśliwe zakończenie nie jest gwarantowane. Przecież jeden koniec świata już mieliśmy.

Jest taka scena w Prime Video Opad to prawie doprowadziło mnie do łez. Odcinek 7 rozpoczyna się ponurym motywem przewodnim z Fallout: Nowe Vegasoraz dwie postacie w opancerzonych maskach gazowych przeszukujące pustynię. Zagorzali fani Fallouta natychmiast to rozpoznają Ten zbroja taka jak ta noszona przez Elitarnych Rangersów NCR, jednych z największych wojowników Pustkowi. Trudno wyobrazić sobie tę siłę zredukowaną do starego mężczyzny i jego syna, walczących o przetrwanie. Krótkie spotkanie z Ghulem (w tej niezrównanej roli Walton Goggins) kończy się, gdy starzec przytula swojego śmiertelnie rannego syna, podczas gdy Ghul bezdusznie przechodzi obok. Czy ten były strażnik będzie szukał zemsty? Nie sądzę. Wojna się skończyła. Jego strona przegrała. Jedyne, co ludzie tacy jak on mogą teraz zrobić, to przetrwać i pamiętać. Jako fan czułem się trochę jak on, myśląc o NCR. Walka się skończyła; NCR upadło. Czego się w ogóle spodziewałem? Wojna nigdy się nie zmienia, a pustkowia zawsze wygrywają.

Na Pustkowiach jest takie powiedzenie: „Blues Starego Świata”. Odnosi się do dziwnej nostalgii, jaką żywią ocaleni za światem przednuklearnym, społeczeństwem, którego nigdy nie doświadczyli i prawdopodobnie nie rozumieją. Wastelanderzy czasami wpadają w pułapkę tego uczucia, skupiając się na nim tak bardzo, że nie żyją już w teraźniejszości. Opad dał mi coś w rodzaju Old World Blues dla NCR.

Wiem, że RNK nie było idealnym miejscem i wiem, że nie da się utrzymać Pustkowi w prawdziwie apokaliptycznym stanie, jeśli przetrwa ono jako dominująca siła. Ale wciąż mi tego brakuje. Pustkowia należą teraz do najeźdźców, mutantów, Bractwa, Enklawy i Legionu. Dzieci apokalipsy, potwornie stworzone, aby przetrwać w potwornym świecie.

Jest szansa, że ​​NCR powróci. Widzieliśmy mnóstwo niedobitków, żołnierzy i obywateli tęskniących za upadłą republiką, a Ghul nawiązuje do Filadelfii utrzymującej się jako osada RNK. W końcu już wcześniej zbudowali naród na popiołach upadłego świata. Może uda im się to powtórzyć.

Może.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dlaczego zarząd OpenAI zwolnił Sama Altmana

Jesteśmy rozczarowani, że pani Toner w dalszym ciągu powraca do tych kwestii. Niezależna komisja zarządu współpracowała z kancelarią prawniczą Wilmer Hale, aby...

Dzięki uprzejmości FCC wyciekły szczegóły dotyczące nowych Galaxy Z Flip 6 i Galaxy Ring

Według zapisów testów FCC wygląda na to, że niezapowiedziany jeszcze Galaxy Z Flip 6 otrzyma nieznacznie większą pojemność baterii w porównaniu do Z...

Vivek Ramaswamy nie potrafi nawet dobrze wsadzić Buzzfeeda

Dobra, Vivek Ramaswamy, chciałeś mojej uwagi i teraz ją masz. Do tej pory znałem Cię przede wszystkim jako gościa, który tak histerycznie...
Advertisment