UE zmusza Amazon do ułatwienia anulowania subskrypcji Prime w Europie


Amazon zgodził się uprościć proces anulowania Prime w Europie, co oznacza, że ​​klienci w regionie będą mogli zakończyć subskrypcję za pomocą zaledwie dwóch kliknięć, Komisja Europejska ogłosiła. Zmiany, które zostały wprowadzone 1 lipca, powinny zakończyć „wiele stron” wypełnionych „rozpraszającymi informacjami” i „niejasnymi etykietami przycisków”, których Amazon używał wcześniej, aby zwiększyć tarcie w procesie anulowania.

Komisja Europejska twierdzi, że zmiany dotyczą Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pomimo tego, że Wielka Brytania opuściła tę pierwszą na początku 2020 r., Opiekun raporty że abonenci z Wielkiej Brytanii również skorzystają z procesu anulowania subskrypcji za pomocą dwóch kliknięć. Ale kiedy skontaktowano się z nim w celu komentarza, rzecznik Amazona unikał pytań o to, czy wprowadzi podobne zmiany w USA, mówiąc, że „nie ma obecnie żadnych zmian do ogłoszenia”.

Reklama

Zrzuty ekranu nowej, uproszczonej procedury anulowania.
Zdjęcie: Komisja Europejska

„Przejrzystość i zaufanie klientów są dla nas najwyższymi priorytetami” – powiedział rzecznik Bradley Mattinger w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną. „Z założenia ułatwiamy klientom rejestrację lub anulowanie członkostwa Prime. Nieustannie słuchamy opinii i szukamy sposobów na poprawę obsługi klienta i nie mamy obecnie żadnych zmian do ogłoszenia”.

Amazon zgodził się wprowadzić następujące zmiany skarga przez grupy konsumentów UE, w tym Norweską Radę Konsumentów, która opracowała długi raport w sprawie nieprzejrzystego procesu anulowania Prime przez Amazon w styczniu 2021 r. Raport zawiera zrzuty ekranu z wielu stron, które użytkownicy muszą przewinąć, aby anulować subskrypcję, która zawiera „techniki manipulacyjne projektowania”, znane również jako „ciemne wzory”.

Przykłady poprzedniego procesu anulowania subskrypcji wyróżnione w raporcie.
Zrzuty ekranu: Amazonka

Komisja Europejska twierdzi, że Amazon musiał zmienić swój proces, aby dostosować się do wymogów bloku Dyrektywa o nieuczciwych praktykach handlowych. Amazon wcześniej zgodził się zmienić swój interfejs internetowy, aby wyraźniej oznaczyć przycisk anulowania i skrócić rozpraszający tekst, ale teraz mówi, że skróci ten tekst objaśniający jeszcze bardziej. Zmiany zostaną wprowadzone na komputerach, urządzeniach mobilnych i tabletach.

„Konsumenci muszą mieć możliwość korzystania ze swoich praw bez nacisku ze strony platform” – powiedział w oświadczeniu komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. „Jedno jest jasne: manipulacyjne projektowanie lub „ciemne wzory” muszą zostać zakazane. Z zadowoleniem przyjmuję zobowiązanie Amazona do uproszczenia swoich praktyk, aby umożliwić konsumentom swobodne i łatwe anulowanie subskrypcji”.

Przyszłe prawodawstwo UE może jeszcze bardziej ograniczyć takie interfejsy użytkownika. Zbliżająca się ustawa o usługach cyfrowych (DSA), która Prawodawcy UE wstępnie zgodzili się na to na początku tego roku oczekuje się, że będzie zawierać wyraźne zakazy związane z używaniem „ciemnych wzorów”. Oczekuje się, że DSA wejdzie w życie 15 miesięcy po przegłosowaniu ustawy lub od 1 stycznia 2024 r., w zależności od tego, co nastąpi później.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

iPad Pro dodając dwa nowe złącza na akcesoria?

Nowy iPad Pro to podobno ruszy jeszcze w tym roku, z nowym chipem M2 wśród innych ulepszeń. Nowy raport o łańcuchu dostaw...

Producent Lightyeara uważa, że ​​tekstura Soxa jest przezabawna

Jak wyjaśniła cała prasa prowadząca, film Pixara Rok świetlny podąża za "prawdziwy" Buzz Astral — co znaczy filmowa wersja postaci...

Samsung wprowadza wersję beta One UI 5 z systemem Android 13 na telefony Galaxy S22

Samsung oficjalnie zaczął się rozwijać jego otwarta beta One UI 5 dla posiadaczy Galaxy S22 w USA, Niemczech i Korei Południowej....
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!