Do firmy Adobe wpłynęła formalna skarga antymonopolowa złożona przez unijne organy regulacyjne w związku z jej ofertą o wartości 20 miliardów dolarów dotyczącą opartej na chmurze platformy do projektowania produktów Figma. To było po szczegółowym dochodzeniu wystartował 7 sierpniaKomisja Europejska osiągnęła wstępne wnioski w piątek że jeśli transakcja dojdzie do skutku, może „znacznie ograniczyć konkurencję na rynkach światowych” w zakresie dostaw interaktywnych narzędzi do projektowania produktów, narzędzi do edycji wektorów i narzędzi do edycji rastrów.
Komisja wydała oświadczenie w sprawie przedstawienia zarzutów, w którym przedstawiła swoje obawy dotyczące konkurencji. Podkreśla to, że urzędnicy UE uważają, że Figma wywiera już „znaczący ograniczający wpływ” na narzędzia do edycji Adobe Illustrator i Photoshop i „jest duże prawdopodobieństwo”, że bez fuzji stanie się konkurencyjną siłą na rynku narzędzi do edycji wektorów i rastrów.
Komisja Europejska ma jeszcze termin do 5 lutego na wydanie ostatecznej decyzji w sprawie proponowanej fuzji Adobe i Figma
Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń nie przesądza o wyniku unijnego dochodzenia, które nadal upływa 5 lutego. Adobe i Figma mogą teraz odpowiedzieć na piśmie na zastrzeżenia, oferując koncesje odpowiadające konkretnym obawom regulacyjnym Komisji i zwrócić się o przesłuchanie, po którym Komisja podejmie decyzję, czy przejęcie narusza prawo antymonopolowe.
„Jesteśmy pewni zasadności naszej sprawy, ponieważ projekt produktu Figma nawiązuje do podstawowych produktów kreatywnych Adobe, a Adobe nie ma żadnych znaczących planów konkurowania w przestrzeni projektowania produktów” – powiedział rzecznik Adobe w oświadczenie do Bloomberga. Poinformował o tym także rzecznik Figmy Bloomberga „Jesteśmy pewni, że potrafimy rozwiać obawy organów regulacyjnych i będziemy nadal angażować się w konstruktywne rozmowy skupiające się na korzyściach, jakie to porozumienie przyniesie konsumentom i innowacyjnej gospodarce Europy”.
Jak wynika z doniesień, zarówno Adobe, jak i Figma nie zapewniły dotychczas żadnych środków zaradczych w odpowiedzi na zastrzeżenia antymonopolowe podniesione w toku dochodzenia. Adobe już to zaczęło wycofywać dostępność programu Adobe XD — aplikacja do projektowania produktów UX/UI, która jest podobna do aplikacji Figma — na początku tego roku, po ogłoszeniu transakcji. Komisja twierdzi obecnie, że zaprzestanie produkcji Adobe XD wraz z jakimkolwiek potencjalnym następcą produktu stanowiłoby „odwrotne przejęcie zabójcze” – sytuację, w której firmy wykorzystują własne produkty, aby usunąć potencjalne ryzyko konkurencyjne dla nowo nabytych produktów lub usług.