UE poszukuje ogólnoeuropejskiego rozwiązania paszportowego Covid-19


Unia Europejska (UE) bada możliwość wprowadzenia w całym bloku świadectwa paszportu szczepień Covid-19, próbując ożywić zrujnowany sektor podróży i turystyki.

Opracowanie tzw. Cyfrowej zielonej przepustki zostało zapowiedziane przez przewodniczącą Komisji Europejskiej (KE) Ursulę von der Leyen w serii tweetów 1 marca 2021 r.

Von der Leyen powiedział, że celem było wykazanie dowodu, że ktoś otrzymał szczepionkę Covid-19, wyników szybkich testów na Covid-19 u osób, które nie mogły jeszcze otrzymać szczepionki, oraz informacji o wyzdrowieniu z Covid-19.

„Cyfrowa zielona przepustka powinna ułatwić życie Europejczykom. Celem jest stopniowe umożliwienie im bezpiecznego przemieszczania się po Unii Europejskiej lub za granicą – do pracy lub w celach turystycznych ”- powiedziała.

Von der Leyen dodała, że ​​każde takie przyszłe rozwiązanie będzie „szanować ochronę danych, bezpieczeństwo i prywatność”, chociaż nie przedstawiła dalszych szczegółów dotyczących sposobu osiągnięcia tego celu.

Propozycje są następstwem posunięć już podjętych przez niektóre kraje UE – wśród nich Dania i Szwecja – wprowadzić takie paszporty, ale jako wyraźny dowód, że państwa członkowskie UE to niepodległe kraje, które zachowują pełną suwerenność, inne – w tym Belgii, Francja i Niemcy – wstrzymują się.

Reklama

Niektórzy przedstawiciele branży turystycznej również wyrazili swoje obawy. Mówiąc do Financial Times, Prezes Lastminute.com Marco Corradino powiedział, że obawia się, że stworzenie standardowej infrastruktury paszportów szczepionkowych obejmującej 27 różnych krajów nie jest wykonalnym celem, jeśli UE miałaby otworzyć się na turystykę na lato 2021 roku.

Podkreślono również prywatność użytkowników i możliwość dyskryminacji w paszportach szczepionek, jako wicepremier Belgii i minister spraw zagranicznych, Sophie Wilmès, napisała na Twitterze: „W Belgii nie ma mowy o łączeniu szczepień ze swobodą przemieszczania się po Europie. Poszanowanie zasady niedyskryminacji jest tym bardziej fundamentalne, że szczepienia nie są obowiązkowe i nie ma jeszcze powszechnego dostępu do szczepionki ”.

W Wielkiej Brytanii zabrali głos obrońcy prywatności przeciwko idei tworzenia paszportów szczepionek z podobnych powodów, argumentując, że mogą one łatwo okazać się dyskryminujące i inwazyjne oraz otworzyć drzwi dla szerszej inwigilacji rządowej.

Nawet technolodzy ściśle zaangażowani w opracowywanie takich rozwiązań wzywają do zachowania pewnej ostrożności. W rozmowie z Computer Weekly pod koniec lutego Ed Rayner, dyrektor handlowy Blok BioScience, który opracował już własną cyfrową kartę zdrowia, powiedział, że rozumie obawy opinii publicznej.

„Wiemy, że istnieją pewne obawy co do idei paszportów szczepionek w niektórych kręgach, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie rozważyć, które z nich najlepiej radzą sobie z obawami opinii publicznej dotyczącymi prywatności danych i etyki”, powiedział powiedziany.

„Jeśli są dostarczane w ten sposób, to naprawdę wierzymy, że paszporty szczepionek zapewniają najlepszy sposób na umożliwienie normalnego życia przy jednoczesnej ochronie prywatności i zdrowia – a powrót do normalności jest czymś, czego wszyscy tak bardzo potrzebujemy”.

Obecnie brytyjski rząd przeprowadza testy wspólnie opracowany system paszportów szczepionkowych – wspierany przez Innovate UK – z wieloma dyrektorami ds. Zdrowia publicznego. Obecnie testy mają się zakończyć do końca marca.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Wszystkie lokalizacje ukrytych twarzy w Hellblade 2

Znajdziesz ukryte kamienne twarze rozsiane po całym terenie Saga Senuy: Hellblade 2. Znalezienie tych przedmiotów kolekcjonerskich i skupienie się na...

23 maja 2024 r. — MacBooki ze wszystkimi ekranami, aktywności na żywo w Shazam i nie tylko

Posłuchaj podsumowania najważniejszych artykułów dnia z 9 do 5Mac. Dostępny jest 9to5Mac Daily w iTunes i aplikacji Podcasty firmy Apple, Zszywacz, Dostroić,...

Czy możesz umieścić gry Steam w swoim testamencie?

Pewnego dnia umrzesz. Wszyscy to zrobimy. Ale co stanie się z Twoją biblioteką gier cyfrowych, gdy to zrobisz? ...
Advertisment