UE osiąga wstępne porozumienie w sprawie ustawy o sztucznej inteligencji, torując drogę dla prawa


Po rundzie intensywnych negocjacji w tym tygodniu prawodawcy w Brukseli osiągnęli obecnie ok „porozumienie tymczasowe” w sprawie proponowanej przez Unię Europejską ustawy o sztucznej inteligencji (ustawa o sztucznej inteligencji). The Unijna ustawa o sztucznej inteligencji Oczekuje się, że będzie to pierwszy na świecie kompleksowy zbiór przepisów regulujących sztuczną inteligencję i może służyć jako punkt odniesienia dla innych regionów pragnących uchwalić podobne przepisy.

Jak wynika z komunikatu prasowego, negocjatorzy ustanowili zobowiązania dotyczące systemów sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia (GPAI) o dużym wpływie, które spełniają określone kryteria, takie jak oceny ryzyka, testy kontradyktoryjne, raporty o incydentach i inne. Wymaga także przejrzystości tych systemów, które obejmują tworzenie dokumentów technicznych i „szczegółowych podsumowań treści wykorzystywanych w szkoleniach” – coś, co firmy jak twórca ChatGPT OpenAI dotychczas nie chcieli tego zrobić.

Kolejnym elementem jest to, że obywatele powinni mieć prawo do składania skarg dotyczących systemów sztucznej inteligencji i otrzymywania wyjaśnień w sprawie decyzji dotyczących systemów „wysokiego ryzyka”, które mają wpływ na ich prawa.

W komunikacie prasowym nie omówiono szczegółowo, jak to wszystko będzie działać ani jakie są punkty odniesienia, ale wskazano ramy kar finansowych w przypadku złamania zasad przez firmy. Różnią się one w zależności od naruszenia i wielkości firmy i mogą wynosić od 35 milionów euro lub 7 procent światowych przychodów do 7,5 miliona euro lub 1,5 procent światowych przychodów z obrotu.

Istnieje szereg zastosowań, w których zakazane jest korzystanie ze sztucznej inteligencji, np. wycinanie wizerunków twarzy z nagrań CCTV, kategoryzacja oparta na „wrażliwych cechach”, takich jak rasa, orientacja seksualna, religia lub przekonania polityczne, rozpoznawanie emocji w pracy lub szkole lub tworzenie systemów „scoringu społecznego”. Dwa ostatnie zakazane punkty to systemy sztucznej inteligencji, które „manipulują ludzkim zachowaniem w celu obejścia jego wolnej woli” lub „wykorzystują ludzkie słabości”. Przepisy obejmują również wykaz zabezpieczeń i wyjątków dotyczących stosowania przez organy ścigania systemów biometrycznych w czasie rzeczywistym lub w celu wyszukiwania dowodów w nagraniach.

Oczekuje się, że ostateczne porozumienie zostanie osiągnięte przed końcem roku. Nawet wtedy ustawa prawdopodobnie nie wejdzie w życie najwcześniej do 2025 roku.

Reklama

Pierwszy projekt unijnej ustawy o sztucznej inteligencji był odsłonięty w 2021 roku, próbując rozróżnić, co faktycznie liczy się jako sztuczna inteligencja, i zsynchronizować zasady regulujące technologię sztucznej inteligencji we wszystkich państwach członkowskich UE. Wersja robocza poprzedzała wprowadzenie szybko zmieniających się narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji, takich jak CzatGPT i stabilna dyfuzja, jednak skłaniając do licznych poprawek do ustawodawstwa.

Dalsze negocjacje będą nadal konieczne w celu sfinalizowania niektórych szczegółów przed wejściem w życie ustawy o sztucznej inteligencji.

Teraz, gdy osiągnięto tymczasowe porozumienie, nadal konieczne będą dalsze negocjacje, w tym głosowania w parlamentarnej Komisji Rynku Wewnętrznego i Wolności Obywatelskich.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Apple @ Work: wdrożenie Meraki w T-Mobile uwypukla niewykorzystaną szansę dla Apple

Usługa Apple @ Work jest dostarczana wyłącznie przez firmę Mosyle, jedyna zunifikowana platforma Apple. Mosyle to jedyne rozwiązanie, które integruje w jednej...

Czego można się spodziewać po MWC 2024

Nie szukając żadnych przecieków ani plotek, założę się, że prawdopodobnie mógłbyś naszkicować większość telefonów, o których mówi się, że mają premierę o godz....

MWC 2024: wszystkie telefony, urządzenia do noszenia i gadżety zaprezentowane w Barcelonie

Oferta telefonów Xiaomi ma nowego lidera. The Xiaomi 14 Ultra właśnie pojawił się w Chinach i oferuje szereg imponujących parametrów fotograficznych, w...
Advertisment