UE celuje w platformy strumieniowego przesyłania muzyki, aby zapewnić uczciwą płacę i widoczność


UE zaproponowała gruntowne zmiany w branży strumieniowego przesyłania muzyki, aby promować mniejszych artystów i zapewnić sprawiedliwe wynagrodzenie niedostatecznie opłacanym wykonawcom.

Podjęto uchwałę mającą na celu rozwianie obaw związanych z niewystarczającymi opłatami licencyjnymi za przesyłanie strumieniowe dla artystów i stronniczymi algorytmami rekomendacji przyjęty w środę przez członków Parlamentu Europejskiego (posłów do PE).podkreślając, że do usług strumieniowego przesyłania muzyki nie mają obecnie zastosowania żadne obowiązujące przepisy UE, mimo że są one najpopularniejszym sposobem słuchania dźwięku.

Propozycja miała na celu zapewnienie dostępności europejskich utworów muzycznych i uniknięcie przyćmienia ich przez „przytłaczającą ilość” treści stale dodawanych do platform przesyłania strumieniowego, takich jak Spotify. Posłowie wezwali także do rewizji przestarzałych „przedcyfrowych” stawek opłat licencyjnych, zauważając, że niektóre programy zmuszają wykonawców do akceptowania niewielkich lub zerowych przychodów w zamian za większą ekspozycję. Rozważa się nałożenie kwot na europejskie dzieła muzyczne, aby pomóc w promowaniu artystów w UE.

Firmy zajmujące się streamingiem są również zachęcane do ujawnienia, czy do tworzenia utworów, które udostępniają i które obsługują, wykorzystano sztuczną inteligencję „deepfake” muzyki naśladującej ludzkich artystów bez ich zgody oraz zachować przejrzystość w zakresie algorytmów rekomendacji, aby zapobiec nieproporcjonalnemu faworyzowaniu głównych wytwórni płytowych i popularnych artystów – a tym samym lepszym wynagradzaniu – w porównaniu z mniejszymi graczami w branży.

„Parlament wyraża obawy europejskich twórców, którzy stanowią serce rynku strumieniowego przesyłania muzyki” – stwierdził sprawozdawca Ibán García del Blanco w komunikacie prasowym UE. „Naszym priorytetem zawsze była różnorodność kulturowa i zapewnienie autorom uznania i godziwego wynagrodzenia; dlatego prosimy o zasady zapewniające przejrzystość algorytmów i narzędzi rekomendacji używanych przez usługi przesyłania strumieniowego muzyki, a także korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji, co stawia europejskich autorów w centrum uwagi”.

Chociaż posłowie do PE w przeważającej mierze zgodzili się, że kwestiami tymi należy się zająć, sama rezolucja nie ma charakteru legislacyjnego. Zamiast tego jest to apel do Komisji Europejskiej, aby uznała obawy i zainicjowała prace legislacyjne mające na celu poprawę sytuacji – co może zająć kilka lat, zanim zacznie obowiązywać, nawet jeśli apelacja zostanie uwzględniona.

ReklamaSource link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Poważny problem BSOD systemu Windows powoduje, że banki, linie lotnicze i nadawcy są offline

Tysiące komputerów z systemem Windows doświadczają dziś problemu z niebieskim ekranem śmierci (BSOD) podczas rozruchu, co wpływa na banki, linie lotnicze, nadawców telewizyjnych,...

OpenAI prowadzi rozmowy z Broadcom na temat opracowywania niestandardowych układów AI do zasilania modeli nowej generacji

Według InformacjaOpenAI podobno prowadzi rozmowy z Broadcom na temat opracowania niestandardowego akceleratora AI, który zaspokoi rosnące zapotrzebowanie OpenAI na rozwiązania o wysokiej wydajności....

Dokumenty regulacyjne firmy Acer ujawniają karty graficzne Radeon RX 7900, RX 7800 i RX 7700 bez układów XT

Dokumenty regulacyjne głównego producenta komputerów PC, Acer, wraz z Eurazjatycką Komisją Gospodarczą (EEC), porzucają niektóre z pierwszych odniesień do trzech nadchodzących modeli kart...
Advertisment