Decyzja, o której donosi Financial Times, rodzi pytania o przyszłe zaangażowanie Intela i o to, jak własność Arm Holdings przez SoftBank wpłynie na projekt. Podczas gdy TSMC jest teraz wyborem SoftBank, odlewnia działa już na pełnych obrotach, co sprawia, że nie jest pewne, jak poradzi sobie z tym nowym przedsięwzięciem. Ani SoftBank, ani Intel, ani TSMC nie skomentowały sytuacji, ale biorąc pod uwagę złożoność, prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim ten plan się zmaterializuje. SoftBank będzie musiał odtworzyć cały ekosystem NVIDIA, od projektu chipów po centra danych i stos oprogramowania rywalizujący z CUDA, co jest śmiałym i ambitnym celem.
W lipcu SoftBank rozszerzył swoje portfolio półprzewodników, przejmując Graphcore, brytyjskiego projektanta układów AI. Chociaż kwota przejęcia pozostaje nieujawniona, ten ruch jest zgodny ze znaczącą obecnością SoftBank w branży układów scalonych. Firma posiada już większościowy udział w Arm, innym brytyjskim projektancie układów scalonych, którego kupiła za 32 miliardy dolarów w 2016 roku. Pomimo powrotu Arm na giełdę w zeszłym roku, SoftBank utrzymał swój kontrolny udział.
W odrębnym wydarzeniu Intel pozbył się swojej pozycji w Arm. Amerykański gigant technologiczny sprzedał swoje 1,18 mln akcji, generując około 146,7 mln USD z transakcji.