True Detective: Night Country Part 5 pozostawia nam wszystkie właściwe pytania


Nic w telewizji nie przypomina tego momentu w thrillerze, kiedy bohater w końcu się załamuje i robi coś, o czym nawet nie wiedział, że jest zdolny. Dla Prawdziwy detektyw: Nocna krainaten moment nadchodzi pod koniec odcinka 5 i uderza niemal w każdą postać dokładnie w tym samym czasie.

Kraj Nocyw większości następuje piąty odcinek Danvers (Jodie Foster) i Navarro (Kali Reis) w miarę kontynuowania śledztwa. Danvers, rozpracowując powiązanie kopalni z całą sprawą, nagle ma na karku cel, jakim jest ukrywanie zaginionego naukowca, a Hank Prior (John Hawkes) okazuje się być głównym specjalistą w rozwiązywaniu problemów w kopalni. Na pozór wszystko to wyjaśnia kilka pytań dotyczących śmierci Annie, ale serial nie pozwala, aby odpowiedź była tak prosta.

Choć jasne jest, że wszystko to pcha akcję sezonu do góry nogami, dopiero gdy Pete Prior (Finn Bennett) zostaje wyrzucony z domu i musi wprowadzić się do szopy Danversa, naprawdę rozumiemy, jak sezon w dużej mierze się kurczy, skupiając wszystkich głównych graczy w jednym miejscu i wywierając presję, dopóki coś nie zaskoczy. I chłopcze, czy to wyskakuje.

Ale każdy serial może doprowadzić swoich bohaterów do wybuchowej głowy. Tym, co sprawia, że ​​punkt kulminacyjny „Części 5” jest tak ekscytujący, jest to, jak bardzo można wyczuć napięcie: żadna postać na scenie nie chce tam być ani nie wie, co robić dalej. Hank stoi w kuchni, wspierany w kącie przez Kate McKitterick (Dervla Kirwan) i firmę wydobywczą, Pete jest dosłownie zmuszony wybrać, która postać mentora przeżyje, a która umrze, a Danvers zawsze wolałby trzymać broń niż ją mieć wskazał na nią.

Ale każdy wybór, jaki widzieliśmy do tej pory w serialu, spychał te postacie w jedno miejsce. To właśnie telewizja robi najlepiej. Spędziliśmy z tymi bohaterami prawie pięć pełnych odcinków i znamy ich lepiej, niż przypuszczać, że ta sytuacja od razu przerodzi się w przemoc. Ale wiemy też, że każdy z nich jest uparty i zdecydowany na swój sposób. W każdej sekundzie całego zamieszania jest całkowicie jasne, że jedyne, czego chcą, to wyjście – jakiś sposób na załagodzenie sytuacji, która nie zakończy się rozpryskiem krwi na ścianach domu Danversa. A jednak pod koniec wszyscy wiedzą, że to niemożliwe, i wtedy zaczynają się zdjęcia.

Jednak każdy serial może zakończyć swój przedostatni odcinek śmiercią głównego bohatera. Zabawa Prawdziwy detektyw — właściwie o każdej porze roku — to oglądanie rzeczywistości rozgrywającej się w ciągu kilku minut po nadejściu wybuchowego momentu. Danvers, Navarro i Pete stojący wokół wyspy kuchennej i zastanawiający się, jak pozbyć się ciała, to cicha scena pełna resztkowej adrenaliny.

Reklama

Zdjęcie: Michele K. Short/HBO

Jeśli telewizja w najlepszym wypadku skupia się na spędzaniu czasu z postaciami i obserwowaniu, jak się zmieniają, nie ma nic lepszego niż zobaczenie Pete’a, który zgłasza się na ochotnika do oczyszczenia krwi ojca, którego właśnie zabił. To niewątpliwa zmiana, którą Bennett rozegra perfekcyjnie. Cała jego policyjna dyscyplina i zaangażowanie ujawniają się w jednej chwili, odsuwając na dalszy plan wszelkie szacunki dotyczące tego, jak na zawsze może to zmienić jego życie i psychikę. Nagle wszystko to biznes, a ciało to ciało.

Kraj Nocy to między innymi spektakl poświęcony badaniu, w jaki sposób ludzie żyją decyzjami i jak godzą się z przeszłością. Dla niektórych postaci oznacza to dosłownie postrzeganie przeszłości jako wizji lub duchów. Dla Danvers oznacza to nienawiść do Beatlesów i zaprzeczanie swojemu bólowi, podczas gdy zarówno dla niej, jak i Navarro oznacza to skłamanie na temat Williama Wheelera, ale znalezienie innych sposobów na dalsze postępowanie w sprawie Annie. Wszystkie te kluczowe momenty mają miejsce na długo przed rozpoczęciem serialu, zatem stratą czasu byłoby zakończenie programu bez umożliwienia nam bycia świadkami jednej z niemożliwych decyzji. Tym razem jest to Pete’a. Powolny rozwój tej sceny jest piękną ilustracją punktu, z którego Pete nie ma powrotu. W kontekście serialu łatwo jest nam wyobrazić sobie, w jaki sposób ta konkretna noc i ten konkretny strzał będą go prześladować. Jednak zgodnie z motywem przewodnim serialu życie z tą decyzją zaczyna się dla Pete’a natychmiast: zgłasza się na ochotnika do sprzątania bałaganu niemal natychmiast po jego wykonaniu.

Zrobienie tego wszystkiego w jednym odcinku wiąże się z ryzykiem utraty dynamiki. Ale Kraj Nocy sprytnie omija tę pułapkę, przekazując Hankowi Priorowi jeszcze jeden szczegół, który może dodać do sprawy Tsalal, zanim odejdzie na dobre: ​​jedynie przeniósł ciało. To wyznanie, które wydaje się jednocześnie małe, odkrywcze, obrzydliwe i desperackie – Hawkes wypowiada się tak, jakby był przekonany, że nie zrobił nic złego, a jednocześnie błagał o przebaczenie. To idealne zakończenie najsmutniejszej postaci serialu, ale to także świetne przygotowanie do finału, który w końcu wydaje się gotowy na ujawnienie, do czego doprowadziła tajemnica całego sezonu.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Apple @ Work: wdrożenie Meraki w T-Mobile uwypukla niewykorzystaną szansę dla Apple

Usługa Apple @ Work jest dostarczana wyłącznie przez firmę Mosyle, jedyna zunifikowana platforma Apple. Mosyle to jedyne rozwiązanie, które integruje w jednej...

Czego można się spodziewać po MWC 2024

Nie szukając żadnych przecieków ani plotek, założę się, że prawdopodobnie mógłbyś naszkicować większość telefonów, o których mówi się, że mają premierę o godz....

MWC 2024: wszystkie telefony, urządzenia do noszenia i gadżety zaprezentowane w Barcelonie

Oferta telefonów Xiaomi ma nowego lidera. The Xiaomi 14 Ultra właśnie pojawił się w Chinach i oferuje szereg imponujących parametrów fotograficznych, w...
Advertisment