Tomb Raider 1-3 Remastered to świetna rekonstrukcja klasycznych gier


Tomb Raider 1-3 Remastered z Larą Croft w roli głównej to zbiór pieczołowicie odrestaurowanych artefaktów, który pokazuje, dlaczego zakochały się w nich miliony ludzi Lara Croft. To także odkrycie na temat licznych udoskonaleń i ewolucji gier w ciągu ostatnich 25 lat oraz wpływu funkcji poprawiających jakość życia, które obecnie uważamy za oczywiste.

Twórcy Aspyr i Crystal Dynamics wzięli pod uwagę pierwsze trzy gry Tomb Raider, wydane w latach 1996-1998, i dali im nową, świeżą warstwę farby. Ulepszenia obejmują ulepszone tekstury w wysokiej rozdzielczości, nowe efekty świetlne i ulepszone modele postaci. Sama Lara wygląda bardziej realistycznie i wyraziście, a jej nowy model zapewnia równowagę pomiędzy jej oryginalnym wyglądem w grze a wstępnie wyrenderowaną wersją, która pojawia się na grafice pudełkowej i reklamach gier. Jeśli chodzi o rozgrywkę, niewiele się zmieniło; Lara nadal porusza się i strzela tak, jak pod koniec lat 90., a oryginalne mapy gier są kanciaste i blokowe.

Ale istnieje wiele nowoczesnych ustępstw Tomb Raider 1-3 zremasterowany. Gracze mogą wybierać spośród elementów sterowania przypominających klasyczne czołgi, które dobrze pasowały do ​​projektów poziomów w Tomb Raider, ale teraz wydają się niesamowicie nieporadne, lub zupełnie nowego, „nowoczesnego” sterowania 3D. Zmodernizowane sterowanie działa całkiem nieźle i sprawia, że ​​obsługa Lary i pokonywanie niektórych wcześniej trudnych segmentów platformówek jest całkiem łatwe. Co więcej, zremasterowana kolekcja umożliwia dostosowanie zmodernizowanych elementów sterujących do własnych upodobań, z czułością, regulacją martwej strefy i przyciskami z możliwością ponownego przypisania.

Reklama

Zdjęcie: Aspyr/Crystal Dynamics poprzez wielokąt

Tomb Raider 1-3 zremasterowany nadal boryka się z niektórymi problematycznymi problemami z kamerą w oryginalnych grach. Kiedy idziesz w pobliżu ścian, pokonujesz zakręty lub pływasz, kamera może obracać się w nietypowych kierunkach. Kilka razy straciłem orientację podczas grania w pierwszą i trzecią grę, ale ciągle przypominam sobie, że jest to autentyczne doświadczenie, ilekroć przypadkowo zepchnę Larę z półki na śmierć.

Wizualnie gra to rewelacja. Chociaż poziomy są nadal zbudowane z ostrych kątów i doskonałych kostek, Aspyr i Crystal Dynamics ozdobiły gry przyjemnymi efektami wizualnymi, takimi jak śnieg, płynące wodospady i organicznie wyglądająca roślinność. Poziomy zostały nieznacznie zaktualizowane i zazwyczaj tylko tam, gdzie ma to sens; Gdy gracze napadają na podziemne jaskinie, czasami mogą spojrzeć w górę i zobaczyć otwory w sufitach, przez które widać zachmurzone niebo i wpuszczają naturalne światło.

Tomb Raider 3 może wyglądać najlepiej z całej gamy
Obraz: Dynamika Aspyr/Crystal przez wielokąt i Obraz: Dynamika Aspyr/Crystal przez wielokąt

W dowolnym momencie Tomb Raider 1-3 zremasterowany — nawet podczas przerywników filmowych i w menu — gracze mogą przełączyć się na oryginalną grafikę gry. Ta klasyczna prezentacja przedstawia oryginalne, blokowe tekstury o niskiej rozdzielczości i pikselowane filmy CGI, którymi gracze cieszyli się pod koniec lat 90-tych. Powrót do tych starodawnych grafik jest czymś w rodzaju szoku, ale jednocześnie dziwnie działa. Za jednym naciśnięciem przycisku możesz szybko docenić dbałość wizualną, w jaką zastosowały się Aspyr i Crystal Dynamics Odnowionyco wystarczy, aby te stare gry znów poczuły się świeżo.

Jednak niektóre rzeczy również się nie zestarzały, a momenty początkowe Tomb Raider 1-3 zremasterowany przypomnieć graczom, że te gry powstały w innym czasie. Tak, Lara jest uprzywilejowaną brytyjską odkrywczynią, która po drodze plądruje starożytne artefakty i morduje mnóstwo dzikiej przyrody. Ale to rasistowskie przedstawienie postaci, szczególnie w Tomb Raider 3do których powracanie jest znacznie mniej przyjemne. Odnowiony przygotowuje cię do przedstawienia w trzeciej grze mieszkańców wysp Południowego Pacyfiku, którzy są przedstawiani jako prymitywni wojownicy-kanibale, z następującym ostrzeżeniem dotyczącym treści:

Gry z tej kolekcji zawierają obraźliwe przedstawienia ludzi i kultur zakorzenionych w uprzedzeniach rasowych i etnicznych. Te stereotypy są głęboko szkodliwe, niewybaczalne i niezgodne z naszymi wartościami w Crystal Dynamics.

Zamiast usuwać tę treść, zdecydowaliśmy się przedstawić ją tutaj w jej oryginalnej formie, w niezmienionej formie, w nadziei, że uznamy jej szkodliwy wpływ i wyciągniemy z niej wnioski.

Zrzut ekranu z Tomb Raider 1-3 Remastered, przedstawiający ostrzeżenie dotyczące zawartości gry

Zdjęcie: Aspyr/Crystal Dynamics poprzez wielokąt

Decyzja firm Aspyr i Crystal Dynamics o pozostawieniu w grze niewrażliwego rasowo i etnicznie segmentu gry pokazuje, że twórca podszedł do Odnowiony zbieraj mądrze. Zamiast unikać przestarzałego myślenia o oryginale Core Design, kolekcja przechowuje jego zapis. Służy jako jedno z wielu przypomnień o rozwoju gier w ostatnich dziesięcioleciach.

Nowi gracze w gry Tomb Raider, którzy nie mieli kontaktu z oryginalną trylogią, najbardziej odczują ten postęp. W pierwszych trzech grach Tomb Raider niewiele jest trzymania się za ręce i samouczków. Gry wciągają cię prosto w akcję, bez mapy i ścieżki nawigacyjnej, czasami w walce o życie z tygrysami i dołami wypełnionymi kolcami. Są to wymagające, czasem bezlitosne gry.

Jednak te wczesne gry mają w sobie coś medytacyjnego. Zachęcają do eksploracji, odnajdywania tajemnic i ukrytych wyjść we własnym tempie, na własne oczy. Pierwszy Tomb Raider w szczególności jest pełen cichych chwil, gdzie słychać tylko odgłosy samej Lary biegnącej, próbującej wspiąć się po ścianach i skaczącej z półki na niebezpieczną półkę. Muzyka włącza się tylko w momentach gry, które są bardziej nastawione na akcję – które niestety często polegają na tym, że Lara niezdarnie przemienia się runda za rundą w wilki, nietoperze i gigantyczne pająki.

Dwór Croftów renderowany w Tomb Raider 3
Obraz: Dynamika Aspyr/Crystal przez wielokąt i Obraz: Dynamika Aspyr/Crystal przez wielokąt

Z wyjątkiem słynnych spotkań z dinozaurami w Tomb Raider, te momenty akcji nie są najważniejszymi momentami wczesnych gier. To przygoda, odkrycie i przyjemne akrobacje Lary w dobrze zaprojektowanych, ale archaicznych przestrzeniach do zabawy, w których błyszczy Tomb Raider.

Tomb Raider 1-3 zremasterowanyTwórcy gry doskonale to rozumieją, dzięki czemu oryginalna trylogia jest dostępna dla współczesnej publiczności bez nadmiernych manipulacji. Nowe dodatki, takie jak zabawny tryb fotograficzny i dodatki do trylogii, tylko zwiększają to klasyczne doświadczenie. W tych starych grach wciąż jest wiele rzeczy, do których warto wracać Lara Croft wychodzi z ukrycia i wyrusza w kolejną wielką przygodę.

Tomb Raider 1-3 Remastered z Larą Croft w roli głównej ukaże się 14 lutego na Nintendo Switch, PlayStation 4, PlayStation 5, Windows PC, Xbox One i Xbox Series X. W grę grano na PS5 przy użyciu kodu do przedpremierowego pobrania dostarczonego przez Aspyr. Vox Media ma partnerstwa partnerskie. Nie mają one wpływu na treść redakcyjną, chociaż Vox Media może otrzymywać prowizje za produkty zakupione za pośrednictwem linków partnerskich. Możesz znaleźć dodatkowe informacje na temat polityki etycznej firmy Polygon można znaleźć tutaj.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

W marcu Stardew Valley doda nową zawartość do gry

Dolina Gwiezdnej Rosy deweloper Eric Barone — lepiej znany jako ConcernedApe — ujawnił, kiedy gracze mogą spodziewać się kolejnej dużej aktualizacji, dodając do...

Prezes Microsoftu angażuje się w otwartą platformę Azure dla sztucznej inteligencji

Prezydent Microsoftu, Brad Smith, tak opublikował blog określa, w jaki sposób firma planuje wspierać twórców oprogramowania tworzących sztuczną inteligencję (AI). Wśród obszarów,...

ASUS IoT ogłasza zupełnie nowe przemysłowe płyty główne i komputery Edge AI oparte na rdzeniu 14. generacji

ASUS IoT, globalny dostawca rozwiązań AIoT, ogłosił dzisiaj wprowadzenie na rynek nowej linii przemysłowych płyt głównych i komputerów brzegowych AI wyposażonych w najnowsze...
Advertisment