To jest Lunar Lake — całkowicie odnowiony procesor Intela do laptopów wyposażony w sztuczną inteligencję, w którym rezygnuje się z kart pamięci


W zeszłym roku Intel chwalił się, że jego Procesory Meteor Lake, nazwane Core Ultra, stanowiło największą zmianę architektoniczną firmy od 40 lat. Jednak Intel nie uspokoił się po tym: dzisiaj ujawnia, jak to zrobić Lunar Lake, kolejny chip do laptopów, który pojawi się tej jesieniponownie zmieni formułę.

Okładzina egzystencjalne zagrożenie Arm i szansa komputerów PC ze sztuczną inteligencjąIntel najwyraźniej porzucił swoje słynny rytm tik-tak za zupełnie nową konstrukcję typu system-on-chip, która nie tylko trzykrotnie zwiększa rozmiar i ponad czterokrotnie wydajność akceleratora AI, ale zapewnia nawet o 14 procent większą wydajność procesora przy tej samej częstotliwości zegara, o 50 procent większą wydajność graficzną i nawet o 60 procent dłuższa żywotność baterii w porównaniu z ubiegłorocznym modelem.

„To moc x86, jakiej nigdy wcześniej nie widziałeś” – twierdzi Rob Hallock, specjalista ds. marketingu technicznego Intela, który twierdzi, że Intel ulepszył każdą część chipa, aby tak się stało. Mówi, że „zdecydowanie” pokonać Qualcommazbyt.

Oto wczesny rzut oka na prawdziwy układ Lunar Lake, na którym wyraźnie widać dwa fragmenty pamięci pokładowej znajdujące się pod głównym krzemem.
Obraz: Intel

Największa zmiana? Jeśli kupisz laptopa Lunar Lake, nie będzie on miał oddzielnych kart pamięci ani chipów! Lunar Lake zawiera teraz 16 lub 32 GB pamięci LPDDR5X w samym pakiecie, bez możliwości podłączenia większej ilości pamięci RAM. Według Intela jest to zmiana, która zmniejsza pobór mocy podczas przesyłania danych w systemie o około 40 procent. Hallock twierdzi, że dla tych, którzy potrzebują więcej pamięci, jeszcze w tym roku do laptopów trafi osobna architektura Arrow Lake.

Po godzinach przeglądania slajdów i prezentacji oraz krótkiej pogawędce z Hallockem, oto wszystko, czego się właśnie dowiedziałem.

Reklama

8 rdzeni, bez hyperthreadingu

Zeszłoroczne Jezioro Meteorowe zawierało nowy, dziki „Hybrydowa architektura wydajności 3D” z masa wydajności (P), wydajności (E), a nawet parę zupełnie nowych rdzeni o niskiej wydajności energetycznej (LP-E) na osobnej płytce nazwana „wyspą małej mocy”.

Ta wyspa została zbudowana jak smartfon, pierwszy dla Intela, z własnym Wi-Fi, Bluetooth, kontrolerami wyświetlania, pamięcią i rdzeniami procesora o niskim poborze mocy. Pomysł: teoretycznie można zaoszczędzić czas pracy baterii, nie podgrzewając innych płytek i większych rdzeni, chyba że wykonujesz większe zadania.

Suwak obrazu: Rdzenie LP Meteor Lake kontra strefy przechowawcze Lunar Lake.

Ale to nie zadziałało. Aplikacje takie jak Microsoft Teams rozgrzewały cały układ. Dlatego Intel rezygnuje z rdzeni LP-E już po roku i wybiera nowy system 4 na 4. Otrzymujesz do czterech nowych rdzeni P „Lion Cove” i czterech nowych rdzeni E „Skymont” w chipie Lunar Lake. Te rdzenie E działają teraz tak szybko, jak rdzeń LP-E przy jednej trzeciej mocy lub skalują się do 2x lub 4x większej wydajności (jednowątkowe lub wielowątkowe).

Dzięki nowemu dyrektorowi wątków system Windows może teraz tworzyć „strefy przechowawcze”, które faktycznie przetrzymują „większość rzeczywistych obciążeń” na rdzeniach elektrycznych Skymont, twierdzą Microsoft i Intel.

Rdzenie LP-E „nie ograniczały wszystkich obciążeń, jakie oczekiwaliśmy lub które chcieliśmy obsłużyć wyspa, więc nie uzyskaliśmy pełnego czasu pracy baterii i wydajności, na jakie liczyliśmy” – mówi Hallock.
Obraz: Intel

„To klucz do wydłużenia żywotności baterii Lunar Lake: możemy wykonywać więcej zadań w środowisku o niższym poborze mocy, na rdzeniu o niższym poborze mocy i przy mniejszej liczbie włączonych elementów, a mimo to zapewnić użytkownikowi doskonałe wrażenia” – mówi Stephen Robinson, pracownik firmy Intel.

Dzięki tym zmianom Microsoft Teams zużywa o 35 procent mniej energii w Lunar Lake, twierdzi Intel, chociaż Intel twierdzi, że nie może jeszcze przełożyć tego na godziny.

Podobnie Intel w końcu zrezygnował z Hyper-Threading, ponieważ Technologia SMT zjada więcej władzy i nieruchomości, niż jest to warte. „Dodanie większej liczby rdzeni wymaga nieco większego obszaru matrycy” niż podwojenie części obwodów potrzebnych do działania HT, przyznaje Hallock, ale twierdzi, że rdzenie E są teraz tak kompaktowe i wydajne, że HT po prostu nie ma już sensu.

Wszędzie większa wydajność

Mówiąc o wydajnych rdzeniach elektrycznych, Skymont firmy Intel ma kolejną niespodziankę: tegoroczny rdzeń E jest mocniejszy i wydajniejszy niż ubiegłoroczny Rdzeń P przy typowych prędkościach zegara laptopów — z nawet o 20 procent większą wydajnością w trybie jednowątkowym. Po prostu nie można go skalować do prawie tylu gigaherców:

„Raptor Cove zapewnia najwyższą wydajność, Skymont zapewnia większą wydajność przy mocy ISO lub wydajność ISO przy niższej mocy” – mówi Intel.
Obraz: Intel

Tutaj jesteśmy powiększeni do niebieskiego pola na wykresie towarzyszącym. Oznacz swoje osie, Intel!
Obraz: Intel

Tymczasem cztery rdzenie P „Lion Cove” zapewniają 14-procentowy wzrost wydajności w stosunku do zegara, chociaż Intel nie podał wartości dotyczących szybkości taktowania, abyśmy mogli naprawdę porównać. Jednak ogólnie rzecz biorąc, mówi Hallock, wyniki „pokoleniowo znacznie wzrosły” w porównaniu z zeszłym rokiem.

Nowe rdzenie P firmy Intel charakteryzują się także większą wydajnością przy niższym poborze mocy.
Obraz: Intel

W dziedzinie procesorów graficznych Intel jest jeszcze bardziej pewny siebie: firma twierdzi, że procesor graficzny Xe2 oferuje 1,5 razy większą wydajność graficzną niż Meteor Lake (w 3DMark Time Spy), co samo w sobie jest 2 razy większą wydajnością w porównaniu z poprzednią generacją. Nadal ma tę samą liczbę rdzeni Xe i innych jednostek funkcjonalnych, ale z różnymi ulepszeniami wydajności i wydajności.

I chociaż z pewnością nie wszystkie chipy Lunar Lake będą takie same, Intel twierdzi, że nie musiał dzielić procesora graficznego do laptopów Xe na dwie różne wersje w celu uzyskania niższej i wyższej mocy: Xe2 może teraz skalować się w całym spektrum lekkich i średnich laptopów, wszystkich samodzielnie. Intel twierdzi również, że procesor graficzny oferuje 67 TOPÓW wydajności AI, oprócz NPU.

Xe2 zastępuje zarówno procesory graficzne Meteor Lake H, jak i Meteor Lake U.
Obraz: Intel

Potrójna NPU

Meteor Lake nie zapoczątkowało generacji laptopów ze sztuczną inteligencją w sposób, na jaki liczył Intel. W rzeczywistości można argumentować, że pozostawiło to pierwszych użytkowników na lodzie — przy akceleracji AI wynoszącej zaledwie 11,5 TOPS, ich NPU znacznie odbiega od wymagań Microsoftu wynoszących 40 TOPS dla komputerów Copilot Plus.

Jednak Lunar Lake potraja ilość sprzętu NPU na matrycy, podwaja przepustowość pamięci i zwiększa częstotliwość taktowania z 1,4 GHz do 1,95 GHz, oferując do 48 TOPS i ogólną wydajność szacowaną na 2–4 ​​razy.

Potrójny sprzęt AI.
Obraz: Intel

Potrójny sprzęt robi pobiera nieco więcej energii, ale Intel twierdzi, że jest znacznie szybszy: zaledwie 5,8 sekundy na 20 iteracji Stable Diffusion w przypadku Lunar Lake w porównaniu z 20,9 sekundy w przypadku Meteor Lake, jednocześnie pobierając 11,2 wata zamiast 9 watów wcześniej.

Intel twierdzi, że jego partnerzy w zakresie oprogramowania tworzą obecnie 350 funkcji AI dla komputerów PC, które mają zostać opracowane do 2025 roku.

Wszystko inne, co wpadło mi w oko lub ucho

 • Lunar Lake obsługuje teraz natywnie wideo H.266 VVC, co zapewnia dodatkowe 10-procentowe zmniejszenie rozmiaru pliku w porównaniu z AV1 „przy tej samej jakości”.
 • W chipie wbudowane są moduły Wi-Fi 7 i Bluetooth 5.4 – choć nadal wymaga to dodatkowego modułu PCIe do obsługi fizycznych radiotelefonów i złączy antenowych.
 • Intel twierdzi, że wybudzanie komputera w trybie bezprzewodowym zajmuje o 55 procent mniej czasu.
 • eDP 1.5 z „powtórką panelu” i inne techniki pozwalają zaoszczędzić do (z naciskiem na „aż”) 351 mW mocy, jeśli nie wyświetla się wielokrotnie tych samych obrazów na ekranie.
 • Na chipie znajduje się nowy, dedykowany silnik bezpieczeństwa partnerów, który „skutecznie Microsoftu Pluton”, mówi Intel z własnym procesorem, bezpiecznikiem i częścią kryptograficzną.
 • Wbudowana pamięć Lunar Lake oznacza, że ​​płyty główne mogą się kurczyć i będą się zmniejszać — „nadchodzi kilka interesujących decyzji projektowych”, mówi Hallock.
 • Moduł obliczeniowy Lunar Lake rzeczywiście jest zbudowany na procesorze N3B firmy TSMC, a kontroler platformy znajduje się na procesorze N6 firmy TSMC, chociaż Intel twierdzi, że zajmuje się całym projektowaniem, montażem i pakowaniem.
 • Intel twierdzi, że może dynamicznie dostosowywać prędkość pamięci RAM, aby zmniejszyć zakłócenia Wi-Fi.
 • Intel twierdzi, że może dynamicznie dostosowywać częstotliwość taktowania w odstępach co 16,67 MHz (w porównaniu ze 100 MHz), aby zoptymalizować wydajność.
 • Każdy system Lunar Lake ma dwa porty Thunderbolt 4 „Masz gwarancję co najmniej dwóch portów Thunderbolt 4 w każdym systemie Lunar Lake, którego dotkniesz” – mówi Hallock.
 • Intel, podobnie jak Qualcomm, jeszcze w tym roku będzie sprzedawać zestaw deweloperski AI PC przypominający komputer Mac Mini – taki, który według Intela będzie można zaktualizować do chipów Panther Lake, gdy będą dostępne.

Zestaw deweloperski Intel AI PC z 32 GB pamięci RAM, dwoma portami USB-C, dwoma portami USB-A i HDMI.
Obraz: Intel

Intel twierdzi, że duża fala laptopów Lunar Lake pojawi się jeszcze w tym roku, obejmując 80 różnych konstrukcji od 20 partnerów sprzętowych w momencie premiery, w tym wszystkich największych dostawców komputerów osobistych – choć nie Microsoft, który zdecydował się na chipy Qualcomm do laptopa Surface I Zamiast tego Surface Pro. Szefowa chipów klienckich Intela, Michelle Johnston Holthaus, twierdzi, że wszystkie 80 projektów powinno być dostępnych przed świętami tego roku.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dom Smoka, sezon 2, poprawia makabryczne zabójstwa opisane w książce

Dom Smoka zawsze mówił o tym, jak najmniejsze decyzje mogą mieć nieprzewidziane konsekwencje, ale rzadko ten temat był tak jasny, jak...

iOS 18: 18 najważniejszych funkcji i zmian dla iPhone’a [Video]

W tym wstępnym, praktycznym przewodniku omawiam 18 moich ulubionych nowych zmian i funkcji z pierwszej wersji beta systemu iOS 18 dla iPhone'a. ...

Przeglądarka Chrome na Androidzie może czytać strony internetowe na głos z poziomu aplikacji

Google wprowadza nową opcję o nazwie „Posłuchaj tej strony”, która umożliwia odczytanie strony internetowej na głos w przeglądarce Chrome na Androidzie. Ta...
Advertisment