TikTok potwierdził w sobotę, że złoży pozew przeciwko administracji Trumpa w związku z nakazem wykonawczym żądającym od firmy macierzystej ByteDance zbycia działalności TikTok w USA. To pierwszy raz, gdy firma potwierdziła, że podejmie kroki prawne, o którym krążą plotki od kilku tygodni. Raporty zaczęły pojawiać się w piątek że pozew był prawdopodobnie nieuchronny.
„Mimo że zdecydowanie nie zgadzamy się z obawami administracji, przez prawie rok staraliśmy się w dobrej wierze znaleźć konstruktywne rozwiązanie” – powiedział rzecznik TikTok Josh Gartner w oświadczeniu dla The Verge. „Zamiast tego napotkaliśmy brak odpowiedniego procesu, ponieważ administracja nie zwracała uwagi na fakty i próbowała włączyć się w negocjacje między prywatnymi firmami”.
Aby zapewnić, że praworządność nie zostanie odrzucona, a nasza firma i użytkownicy są traktowani sprawiedliwie, nie mamy innego wyjścia, jak tylko zakwestionować rozporządzenie wykonawcze za pośrednictwem systemu sądowego ”.
Prezydent Trump podpisał dekret wykonawczy 6 sierpnia blokowanie wszystkich transakcji z ByteDance w celu „zajęcia się stanem wyjątkowym w odniesieniu do łańcucha dostaw technologii informacyjnych i komunikacyjnych”. Nakaz przywołał międzynarodową ustawę o nadzwyczajnych uprawnieniach ekonomicznych, niezwykły ruch, który przedstawia ciągłą działalność TikTok w Stanach Zjednoczonych jako stan wyjątkowy w kraju.
Zamówienie miało wejść w życie w ciągu 45 dni. 14 sierpnia prezydent podpisał kolejny, tym razem zarządzenie wykonawcze dając ByteDance 90 dni sprzedać lub wydzielić TikTok w Stanach Zjednoczonych.
Popularność platformy do udostępniania plików wideo gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego roku; TikTok powiedział w kwietniu, że osiągnął 2 miliardy pobrań na całym świecie, z 315 milionów pobrań w pierwszym kwartale samego roku 2020.
Microsoft prowadził rozmowy nabyć TikTok – choć współzałożyciel Bill Gates nazwał potencjalną transakcję „zatruty kielich” – i raporty sugerował Twitter i Wyrocznia też w osobnych rozmowach z TikTok. Microsoft powiedział, że oczekuje zakończenia dyskusji „nie później niż 15 września 2020 r.”
„Istnieją wiarygodne dowody, które prowadzą mnie do przekonania, że ByteDance … może podjąć działania, które grożą naruszeniem bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych”, Trump napisał w zamówieniu, który odnosi się do kwestii bezpieczeństwa narodowego.
Sekretarz stanu Mike Pompeo wspomniał o możliwości zablokowania TikTok już 7 lipca. Pompeo porównał również TikTok do Huawei i ZTE, dwóch chińskich firm, które zostały oznaczone jako zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego USA.
„Microsoft w pełni docenia wagę uwzględnienia obaw Prezydenta. Jest zobowiązana do nabycia TikTok z zastrzeżeniem pełnego przeglądu bezpieczeństwa i zapewnienia odpowiednich korzyści ekonomicznych Stanom Zjednoczonym, w tym Departamentowi Skarbu Stanów Zjednoczonych ”, 2 sierpnia post na blogu CEO Microsoft, Satyi Nadelli czyta.