The Raid: Redemption 10 lat temu złamał ideę filmów akcji


Dziesięć lat temu Gareth Evans Rajd: Odkupienie obudził mnie. Zwłaszcza część, w której ledwo uniknąłem napędzanego wściekłością dudnienia przed półmetkiem.

Kiedy film został wydany w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku, ograniczałem się do tego, co pokazywano w moim podmiejskim multipleksie w New Jersey. Odtwarzane stacje kablowe Złamana strzałka lub Die Hard powtarzać. Moje słownictwo związane z filmami akcji odzwierciedlało kulturę popularną, a w kategoriach 2012 było to Niezniszczalni. Nie zrozum mnie źle — Sylvester Stallone, Chuck Norris, Jean-Claude Van Damme i inne ikony kopaczy tyłków są mistrzami walki na nogę i pięść. Ale Niezniszczalni, na dobre i na złe, reprezentuje wszystko, czego pragną publiczność w Stanach Zjednoczonych w swoich przebojach. Wyceluj pistolet, zaciągnij się dymem z cygara, pociągnij za spust, wydychaj dziwaczną ripostę do zimnego trupa.

Wiedziałem, że kino akcji może być czymś więcej niż tylko nabrzmiałymi bicepsami i dymem z broni palnej — świadectwo szóstego stopnia mojego ojca w taekwondo oznaczało uznanie w rodzinie sztuk walki. A jednak amerykańskie ostrzały pocisków od Rambo do Palące asy czcili męskość typów Stallone lub w pełni załadowanych strzelanin. Nadal to robią. Rajd: Odkupienie wprowadził hiperprędkość w Indonezji”pencak silat„sztuka jako antidotum na góry mięśni przerzucających się nawzajem przez betonowe filary.

Rajd: Odkupienie usypia widzów, gdy siły specjalne Brimob infiltrują blok mieszkalny, aby aresztować przestępcę Tamę Riyadiego (Ray Sahetapy). Rookie Rama (Iko Uwais) zostaje za sierżantem Jaką (Joe Taslim), gdy docierają na szóste piętro, po czym rozpętuje się piekło. Rozpoznawalny jest rytm opróżniania magazynków — do czasu, gdy karabiny szturmowe ucichną. Uwais i współ-gwiazdka Yayan Ruhian (złoczyńca „Mad Dog”) błyszczą, gdy główni choreografowie walki w filmie słabną, wyróżniając się Rajd: Odkupienie z ogólnych filmów akcji, w których gwiazdy strzelałyby jak współcześni kowboje. Pencak silat staje się nieustanną ulubioną bronią Evansa; brutalność ośmiokątów MMA spotyka się z wrogim pięknem Przyczajony tygrys ukryty smok.

Co robił ten międzynarodowy pulweryzator z porą poranną w moim centrum handlowym AMC? Ciosy i ciosy Uwaisa leciały szybciej niż pocisk snajperski. Kombinacje złamanych kończyn i dźgniętych szyjnych poruszały się z niesłychanym rozmachem, zapowiadając widowisko w karze fizycznej poza stękaniami, uderzeniami ciała i nakładaniem się według rozmiaru. „Nigdy nie lubię używać [guns]. Usuwa pośpiech. Naciskanie spustu jest jak zamawianie jedzenia na wynos”, wypluwa w pewnym momencie Mad Dog. Nadal widzę uśmieszek Ruhiana, śmiejącego się z amerykańskich gwiazd akcji, które chowają się za stosami M-16 i rewolwerów Magnum kalibru .44.

Moje serce biło szybciej, niż stopy Ruhiana mogły się rozpędzić. Wiedziałem, że nigdy nie zapomnę mojego pierwszego obejrzenia Rajd: Odkupienie, bo jak możesz powtórzyć takie doświadczenie?

Reklama

Nie można było zorganizować bardziej tematycznego środowiska oglądania dla Rajd: Odkupienie. Wszedłem do pustego teatru razem z moim kumplem filmowym. Byliśmy pośrodku prawicy, brak układu stadionu, liczba miejsc 250? Grupa nastolatków przeżuwających przekąski i kłócących się o kickflipy lub cokolwiek co zostało z tyłu. Na koniec, jakiś ogier, wyglądający na półśredniej, wszedł dumnie ze swoją dziewczyną i padli na przód, dzieląc mnie i tych hałaśliwych chuliganów. Pionki były na planszy.

Na początku nastolatki paplały i wyglądały na znudzone. Nie zwracałem uwagi, kiedy Rama i Jaka ukradkiem przepychali się przez indonezyjskie slumsy. Potem dostrzegłem małe przedmioty znajdujące się za jednostką absolutną, której biceps był większy niż moje udo. Spojrzenie wstecz ujawniło, że młodzi ludzie próbowali sprowokować bestię w koszulce Tapout.

Na ekranie napięcie wzrosło, gdy obserwatorzy Riyadiego uruchomili alarm. Ciała zaczęły spadać wokół Ramy, aż pozostało tylko kilku oficerów, a ostrzał ustał. Rama, Jaka i inni polegali na silacie pencak, gdzie Agent 47 szukałby więcej magazynków do pistoletu. Po tym punkcie Rajd: Odkupienie czuje się jak pełnometrażowy riff na korytarzu beatdown w Stary chłopiec, sposób, w jaki Rama nigdy nie łapie oddechu między gangami gotowych do bitwy gróźb. Nie ma przerwy, by gonić za romantycznymi zainteresowaniami lub wygłaszać monologi poza kilkoma niezbędnymi ujawnieniami fabuły. Wszystko Rajd: Odkupienie osiąga się dzięki karkołomnej choreografii akcji, która nigdy się nie kończy, wzmocnionej przez rytmy w tle, skomponowane wspólnie przez Mike’a Shinoda z Linkin Park, dla dodatkowego zastrzyku energii.

W naszym teatrze napięcie zbudowane jako pociski popcornu — szczerze mówiąc z imponującej odległości — odbijały się wokół pełnego szacunku pochłoniętego chwytaka. Jego głowa obróciła się w stronę dzieci i zauważyłem, że chowali się za siedzeniami, poza jego polem widzenia. Zachichotałem, bo daj spokój, ci kretyni nie mogli dłużej tego robić. Kombatant zwrócił uwagę z powrotem na film, podczas gdy Rama szukał osłony (podobnie jak chichoczące bachory).

Wkrótce znów spadł deszcz z artylerii z przekąskami. To, czego nie zauważyłem — ale prawdopodobnie to, co się wydarzyło — było, gdy byłem podekscytowany Rajd: Odkupienie, Mr. Bust Your Lip uznał mojego przyjaciela i mnie za jedynych innych patronów. Nikt inny nie mógł przerywać mu randki w ciągu dnia. Wtedy jego towarzysz przyjął „uderzenie” kawałkiem popcornu. Zdenerwowała się. Rękawiczki zsunęły się.

Facet, który równie dobrze mógł być Georges St. Pierre Jr., wystrzelił ze swojego miejsca w tym samym czasie, kiedy Rama zaczął wydzierać się z armii Riyadiego. Krzyknął coś zbliżonego do tego, jego żyły na szyi wyskoczyły na dwóch filmowych głupców (nas): „Skopię wam to pieprzone gówno, jeśli nie przestaniecie teraz!” Wskazałem na wichrzycieli, którzy rzucili się do drzwi wyjściowych. To było daremne, bo ten koleś chciał mnie wystukać w środku Rajd: Odkupienie. Czy to się naprawdę działo? Pytania przemknęły mi przez głowę, ale po tym, jak przyłapałem Ramę na wypatroszeniu jakiegoś narkotyku z nawałą grzbietów i siniaków, powiedziałem sobie najgłupsze dwa słowa, jakie kiedykolwiek przyszły mi do głowy: „Pieprzyć to”. Byłem gotów rzucić — na szczęście dla mojego zdrowia tak się nie stało.

Oczywiście byśmy zostali zmiażdżeni jak Hulk, traktując Lokiego jak wypchane zwierzę. To magia wybuchu adrenaliny, która jest Rajd: Odkupienie, jednak — wzmacnia tłum do niebezpiecznych poziomów. Ciosy i kopnięcia nie tylko latają jak gra w Street Fighter. Nokautujący punkt kulminacyjny dwóch na jednego, w którym Rama i brat Andi (Donny Alamsyah) staną do walki z Mad Dogiem, popychają każdego wykonawcę na skraj zawrotów głowy przez pięć nieprzerwanych minut błogości akcji bez broni, przeciwstawiając się progom bólu, które ludzkie ciała mogą wytrzymać. . Moją misją, idąc naprzód, było poszukiwanie przyszłych tytułów, takich jak Strzał w głowę, Noc przychodzi po nas, oraz Ucieczka z więzienia jak amerykańskie wydawnictwa Mila 22 przeszedł do nijakich talentów Uwaisa obok nieporęcznych typów Marka Wahlberga. Jak każdy filmowiec mógłby ustawić Uwaisa przeciwko amerykańskiemu osiłkowi i pozwolić, by ten rzucał nim jak worki na ziemniaki, jest bezmyślne. Takie marnotrawstwo unikalnych umiejętności, które Uwais może wnieść do zagranicznej roli akcji.

Nigdy nie zapomnę Rajd: Odkupienie ponieważ otworzyło mój świat na globalną reprezentację akcji, która teraz pomaga kształtować amerykańskie franczyzy, takie jak John Wick. Może czułbym to samo, nawet gdyby nie było zagrożenia hospitalizacją w czasie trwania filmu — z drugiej strony może nie. 4DX wydmuchuje mgiełkę w twarz, aby odtworzyć wrażenie deszczu; Miałem zawodnika Ultimate Fighter, który próbował być Joe Taslim dla mojego Steve’a Rogersa przed serum superbohatera. Wkraczając w tym roku 10-lecie istnienia, Rajd: Odkupienie było moim niezamierzonym wprowadzeniem do kina interaktywnego, a ponadto prawie wywołało moją pierwszą prawdziwą walkę. Jeśli istnieje siła wyższa, mają zabójcze poczucie humoru.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Śledź utwory, których chcesz posłuchać później za pomocą MusicBox

iOS ma wiele sposobów, aby pomóc Ci odkrywać nowe utwory, w tym wbudowana integracja z Shazam. Ale co, jeśli z jakiegoś powodu...

Nowa zasada Apple App Store dla łatwiejszego usuwania kont i danych trafi 30 czerwca

Podczas imprezy WWDC 2021 firma Apple wprowadziła szereg zmian zasad dotyczących App Store, dostosowanie zasad do wszystkiego od polowania na nagrody...

Twórcy Dream Daddy tworzą następny horror psychologiczny

Rogue Games i Game Grumps współpracowali przy tworzeniu wymarzony tato: Symulator randkowania z tatą w 2017 roku — gra, która początkowo...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!