Ten zapomniany koszmar Lyncha powinien stać się kultowym klasykiem


W zakamarkach Tubi, Roku Channel i innych serwisów streamingowych z reklamami kryje się film, który przypomina koszmar na jawie. To film, którego nie da się opisać, nie mieszczący się w żadnym konkretnym gatunku. To horror, dramat, film artystyczny i dzieło o zakorzenionym surrealizmie.

Film jest Odblaskowa skóra, a zaczyna się od wspaniałego pola pszenicy i małego dziecka niosącego ogromną żabę ryczącą. „Spójrz na tę cudowną żabę!” chłopiec Seth mówi swoim przyjaciołom. To złowieszcze zdanie będzie przewijać się przez cały film, niezależnie od tego, czy będzie to coś wspaniałego, czy pięknego. Wiemy, że wkrótce po wypowiedzeniu tych słów następuje zniszczenie. Z pewnością żabę spotyka makabryczny koniec, który nadaje ton filmowi.

I może dlatego krytycy byli w tej kwestii tak podzieleni. Po wydaniu zyskał wielu krytyków — Vincenta Canby’ego z „New York Timesa”. znienawidzony to – i fani, tacy jak Roger Ebert, którzy to przyjęli całkiem spory argument z Genem Siskelem na ten temat. Ebert porównał to do Davida Lyncha, ale lepiej, mówiąc, że „ton był bardziej kontrolowany”. Siskel powiedział: „Dla mnie, koszmary, nie mogłem się szczególnie utożsamić z żadnym z nich”.

Ale film ma mnóstwo koszmarów do stracenia. Akcja widziana jest z punktu widzenia Setha, który mieszka w odległej części Idaho, z dala od najbliższego miasta. Ma kilku towarzyszy zabaw z pobliskich gospodarstw, a jego ojciec prowadzi stację benzynową. Jedyną inną sąsiadką, którą naprawdę widzimy, jest Dolphin, kobieta pogrążona w żałobie po śmierci męża. Seth i jego przyjaciele nabierają przekonania, że ​​jest wampirem, sądząc po tym, jak opowiada o swoim żalu, cierpieniu niemal w ciszy w domu wyposażonym w sprzęt do połowów wielorybów (co nadaje filmowi kultowy charakter) plakat co mnie wciągnęło, gdy pierwszy raz zobaczyłem to gdzieś w zakamarkach internetu w 2010 roku). Mówi, że ma „200 lat”, wyrażając zmęczenie i żałobę, jakie odczuwa. Ale Seth, którego ojciec spędza większość czasu na czytaniu magazynów o miazdze, właśnie usłyszał o wampirach z opowiadań, które czyta jego tata. A teraz Dolphin, stale ubrany na czarno, jest wampirem, którego należy powstrzymać.

Reklama

Zdjęcie: Miramax

Amerykańska flaga z oprawionymi zdjęciami Viggo Mortensena w mundurze, z albumu The Reflecting Skin.

Zdjęcie: Miramax

Seth postrzega świat jako pełen potworów. I być może ma rację, gdyż grupa przerażających młodych mężczyzn w czarnym samochodzie patroluje okolicę i zabija dzieci. Z tej perspektywy jest to horror — zwłaszcza gdy brat Setha, Cameron, grany przez Viggo Mortensena, wraca z pracy, pomagając w opracowaniu bomby atomowej. Przekonaniu Setha, że ​​Dolphin jest wampirem, nie pomaga obserwacja powolnego wychodzenia jego brata z choroby popromiennej.

Ale choć z perspektywy Setha wygląda to tak, jakby przeżywał horror, dorośli wokół niego przeżywają dramat. Najlepiej widać to na przykładzie zamieszania, jakie panuje u jego brata w związku z jego rolą na wojnie, albo napiętych relacji jego rodziców i problemów psychicznych. Jest też smutek doświadczany przez kilku bohaterów przez cały film, co daje Odblaskowa skóra grawitacja, która sprawia, że ​​trudno ją określić, jak w krainie horroru.

I oczywiście nie brakuje tu wyraźnych akcentów Lyncha – mnóstwo wróżb, niezależnie od tego, czy jest to czarny Cadillac drapieżnych młodych mężczyzn, czy wersety dialogowe, które odbijają się echem tuż przed tym, jak wydarzy się coś bardzo złego. Te momenty dodają do filmu elementów surrealistycznych, wykraczających poza skupienie się tylko na punkcie widzenia Setha. Chociaż nie dzieje się nic nadprzyrodzonego, jest to brzydki świat na pięknym tle, z postaciami Lynchowskimi na każdym kroku — zdecydowanie, jeśli to porównamy, więcej Niebieski aksamit niż Imperium śródlądowe.

W Odbijającej skórze chłopiec trzyma prowizoryczny krzyż przed twarzą.

Zdjęcie: Miramax

Łatwo zrozumieć dlaczego Odblaskowa skóra jest dzielące. Jest nieubłagany w swojej ponurości. Ale jako dzieło sztuki-horroru trudno zrozumieć, dlaczego nigdy nie zyskało statusu kultowego, na jaki zasługiwała, chyba że odsunie się warstwy. Film był debiutem reżysera Philipa Ridleya, który wyreżyserował jeszcze tylko dwa filmy — z 1995 r. Pasja ciemnego południa i lata 2010 Bez serca, zarówno głęboko dziwne, jak i to pierwsze, dość słabo przyjęte (może dlatego między projektami była 15-letnia przerwa). Ridley większość czasu spędzał na pisaniu sztuk teatralnych, nigdy nie zdobywając sławy w filmie.

The Odbijająca skóra został wydany przez Miramax, który upuścił go na VHS. Później pojawiło się na kilku tanich płytach DVD o przerażającej jakości. Niemieckie wydanie Blu-ray też niewiele pomogło. Tak naprawdę trzeba było czekać na wydanie Blu-ray w 2019 roku przez Soda Pictures i Film Movement, aby uzyskać cokolwiek, co nie wyglądało na zdegradowane na ekranie. Na szczęście ten transfer jest tym, który jest odtwarzany w usługach przesyłania strumieniowego, co oznacza, że ​​​​jest tak dobry, jak to tylko możliwe.

Twoja reakcja na film może zależeć od tolerancji dla jego nihilizmu i, szczerze mówiąc, jego pretensji. Film zdecydowanie przeznaczony jest dla publiczności artystycznej, więc ludzie, których zraziły filmy Roberta Eggersa (Czarownica) lub Ari Aster (Midsommar) może mieć z tym problem. Nie idzie to tak daleko w pobłażanie sobie, jak Beau się boi, z trzema godzinami narracji o swobodnych skojarzeniach, ale z pewnością przedstawia niektóre z jej bardziej fatalistycznych elementów do poziomu, który można uznać za przesadny. (Ale oba Odblaskowa skóra I Beau się boi Przypuszczam, że w pewnym sensie są to myślenie katastroficzne.)

Młody chłopak rozmawia z czymś, co wygląda jak gliniany płód w łóżku w „Odbijającej skórze”.

Zdjęcie: Miramax

Ale efekty wizualne są niezwykłe, niezależnie od tego, czy jest to pełzanie Cadillaca; dziwny płód, z którym Seth rozmawia, myśląc, że to zmarły przyjaciel w postaci anioła (kolejna rzecz, która określi twoją tolerancję na film); surowe samospalenie; lub zrujnowane farmy i stodoły przedstawione w filmie.

I nawet jeśli nie można do końca określić gatunku, film jest skuteczny w swojej groźnej atmosferze, wciągając nas w marginalne życie ludzi w centrum uwagi. Jeśli jesteś fanem filmów Davida Lyncha, miło się przy tym przytulisz. A jeśli potrzebujesz czegoś strasznego do obejrzenia, ale chcesz czegoś bardziej pasującego Dziedziczny, Wynika, Matka!, Lub Mężczyźni — koncentrując się na rzemiośle filmowym, intensywnych narracjach i elementach postmodernizmu w równym stopniu, jak i na terrorze gatunku horroru — Odblaskowa skóra powinien dobrze pasować do Twojej listy obserwowanych w sezonie Halloween.

I nawet jeśli tego nienawidzisz, nigdy tego nie zapomnisz.

Odblaskowa skóra jest transmitowany na Peacock, Tubi, Pluto TV, Plex, Freevee i The Roku Channel.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Sztuczna inteligencja Edge Copilot firmy Microsoft nie jest w stanie podsumować każdego filmu na YouTube

Dodano jedną funkcję do AI Copilot firmy Microsoft w przeglądarce Edge w tym tygodniu jest możliwość generowania streszczeń tekstowych filmów. Jednak funkcja...

UE osiąga wstępne porozumienie w sprawie ustawy o sztucznej inteligencji, torując drogę dla prawa

Po rundzie intensywnych negocjacji w tym tygodniu prawodawcy w Brukseli osiągnęli obecnie ok „porozumienie tymczasowe” w sprawie proponowanej przez Unię Europejską ustawy o...

Święta Bożego Narodzenia z Batmanem, nowe filmy z serwisu Netflix i wszystko inne do obejrzenia

Witamy w najbardziej pracowitym sezonie kinowym w roku, kiedy naprawdę warto wybrać się do kin na filmy, a wszystko, co trafia...
Advertisment