Ten mały chip jest używany w czujniku montowanym na zębach, który może odczytać ślinę


Miniaturyzacja technologii to ciągłe wyzwanie dla twórców urządzeń do noszenia. Im mniejsze urządzenie, tym lepiej dla wygody noszenia. Rzecz w tym, że zwykle odbywa się to kosztem żywotności baterii. Jednak Silicon Labs ma nadzieję, że jego najnowszy chipset xG27 jest wystarczająco mały i energooszczędny, aby wywołać kilka wielkich pomysłów w przestrzeni technologii medycznej – na przykład czytnik śliny, który jest tak mały, że można go zamontować na zębie.

Według Silicon Labs rodzina SoC xG27 składa się z BG27 i MG27. Oba są zbudowane wokół procesora ARM Cortex M33, ale BG27 koncentruje się na Bluetooth, podczas gdy MG27 obsługuje Zigbee i inne protokoły. Jeśli chodzi o to, jak małe są te chipy, SoC xG27 wahają się od 2 mm do 5 mm do kwadratu – mniej więcej szerokość końcówki ołówka nr 2 do szerokości samego ołówka. To nie jest najmniejszy na świecie układ Bluetooth, ale mówi rzecznik Silicon Labs, Sam Ponedal Krawędź to tylko o „ułamki milimetra”.

Ołówek do skali.
Zdjęcie: Laboratoria krzemowe

Jest to schludne z technicznego punktu widzenia, ale fajniejsze jest to, że BG27 jest obecnie używany do opracowania rzeczywistego produktu – wspomnianego wyżej czujnika do noszenia na zębach. Zdrowie Lury, producent urządzeń medycznych, mówi, że używa chipa do „czujnika diagnostycznego śliny”. Czujnik jest wystarczająco mały, aby można go było przykleić do zęba trzonowego (lub umieścić winteligentny uchwyt”) z zamiarem ciągłego monitorowania śliny pacjenta. To z kolei pozwoliłoby dentystom i klinicystom potencjalnie przetestować ponad 1000 schorzeń.

Nie byłby to pierwszy raz, kiedy firma przedstawia tego rodzaju futurystyczną technologię medyczną. Ale podczas gdy większość prób jest udaremnione przez proces regulacyjny FDA, Lura Health twierdzi, że właśnie zakończyła badania kliniczne czujnika z UConn Orthodontics i obecnie przygotowuje się do poddania się procesowi regulacyjnemu FDA. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, produkt może trafić na rynek za 12-18 miesięcy.

Jeśli chodzi o inne przypadki użycia, Silicon Labs twierdzi, że jego chipy są dobrymi kandydatami na plastry medyczne, ciągłe monitory glukozy i EKG do noszenia. Dzieje się tak, ponieważ mogą pracować przy napięciu zaledwie 0,8 V i przełączać się w „tryb półkowy”, który zmniejsza zużycie energii podczas transportu i przechowywania na półkach. Te funkcje nie są tak atrakcyjne w konsumenckich urządzeniach do noszenia, ale otwierają drzwi do szerszego wykorzystania urządzeń do noszenia w szpitalach i placówkach klinicznych.

ReklamaSource link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Współzałożyciel firmy Intel, Gordon Moore, człowiek stojący za prawem Moore’a, umiera w wieku 94 lat

Firma Intel oraz Fundacja Gordona i Betty Moore'ów ogłosiły dzisiaj, że współzałożyciel firmy, Gordon Moore, zmarł w wieku 94 lat. Fundacja poinformowała, że...

Internet Archive przegrało swoją pierwszą walkę o skanowanie i wypożyczanie e-booków jak biblioteka

Sędzia federalny orzekł przeciwko Internet Archive w Hachette przeciwko Internet Archive, wytoczony przeciwko niemu pozew przez czterech wydawców książek, uznając, że serwis nie...

Zmarł Gordon Moore, współzałożyciel firmy Intel i twórca prawa Moore’a

Gordon Moore, jeden ze współzałożycieli Intela i tytan Doliny Krzemowej, zmarł dzisiaj w wieku 94 lat, zgodnie z komunikat prasowy firmy. Był...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!