Technologia Stanforda może pomóc w przejściu z okularów Vision Pro na okulary Apple


Choć drogi i nieporęczny Wizja Pro zestaw słuchawkowy niewątpliwie ma dla niektórych swoje miejsce, uważa się, że długoterminowym celem Apple jest produkt o nazwie Okulary jabłkowe: przynosząc AR możliwości w coś o podobnych wymiarach i wadze jak konwencjonalne okulary lub okulary przeciwsłoneczne.

Umieszczenie tak dużej ilości technologii w znacznie mniejszym urządzeniu jest oczywiście ogromnym wyzwaniem, ale badaczom z Computational Imaging Lab na Uniwersytecie Stanforda być może udało się znaleźć przynajmniej część rozwiązania…

Apple już działa na podejściu technologicznym znanym jako falowody, aby zmienić sposób, w jaki obrazy są postrzegane przez oko.

Silnik świetlny zawiera szereg falowodów optycznych z siatkami holograficznymi lub dyfrakcyjnymi, które przesuwają światło ze źródeł światła w celu wygenerowania wiązek pod odpowiednimi kątami i w odpowiednich pozycjach w celu oświetlenia zwierciadeł skanujących; światło jest następnie kierowane do dodatkowych falowodów optycznych z warstwami folii holograficznej zarejestrowanymi za pomocą siatek dyfrakcyjnych w celu rozszerzenia apertury projektora i skierowania światła do pozycji projekcji wymaganych przez sumator holograficzny.

Co Stanford się rozwinął to wersja tej technologii – nazywana odwrotnie zaprojektowanymi falowodami metapowierzchniowymi – która pasuje do dużo mniejsza przestrzeń.

Wynik – relacjonuje Krawędźto cienki stos elementów holograficznych umożliwiający wyświetlanie realistycznych, kolorowych obrazów 3D w urządzeniu na tyle małym, że zmieści się w urządzeniu niewiele większym niż para standardowych oprawek okularów.

Reklama

Niemal nieuchronnie częścią klucza do tego jest sztuczna inteligencja.

Naukowcy twierdzą, że opracowali unikalny „nanofotoniczny falowód metapowierzchniowy”, który może „wyeliminować potrzebę stosowania nieporęcznej optyki kolimacyjnej” oraz „wyuczony model falowodu fizycznego”, który wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do radykalnej poprawy jakości obrazu. Z badania wynika, że ​​modele „są automatycznie kalibrowane na podstawie informacji zwrotnych z kamery”.

Chociaż technologia ze Stanforda jest obecnie jedynie prototypem, a działające modele wydają się być przymocowane do ławki i ram wydrukowanych w 3D, badacze chcą zakłócić obecny rynek obliczeń przestrzennych, który obejmuje również nieporęczne zestawy słuchawkowe do rzeczywistości mieszanej typu passthrough, takie jak Apple Vision Pro , Meta’s Quest 3 i inne.

Aktualnie testuję najnowszą wersję okularów Ray-Ban Meta, które niedawno otrzymały aktualizację oprogramowania umożliwiającą rozpoznawanie scen w oparciu o sztuczną inteligencję. Wkrótce zdam pełny raport na ich temat, ale jedną z rzeczy, która robi na mnie największe wrażenie, jest to, że oba wyglądają i działają jak absolutnie standardowe okulary przeciwsłoneczne. Nie ma poczucia bycia przez nie obciążonym, a niewielu przyjaciół, którzy je widzieli, zdało sobie sprawę, że są czymś niezwykłym.

To dla mnie święty Graal technologii wizyjnej – wyciśnięcie jak największej ilości technologii Vision Pro w czymś, co możemy nosić tak swobodnie, jak okulary przeciwsłoneczne – i wygląda na to, że Stanford właśnie nas do tego przybliżył.

Zdjęcie: Andrew Brodhead/Stanford Computational Image Lab

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

G-Cloud 14: Zagraniczni dostawcy ryzykują nieprzestrzeganiem przepisów, ponieważ CCS zmienia stanowisko w sprawie brytyjskich wymogów dotyczących podatku VAT

Służbę handlową Crown Commercial Service (CCS) oskarża się o wysyłanie mieszanych wiadomości do dostawców usług w chmurze mających siedzibę poza Wielką Brytanią, którzy...

Knowledge24: „Nie możesz iść w życiu sam” – mówi aktorka Viola Davis

Podczas konferencji użytkowników ServiceNow Knowledge24 w Vegas aktorka, autorka i producentka Viola Davis powiedziała: „Nie zaczynałam od skoku, ale raczej od serii zataczania...

Kobiety w danych: CDO BAE Systems wyjaśnia, dlaczego różnorodność danych ma znaczenie

Praca z dzikimi gorylami i gibonami ratowniczymi nie jest tradycyjną drogą do kariery w branży danych i technologii. Ale dla Johanny Hutchinson...
Advertisment