Te nowe innowacje sprawiają, że inteligentny dom jest łatwiejszy do kontrolowania i prostszy w konfiguracji


Inteligentne podłączone urządzenia, takie jak światła, zamkirolety, termostaty, robot odkurza, a kamery bezpieczeństwa mogą sprawić, że Twój dom będzie wygodniejszy, bezpieczniejszy, a czasem nawet zabawny. Ale nawet jeśli zależy Ci na podłączeniu wszystkich rzeczy w domu, są dwie rzeczy, które sprawiają, że inteligentny dom jest trudny do sprzedania dla wielu gospodarstw domowych. Potrzebujesz telefonu, aby kontrolować wszystko w 80 procentach czasu, a współdziałanie wszystkich tych urządzeń w ramach inteligentnej harmonii w domu za pomocą procedur i automatyzacji jest często mylące i skomplikowane.

Na szczęście w końcu pojawił się prawdziwy impuls do rozwiązania tych dwóch problemów dzięki większej liczbie lepszych interfejsów do inteligentnego sterowania domem oraz dzięki inteligentnemu wykorzystaniu generatywnej sztucznej inteligencji, która sprawia, że ​​automatyzacja urządzeń jest tak prosta, jak pisanie tego, co chcesz.

Mapa mojego domu

Chociaż sterowanie głosowe i inteligentne wyświetlacze drażnią bardziej demokratyczny sposób kontrolowania urządzeń w domu, nadal często szybsze i bardziej niezawodne jest kontrolowanie świateł, rolet, zamków i scen z telefonu dzięki niezdarna nomenklatura I słaby sprzęt. Stanowi to problem, ponieważ oznacza, że ​​jedna osoba w domu zostaje panem wszystkich połączonych rzeczy (poprzez folder zawierający dziesiątki oddzielnych aplikacji, ale to już inna kwestia), a wszyscy pozostali żyją w państwie półautorytarnym pod kontrolą tej osoby i jej smartfona.

Jedna osoba w domu zostaje panem wszystkich powiązanych ze sobą rzeczy, a wszyscy pozostali żyją w państwie półautorytarnym

Jak już wielokrotnie mówiłem, potrzebujemy więcej i lepiej interfejsy do sterowania urządzeniami. Od tych, które wtapiają się w Twój dom, jak np super fajna tablica Mui (kawałek drewna będący jednocześnie ekranem dotykowym) lub takie, które pojawiają się tylko wtedy, gdy są potrzebne, np Domowy robot Samsung Ballie dzięki ruchomemu ekranowi projekcyjnemu sterowanie inteligentnym domem musi być intuicyjne i dostępne dla każdego. Wiesz, jak włącznik światła, tylko lepszy.

Reklama

Nowe, innowacyjne i intuicyjne interfejsy sterowania, które lepiej pasują do naszych domów – takie jak Mui Board 2 – są tym, czego inteligentny dom potrzebuje więcej.

Chociaż prawdopodobieństwo, że którykolwiek z tych gadżetów kiedykolwiek trafi do Twojego domu, jest znikome, pomysły są dobre i mam nadzieję, że wkrótce zobaczymy więcej takich gadżetów. Jednakże był jeden innowacyjny interfejs, który widziałem wszędzie na targach CES 2024, z którego faktycznie można dziś korzystać: widok mapy.

Wszystkie duże firmy technologiczne na tegorocznych targach CES zaprezentowały nowe interfejsy oparte na mapach umożliwiające interakcję z inteligentnymi gadżetami domowymi za pośrednictwem swoich platform, w tym LG, SAMSUNG, Amazonka, a nawet mniejsi gracze, jak Tapo firmy TP-Link. Interfejsy te przedstawiają trójwymiarowy widok mapy Twojego domu z podłączonymi urządzeniami rozmieszczonymi w całym domu. Możesz po prostu wskazać i dotknąć, aby sterować tymi urządzeniami.

Widok mapy firmy Samsung umożliwia wybór typów urządzeń i sprawdzenie stanu wszystkich kompatybilnych urządzeń. To jest widok z kamery.
Zdjęcie: Jennifer Pattison Tuohy / The Verge

Ten widok pokazuje wszystkie czujniki temperatury.
Zdjęcie: Jennifer Pattison Tuohy / The Verge

Umieść to na wspólnym tablecie (Amazon wprowadza widok mapy do nowej wersji Inteligentny wyświetlacz Echo Hub i Tapo do niego Aplikacja na iPada) lub ekran inteligentnej lodówki, a kontrolowanie tego konkretnego inteligentnego światła przy sofie staje się dla niewtajemniczonych znacznie łatwiejsze niż przeglądanie listy urządzeń w aplikacji na smartfona lub zgadywanie nazwy, prosząc asystenta głosowego o włączenie.

Wystarczy jednak włączyć widok mapy na telewizorze i nagle staje się on jeszcze bardziej znany wszystkim domownikom. Funkcja Map View firmy Samsung działa dziś na Twoim telewizorze i prawdopodobnie będzie tak działać również firma LG, korzystając z platformy ThinQ lub być może teraz, gdy wszystkie telewizory LG mogą być Huby Google Home, zobaczymy, jak Google również wkroczy w tę przestrzeń. To oczywiście coś Amazon z łatwością poradziłby sobie ze swoim Fire TV. Teraz każdy w domu może wziąć pilota do telewizora i łatwo sterować oświetleniem, termostatami, roletami lub obrazem z kamery za pomocą jednego kliknięcia.

widziałem wersja demonstracyjna widoku mapy SmartThings firmy Samsung na telewizorze Samsung na targach CES za pomocą pilota i przypomniało mi to o bardzo poszukiwany pilot Logitech Harmony. Widok mapy pozwala w prosty sposób wskazać i sterować dowolnym urządzeniem w domu, siedząc w zaciszu kanapy, bez konieczności stosowania oddzielnego sprzętu.

Naciśnij moje guziki

GE Cync pracuje nad nowym kontrolerem scen/inteligentnym przyciskiem, który będzie współpracował z Matter.
Zdjęcie: Jennifer Pattison Tuohy / The Verge

Wielu z nas nadal preferuje fizyczne przyciski do sterowania naszymi domami i właśnie tam znajduje się inteligentny przycisk (znany również jako kontroler scen) zaczyna zyskiwać na popularności jako dobre rozwiązanie do sterowania inteligentnym domem. To włącznik światła, ewoluował.

Inteligentny przycisk to zazwyczaj urządzenie bezprzewodowe, które można zamontować na ścianie tak, aby wyglądało jak przełącznik, lub używać jako urządzenia ręcznego lub stołowego. Zamiast sterować pojedynczym obwodem jak przełącznik lub pojedynczym urządzeniem jak tradycyjny pilot na podczerwień, inteligentne przyciski można zaprogramować tak, aby sterowały dowolną liczbą podłączonych do nich urządzeń lub scen.

Wraz z nadejściem nowego standard inteligentnego domu Materiawiele z tych inteligentnych przycisków może stać się nieskończenie bardziej użytecznych, ponieważ można podłączyć światła, zamki, rolety, odkurzacze automatyczne, termostaty i inne elementy różnych producentów i sterować nimi wszystkimi za jednym naciśnięciem.

Flic, Tuo, Onvis, a inni opracowali inteligentne przyciski, które obsługują lub wkrótce powinny obsługiwać materię. Jednak jedyną z czterech wielkich platform Matter, która obsługuje obecnie przyciski, jest Apple Home. Samsung SmartThings, Amazon Alexa i Google Home twierdzą, że pracują nad dodaniem tej funkcji, ale żadna z nich nie podała harmonogramu, kiedy może pojawić się obsługa przycisku Matter.

Na targach CES firma GE Cync zajmująca się inteligentnym oświetleniem zaprezentowała nowy prototyp inteligentnego przycisku, który będzie współpracował z Matter. Zainspirowany wysokiej klasy sterownikami scen, które można znaleźć w profesjonalnie zainstalowanych systemach zarządzanych przez spółkę-matkę Savant, kontroler scen firmy GE Cync został zaprojektowany do sterowania grupami świateł lub scenami za pomocą każdego przycisku. Dzięki Matter możesz podłączyć światła i urządzenia dowolnego producenta kompatybilnego z Matter.

Nowe inteligentne przełączniki bezprzewodowe Nanoleaf (po lewej stronie, obok standardowego przełącznika) działają w trybie Thread and Matter i można je zdjąć ze ściany, aby działać jako pilot. Mają przybyć latem tego roku.
Zdjęcie: Jennifer Pattison Tuohy / The Verge

Nanoleaf zaprezentował swoje Inteligentny przełącznik bezprzewodowy Sense Plus, który zadebiutował na targach CES w zeszłym roku, ale teraz mówi, że pojawi się tego lata. Dzięki sześciu przyciskom, które można mapować, powinno być możliwe użycie ich do sterowania inteligentnymi żarówkami Nanoleaf bezpośrednio przez lokalne połączenie Thread lub powiązanie przycisków w inteligentną scenę z dowolnej platformy kompatybilnej z Matter, aby sterować wieloma urządzeniami za pomocą jednego naciśnięcia przycisku.

Największym problemem związanym z inteligentnymi przyciskami jest zapamiętywanie, który przycisk steruje daną sceną, grupą świateł lub innymi urządzeniami. Niektórzy, jak Onvis, z jego Inteligentny przełącznik z 5 klawiszami, napraw to za pomocą nieco niechlujnie wyglądających naklejek. Leviton umożliwia zamówienie grawerowanych przycisków do scen przewodowy kontroler scenale nadal jest to problem z inteligentnymi przyciskami.

Linxura ma fajne rozwiązanie: za pomocą kółka do klikania wokół e-papierowego ekranu, 100 dolarów Inteligentny kontroler Linxura może wyświetlać cztery urządzenia jednocześnie, w tym światła, rolety, zamki i wentylatory, dzięki czemu możesz łatwo przełączać się między nimi i sterować kliknięciem. Obecnie obsługuje IFTTT, Alexa i Google, a według firmy obsługa Matter pojawi się w drugim kwartale poprzez aktualizację oprogramowania sprzętowego.

Zrób to wszystko dla mnie

Całe to mówienie o kontroli pokazuje, że dzisiejszy inteligentny dom w dalszym ciągu w dużej mierze opiera się na zdalnym sterowaniu. Chociaż technologie takie jak wykrywanie częstotliwości radiowych czynią duże postępy, inteligentny dom otoczenia, który rozumie kontekst (i może wiedzieć, kiedy włączyć to światło i przy jakiej jasności w zależności od tego, kto jest w pomieszczeniu i gdzie) jest wciąż jeszcze daleki od ideału.

Tworzenie złożonych automatyzacji, które sprawiają, że inteligentny dom wydaje się magiczny, staje się coraz łatwiejsze dzięki generatywnej sztucznej inteligencji

Nie, nie sądzę, że domowe roboty zasilane sztuczną inteligencją są tutaj rozwiązaniem — Robot AI Agent firmy LG zademonstrowany na targach CES wydawał się bardziej autorytarny niż pomocny, a najlepszą sztuczką Samsunga Ballie był ekran projektora. Kluczowy będzie jednak kontekst, jaki mogą zapewnić połączone urządzenia w naszym domu. Firma LG twierdzi, że jest już gotowa wykorzystać tak zwane „dane z życia w czasie rzeczywistym” zebrane z 7 miliardów podłączonych do niej urządzeń w domach ludzi do dowiedz się, jak korzystasz z domu i reaguj bardziej intuicyjnie. (Za Twoim pozwoleniem).

Jednak dziś tworzenie bardziej złożonych automatyzacji i scen, które sprawią, że inteligentny dom będzie bardziej magiczny, staje się łatwiejsze dzięki generatywnej sztucznej inteligencji. Na targach CES firmy zajmujące się inteligentnymi domami, Govee i Aqara, zademonstrowały sposoby wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji, aby pomóc użytkownikom w tworzeniu i wykonywaniu procedur, których samodzielne skonfigurowanie byłoby kłopotliwe i czasochłonne.

Teraz z jego Bot oświetleniowy AImożesz powiedzieć aplikacji Govee, że chcesz „efektu inspirowanego Barbie Dreamhouse”, a zamiast konieczności przeglądania i indywidualnego programowania każdej posiadanej inteligentnej lampki Govee w różnych odcieniach różu, bot Govee zrobi to za Ciebie.

Ty też możesz mieć wygląd Barbie Dreamhouse dzięki generatywnej sztucznej inteligencji.
Zdjęcie: Govee

Aqara dodaje również nowy Home Copilot na platformie inteligentnego domu. Na początku Home Copilot będzie chatbotem w aplikacji Aqara, który rozumie język naturalny, więc możesz poprosić go o skonfigurowanie automatyki, która wyłączy światło o 22:00, zamknie drzwi i opuści wszystkie rolety.

Aqara twierdzi, że docelowo Home Copilot będzie w stanie analizować wzorce użytkowania w domu Aqara i proaktywnie sugerować niestandardowe automatyzacje, w tym dostosowane do indywidualnych potrzeb plany automatyzacji oszczędzającej energię. Dzięki nowemu rozwiązaniu Aqara otwiera swoją platformę na urządzenia Matter innych firm piasta M3może to być bardzo potężne narzędzie.

Aqara zaprezentowała także na swoim stoisku urządzenie koncepcyjne umożliwiające bezpośrednią komunikację z Home Copilot. Bezprzewodowe kontrolery głosowe są wyposażone w mikrofon, który włącza się dopiero po ich podniesieniu.

Sztuczna inteligencja nie jest nowością w inteligentnym domu — Strona główna Google I Amazonka Alexa powoli włączają go do swoich platform na różnych poziomach, a uczenie maszynowe od jakiegoś czasu zasila inteligentne domowe kamery monitorujące. Wydaje się jednak, że moc generatywnej sztucznej inteligencji może całkowicie zmienić inteligentny dom, dzięki czemu będzie łatwiejszy w obsłudze i ogólnie będzie sprawiał wrażenie mądrzejszego. W połączeniu z interoperacyjnością Materia jest (powoli) wprowadzając je w przestrzeń, jestem podekscytowany perspektywą wejścia inteligentnego domu w nową erę.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Czy Trubbish może być błyszczący w Pokémon Go?

Trubbish, Pokémon w worku na śmieci z Unovy, można znaleźć na wolności w Pokemon Go. Tak, Trubbish może się błyszczeć...

Tak, aplikacja YouTube próbuje teraz przejąć wygaszacz ekranu Apple TV

Jedną z najlepszych funkcji Apple TV jest bogata kolekcja wygaszaczy ekranu Antena. Gdy Apple TV będzie bezczynny przez kilka minut, system tvOS...

Fortnite pozwoli graczom ukryć wredne emotki

Fortnite we wtorek udostępni aktualizację zawierającą nowe ustawienie filtrujące emocje „konfrontacyjne”.. Aktualizacja v29.30 pozwoli graczom „nie widzieć” następujących emotek: „Śmiej się”, „Weź...
Advertisment