Tapety statku kosmicznego z lotu 4


Nie ma nic bardziej fotogenicznego niż najpotężniejsza rakieta na świecie. Choć warunki sprawiły, że fotografowałem w zeszłym tygodniu Statek kosmiczny Lot 4 był trudny dla prasy, dla kamer SpaceX był wspaniały. Oto pięć tapet Starship wykonanych kamerami SpaceX, zarówno na ziemi, jak i na rakiecie.

6 czerwca SpaceX wystrzeliła czwartą rakietę Starship ze swojego ośrodka rozwoju i startu w Starbase w Teksasie. Starship to najpotężniejsza rakieta na świecie i pierwsza zaprojektowana tak, aby w pełni i szybko nadawała się do ponownego użycia.

1. Tankowanie

Mierzący około 22 piętra statek Starship jest zbudowany ze stali nierdzewnej (co nadaje mu błyszczącą obudowę) i napędzany 39 silnikami Raptor (33 na wzmacniaczu i 9 na statku). Podobnie jak inne rakiety nowej generacji, SpaceX zrezygnowało ze stosowania RP-1 (wysoce rafinowanej nafty) jako paliwa i zastąpiło je metanem, który po spaleniu pozostawia głównie parę wodną.

Tankowanie rakiety rozpoczęło się wczesnym rankiem 6 czerwca i trwało około 50 minut, mniej więcej tyle samo, ile zajmuje tankowanie znacznie mniejszej rakiety. Sokół 9 rakieta, główna wyrzutnia SpaceX.

SpaceX przywozi cały metan, tlen i inne materiały eksploatacyjne ciężarówkami. Biorąc pod uwagę liczbę testów przeprowadzanych przez SpaceX przed każdym startem, tygodnie poprzedzające start wypełnione są nieprzerwanymi dostawami do Starbase.

Reklama

2-4. Start

Czwarta rakieta Starship firmy SpaceX wystartowała zaraz po otwarciu okna startowego o godzinie 7:50 czasu polskiego, przy zliczeniu zerowym. Dla porównania, w przypadku innych rakiet, nad którymi prace nie trwają od kilkudziesięciu lat, w przypadku których doprowadzenie wszystkiego do porządku może zająć ponad tydzień.

Rakieta Starship firmy SpaceX osiągnęła wszystko Cele lotu 4, a wzmacniacz rozbił się w Zatoce Meksykańskiej kilka minut po starcie. W następnej misji Elon Musk chce spróbować złapać wzmacniacz za pomocą ramion w kształcie „pałeczek” miejsca startu. Te ramiona można zobaczyć podczas startu na tapecie Starship nr 1 i 2. Byłby to duży krok naprzód w udowadnianiu, że Starship rozwija kolejny nowy element technologii.

5. Ponowne wejście

A skoro mowa o nowych technologiach, największą wygraną SpaceX podczas zeszłotygodniowego startu było bezpieczne ponowne wejście na pokład i wodowanie statku 29. To z pewnością jedna z najlepszych tapet Starship na rynku.

Po raz drugi mogliśmy podziwiać jedne z najbardziej zapierających dech w piersiach widoków statku kosmicznego podczas ponownego wejścia w atmosferę dzięki SpaceX Starlink Konstelacja. Dodane terminale na rakiecie służą do komunikacji i łącza w dół z rakiety.

Dzięki dużym prędkościom Starlink uzyskaliśmy obraz w wysokiej rozdzielczości z kamer umieszczonych na rakiecie nie tylko podczas lotu, ale także podczas ponownego wejścia w atmosferę. Na tej tapecie Starship widać gorącą plazmę, która tworzy się wokół statku kosmicznego podczas ponownego wejścia w atmosferę. Dzięki dużym rozmiarom statku Starship za pojazdem znajduje się otwór, który umożliwia terminalowi Starlink transmisję do satelitów na orbicie. Zwykle plazma pokonuje statek kosmiczny, blokując jakąkolwiek komunikację, dopóki nie opadnie w atmosferę.

Lot 4 zostanie zapisany jako ważny krok naprzód w rozwoju Starship. Następnie SpaceX będzie mogła zrobić więcej w ramach swojej kampanii testowej, na przykład dotrzeć na orbitę, przetestować techniki tankowania, a może nawet rozpocząć rozmieszczanie satelitów.

Jeśli potrzebujesz pomocy w skonfigurowaniu tapet Starship jako tapet dynamicznych na iOS, tutaj jest świetny przewodnik.

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Gwiezdne Wojny: Największym i najdziwniejszym jajkiem wielkanocnym Akolity jest Jedi Plo Koon

Nowa seria Gwiezdnych Wojen od Lucasfilm Akolita ma zasłużył na pochwałę za zwykłe istnienie poza sagą Skywalker – po 47...

Oto, jak przygotować komputer Mac na system macOS Sequoia za pomocą narzędzia CleanMyMac X

Obraz: CleanMyMac X Nowy system MacOS Sequoia firmy Apple oficjalnie pojawi się jesienią, więc Wyczyść MyMaca X udzielił nam świetnych rad, jak najlepiej przygotować...

Tożsamość Mistrza Sithów z „Akolity” jest już całkiem jasna

Akolita utrzymuje w tajemnicy tożsamość tajemniczego Mistrza Sithów, ale – naszym skromnym zdaniem – nie może być to jaśniejsze. Przez...
Advertisment