TrendForce zauważyło, że łańcuch dostaw półprzewodników dywersyfikował się w ciągu ostatnich dwóch lat w celu ograniczenia ryzyka geopolitycznego i związanego z pandemią, tworząc dwa główne segmenty: krajowy łańcuch dostaw w Chinach i łańcuch dostaw spoza Chin. Niedawne podwyżki ceł w USA przyspieszyły tę zmianę, prowadząc do wzrostu zamówień od klientów amerykańskich.
W rezultacie oczekuje się, że stopień wykorzystania mocy produkcyjnych Vanguard wzrośnie w drugiej połowie tego roku do około 75%, przekraczając początkowe oczekiwania. Ponadto znacznie wzrosło zapotrzebowanie na moce produkcyjne istniejącej fabryki Vanguard Fab 3E w Singapurze, co wskazuje na potencjalne wsparcie dla wydajności nowego zakładu ze strony popytu klientów i transferów zamówień.
Obecnie Vanguard obsługuje cztery fabryki 8-calowych płytek na Tajwanie i jedną w Singapurze. W sytuacji braku znaczącego wzrostu globalnej produkcji 8-calowych fabryk ze względu na starzenie się sprzętu i przechodzenie klientów na fabryki 12-calowe, firma Vanguard musi stawić czoła wzmożonej konkurencji ze strony opłacalnych fabryk 12-calowych płytek w Chinach. Ta zmiana ograniczyła długoterminową widoczność popytu na rynku 8-calowych i zmniejszył wpływ na rynek, zmuszając Vanguard do wejścia na rynek odlewniczy 12-calowych.
Co więcej, napięcia geopolityczne zwiększyły popyt klientów spoza Chin na zakłady produkcyjne OOC/OOT. Ogłoszenie przez Vanguard budowy nowej fabryki w Singapurze następuje w odpowiednim czasie i wpisuje się w zmieniającą się dynamikę rynku.
Napięcia geopolityczne powodują nakazy odkażania, w związku z aktywną ekspansją tajwańskich odlewni za granicę
TrendForce podaje, że ryzyko geopolityczne, które według odlewni nie zostanie złagodzone w krótkim okresie, w coraz większym stopniu prowadzi do dywersyfikacji łańcucha dostaw. Klienci, chcąc złagodzić to ryzyko, dostosowują swoje partnerstwa w odlewniach i strategie produkcyjne, przygotowując się zarówno na scenariusz „Chiny dla Chin”, jak i OOC/OOT.
W odpowiedzi tajwańskie odlewnie przyjmują bardziej proaktywne podejście do ekspansji zagranicznej. Warto zauważyć, że TSMC i UMC, które mają już placówki za granicą, przyspieszają swoje plany ekspansji. PSMC i Vanguard, których siedziby znajdują się głównie na Tajwanie, otwierają także fabryki za granicą, aby zwiększyć regionalną elastyczność mocy produkcyjnych i konkurencyjność.
TrendForce szacuje, że udział zagranicznych mocy produkcyjnych tajwańskich odlewni znacznie wzrośnie w latach 2024–2027. Wzrost mocy produkcyjnych TSMC będzie wynikał głównie z fabryk Fab 21 w USA, japońskiego JASM i zakładów w Niemczech. UMC będzie wspierać zarówno żądania „Chiny dla Chin”, jak i OOC/OOT, rozszerzając swoje możliwości w Fab 12X w Xiamen w Chinach i Fab 12i w Singapurze. PSMC zwiększy swoją obecność w Japonii poprzez nową fabrykę JSMC – przy czym udział Japonii wzrośnie do 7% do 2027 r. – i planuje fabrykę w Indiach. VIS oczekuje, że nowa fabryka produkująca 12-calowe urządzenia w Singapurze zwiększy udział Singapuru z 14% do 24%.
Napięcia geopolityczne napędzają średnio- i długoterminowy popyt na produkty OOC/OOT ze strony klientów w Europie, USA, Japonii i Korei Południowej. Jednocześnie krajowy system produkcji Chin konkuruje z międzynarodowymi łańcuchami dostaw, co sprawia, że rozdwojenie tych dwóch segmentów jest coraz bardziej widoczne. Celem tajwańskich firm jest ustanowienie barier handlowych i technologicznych poprzez zakładanie fabryk za granicą w tym nowym krajobrazie.
Jednakże pomimo tego, że TSMC koncentruje się na zaawansowanych procesach w Fab 21, swoich zakładach JASM i Dreźnie w Niemczech rozwijają zdolności produkcyjne dojrzałych procesów 28/16 nm. Podobnie zagraniczna ekspansja UMC, PSMC i VIS koncentruje się na dojrzałych procesach 28 nm i wyższych. Rosną obawy związane z globalną nadpodażą dojrzałych mocy produkcyjnych, spotęgowane dodatkowymi kosztami budowy fabryk za granicą i globalną inflacją. Przyszłe strategie cenowe i zarządzanie kosztami przez odlewnie będą kluczowymi obszarami do monitorowania.