Szefowie Five Eyes ostrzegają przed chińską kampanią szpiegowską mającą na celu kradzież tajemnic zaawansowanych technologii


Szefowie służb bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Australii i Nowej Zelandii wezwali przedsiębiorstwa i uniwersytety do podjęcia kroków w celu ochrony zachodniej technologii przed „bezprecedensowym zagrożeniem” stwarzanym przez chińskie szpiegostwo.

Szefowie służb wywiadowczych Five Eyes ostrzegli w tym tygodniu, że Chiny są „zaangażowane w hurtową kradzież własności intelektualnej” kluczowych technologii, w tym sztucznej inteligencji (AI), obliczeń kwantowych, biotechnologii oraz robotyki i automatyzacji.

Pięciu szefów wywiadu powiedziało: konferencja w Dolinie Krzemowej, że istnieje pilna potrzeba, aby służby wywiadowcze podniosły świadomość i ściśle współpracowały z sektorem prywatnym w celu ochrony innowacyjnych technologii Chińskiej Republiki Ludowej.

Dyrektor FBI Christopher Wray powiedział na posiedzeniu FBI Szczyt dotyczący bezpieczeństwa wschodzących technologii i zabezpieczania innowacji na Uniwersytecie Stanforda, że ​​Chiny mają większy program hakerski niż wszystkie inne duże kraje razem wzięte i wykorzystują go do kradzieży tajemnic zaawansowanych technologii.

Komunistyczna Partia Chin przyjęła ustawodawstwo zmuszające każdą osobę chińskiego pochodzenia do wspierania jej służb wywiadowczych, co pozwala jej na zmuszanie obywateli Chin na Zachodzie do ujawniania informacji o technologiach, nad którymi pracują.

Powiedział, że kraj wykracza poza wykorzystywanie „tradycyjnych szpiegów” i rekrutuje osoby z wewnątrz przedsiębiorstw i organizacji badawczych w celu kradzieży tajemnic handlowych prywatnym firmom i instytucjom badawczym.

Reklama

Sztuczna inteligencja stwarza nowe ryzyko hakerskie

Szefowie wywiadu, rozmawiając razem publicznie po raz pierwszy, wyrazili obawy, że Chiny uzyskają dostęp do technologii sztucznej inteligencji, która może podnieść zagrożenie hakerskie do „zupełnie innego poziomu niebezpieczeństwa”.

Stwierdzili, że Chiny ukradły „o rzędy wielkości” więcej danych osobowych i korporacyjnych niż jakikolwiek inny kraj i istnieje niebezpieczeństwo, że Chiny mogą wykorzystać sztuczną inteligencję do wykorzystania zebranych danych.

Na przykład Chińczycy i inni aktywnie wykorzystują sztuczną inteligencję do przeprowadzania wyrafinowanych ataków typu spear-phishing i mogliby wykorzystać tę technologię do automatyzacji hakowania.

„Możesz teraz użyć sztucznej inteligencji do znalezienia luk w zabezpieczeniach [in software] które można wykorzystać, i wykorzystać sztuczną inteligencję do napisania kodu w celu wykorzystania tych luk” – powiedział Wray.

Szef FBI powiedział, że sztuczna inteligencja może również pomagać terrorystom. W niektórych przypadkach ludziom udało się ominąć zabezpieczenia wbudowane w infrastrukturę sztucznej inteligencji, aby znaleźć sposoby na zbudowanie bomby lub pomóc w rozpowszechnianiu propagandy terrorystycznej.

„Widzieliśmy, jak sztuczną inteligencję wykorzystywano do zasadniczo wzmacniania dystrybucji lub rozpowszechniania propagandy terrorystycznej… na przykład poprzez przełożenie jej na inne języki w sposób bardziej spójny i wiarygodny dla potencjalnych zwolenników” – powiedział Wray.

MI5 wykorzystuje sztuczną inteligencję do monitorowania błędów

Dyrektor generalny MI5, Ken McCallum, powiedział, że drugą stroną jest to, że sztuczna inteligencja wykorzystywana w sposób etyczny, zgodny z prawem i inteligentny może pomóc agencjom wywiadowczym chronić społeczeństwo.

Ujawnił, że MI5 wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji do analizowania tysięcy godzin danych dźwiękowych zebranych przez legalnie umieszczone „małe mikrofony” lub błędy w celu zidentyfikowania budzących obawy działań.

„Zbieramy tysiące godzin danych dźwiękowych z interesujących miejsc, co tydzień i co miesiąc” – powiedział. „Oznacza to, że otrzymujemy wiele produktów audio, które musimy przełożyć na wiedzę, którą można przeszukiwać, a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest skanowanie materiału przez sztuczną inteligencję”.

Jak chronić wrażliwe technologie

Ken McCallum, dyrektor generalny MI5, powiedział, że należy chronić uniwersytety i start-upy, które wywodzą się z badań uniwersyteckich, przed zagrożeniami stwarzanymi przez chińskie szpiegostwo.

„Chodzi o innowacyjne spinouty, które robią ciekawe rzeczy na podstawie badań prowadzonych na naszych uniwersytetach” – powiedział.

Oznacza to kontakt z ludźmi, którzy – co jest całkowicie zrozumiałe – mogli wcześniej nie myśleć, że bezpieczeństwo narodowe ma z nimi coś wspólnego – dodał.

David Vigneault, dyrektor generalny Kanadyjskiej Służby Wywiadu Bezpieczeństwa (CSIS), powiedział, że wywiad odkrył, że najskuteczniejszym sposobem współpracy z przedsiębiorstwami w sprawie zagrożeń stwarzanych przez Chiny jest „osobiste zaangażowanie”.

Stwierdził, że pięć czy sześć lat temu było to trudniejsze, gdy każdy analityk finansowy doradzał firmom inwestowanie w Chinach.

Jednak śmiałość Chin w kradzieży własności intelektualnej i próbach ingerencji w procesy demokratyczne oraz angażowania się na kampusach uniwersyteckich sprawiła, że ​​firmy i uniwersytety stały się bardziej otwarte.

Kanadyjska technologia stosowana w rosyjskich dronach

W jednym przypadku CSIS przeprowadziło „bardzo trudną dyskusję” z kanadyjskim liderem biznesu po tym, jak ukraiński wywiad odkrył, że kanadyjskie części były wykorzystywane w systemach naprowadzania rosyjskich dronów używanych do zabijania Ukraińców, bez wiedzy kanadyjskiego dostawcy.

Agencje wywiadowcze Five Eyes budują relacje z przedsiębiorstwami i uniwersytetami, dzieląc się z nimi informacjami na temat zagrożeń bezpieczeństwa ze strony Chin i innych krajów.

New Zealand Intelligence Service współpracuje z dostawcami usług zarządzanych i operatorami sieci, dostarczając im w czasie rzeczywistym informacje o zagrożeniach bezpieczeństwa cybernetycznego, które przekazują swoim klientom.

FBI ma biuro zajmujące się współpracą z sektorem prywatnym, funkcjonariuszy sektora prywatnego w każdym z 56 biur terenowych oraz koordynatora akademickiego.

„Nasze zespoły ds. cyberbezpieczeństwa stale angażują się w działania, dzieląc się informacjami z firmami, aby pomóc im nie tylko w wzmocnieniu infrastruktury, ale niektóre z bardziej zaawansowanych firm współpracują obecnie z nami w celu prowadzenia wspólnych operacji” – powiedział Wray.

Chińskie zagrożenie dla uniwersytetów

Niektóre uniwersytety przeznaczyły biura dla FBI, co byłoby nie do pomyślenia dziesięć lat temu – powiedział.

W niektórych przypadkach chińsko-amerykańscy studenci spotkali się z odwetem za krytykę reżimu Xi Jinpinga, powiedział Wray. Zdarzały się przypadki, gdy chińsko-amerykański student krytykował działania Chin na placu Tiananmen.

„W ciągu niecałych 24 godzin chińskie służby bezpieczeństwa składają wizytę jego rodzinie w Chinach, a rodzice gorączkowo dzwonią i pytają: «Co robisz?»” – powiedział. „Represjonowanie ludności w Chinach to jedno, ale [another] sprowadzić go tutaj, do Stanów Zjednoczonych, do naszych kampusów”.

W Kanadzie, powiedział Vigneault z CSIS, służby wywiadowcze współpracowały z uniwersytetami w celu opracowania wytycznych dotyczących przyznawania stypendiów.

Stwierdził, że choć CSIS nie mówi uniwersytetom, kogo mają zatrudniać, prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem, aby uniwersytety pracujące nad najnowocześniejszymi technologiami współpracowały z jednym z siedmiu uniwersytetów w Chińskiej Republice Ludowej powiązanych z Armią Ludowo-Wyzwoleńczą.

Ken McCallum powiedział, że w Wielkiej Brytanii Narodowy Urząd Bezpieczeństwa Ochronnego, będący częścią MI5, opracował kampanię pod nazwą zaufane badaniaco „pomogło zmienić kierunek dyskusji” w sposobie, w jaki uniwersytety rozważają zagrożenia dla własności intelektualnej.

„Byłoby szaleństwem, gdyby którykolwiek z nas zamknął fundamentalną otwartość naszych uniwersytetów, ale prawdopodobnie nie chcesz, aby doktorant w dziedzinie zaawansowanej robotyki był sponsorowany przez Armię Ludowo-Wyzwoleńczą na twoim uniwersytecie” – powiedział.

Komentarze szefów Five Eyes pojawiły się po opublikowaniu przez agencje wywiadowcze wytycznych: Pięć zasad zabezpieczenia innowacji – których celem jest pomoc przedsiębiorstwom i uczelniom w ochronie przed szpiegostwem gospodarczym.

Zasady opracowane przez brytyjskie służby wywiadowcze wyjaśniają, w jaki sposób szpiedzy mogą nielegalnie zdobywać technologię, a także udzielają porad dotyczących środków bezpieczeństwa mających na celu ochronę własności intelektualnej.

Wray stwierdził, że istnieje duża zgodność między priorytetami planu pięcioletniego chińskiego rządu a kradzieżą własności intelektualnej w USA.

„Często istnieje niesamowita korelacja między informacjami, które zostały skradzione lub usiłowano je ukraść, a rzeczami, które publicznie uznano za sektory priorytetowe” – stwierdził.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Wadliwa aktualizacja systemu Windows od CrowdStrike uderza w banki i linie lotnicze na całym świecie

Wadliwa aktualizacja oprogramowania komputerów korporacyjnych firmy cyberbezpieczeństwa CrowdStrike spowodowała wyłączenie milionów komputerów, z których większość znajduje się w środowisku komercyjnym lub korporacyjnym lub...

Poważny problem BSOD systemu Windows powoduje, że banki, linie lotnicze i nadawcy są offline

Tysiące komputerów z systemem Windows doświadczają dziś problemu z niebieskim ekranem śmierci (BSOD) podczas rozruchu, co wpływa na banki, linie lotnicze, nadawców telewizyjnych,...

OpenAI prowadzi rozmowy z Broadcom na temat opracowywania niestandardowych układów AI do zasilania modeli nowej generacji

Według InformacjaOpenAI podobno prowadzi rozmowy z Broadcom na temat opracowania niestandardowego akceleratora AI, który zaspokoi rosnące zapotrzebowanie OpenAI na rozwiązania o wysokiej wydajności....
Advertisment