Sympozjum Gartnera: Chodzi o sztuczną inteligencję


Coroczne sympozjum firmy Gartner w Barcelonie rozpoczęło się optymistycznym przemówieniem głównym, w którym badano ogromne możliwości, jakie sztuczna inteligencja (AI) otworzyła przed dyrektorami ds. informatyki (CIO) i liderami IT. Jednak Gartner odkrył, że 38% CIO nie ma wizji AI tylko 4% podaje swoje dane jest gotowy.

Gabriela Vogel, starszy dyrektor analityk w firmie Gartner, powiedziała: „Sztuczna inteligencja jest wbudowana we wszystko, co robimy. Ostatni raz coś takiego miało miejsce 16 lat temu w przypadku iPhone’a. Przed pojawieniem się iPhone’a wynalezienie Internetu spowodowało znaczące zmiany technologiczne.

W przeciwieństwie do Internetu i smartfonów sztuczna inteligencja to coś więcej niż tylko zmiana technologiczna. Mary Mesaglio, wybitna wiceprezes grupy Digital Futures w zespole badawczym CIO firmy Gartner, powiedziała: „Sztuczna inteligencja to nie tylko trend technologiczny. CIO muszą poszerzyć swoją perspektywę i zacząć od tego, jak na to patrzą relacje człowiek-maszyna.”

Powiedziała, że ​​ludzie mają całkowicie błędne pojęcie o tym, gdzie systemy sztucznej inteligencji pasują do społeczeństwa. Ludzie często zakładają, że sztuczna inteligencja nie może okazywać empatii, ale w przypadku niektórych osób sztuczna inteligencja zapewnia cyfrowe odhamowanie, dzięki czemu ludzie, którzy boją się rozmawiać z terapeutą, czują się pewniej rozmawiając z sztuczną inteligencją.

Jednym z przykładów, o którym mówił Mesaglio, jest Xaoice, żeńska postać z mangi, pierwotnie stworzona przez firmę Microsoft przy użyciu platformy przetwarzania emocji do interakcji z ludźmi. Ma 640 milionów użytkowników, a wielu traktuje ją jak przyjaciółkę. W jednym przypadku Mesaglio powiedziała, że ​​ktoś przypisał jej uratowanie życia, gdy on rozważał samobójstwo.

Gartner powiedział, że sztuczna inteligencja spowoduje głęboką zmianę w sposobie interakcji ludzi i maszyn. „Maszyny stały się znacznie bardziej złożone” – powiedział Vogel. „Do tej pory musieliśmy nauczyć się języka maszyny. Są teraz kolegami z drużyny.”

Reklama

Sztuczna inteligencja znajduje się w czołówce cyklu szumu Gartnera, a analityk podzielił na kategorie dwa różne zastosowania technologii sztucznej inteligencji. Pierwszą, używając terminologii Gartnera, jest codzienna sztuczna inteligencja. Oprogramowanie takie jak Copilotowie w pakiecie Microsoft Office stawić czoła produktywności i wydajności, a Mesaglio stwierdził, że ten typ sztucznej inteligencji ma na celu przyspieszenie tego, co już robią firmy.

Drugi obszar zastosowań to sztuczna inteligencja, którą Gartner uważa za „przemieniającą reguły gry”, gdzie technologia jest wykorzystywana do tworzenia zupełnie nowych produktów i usług, na przykład gdy firma farmaceutyczna wdraża sztuczną inteligencję w celu przyspieszenia odkrywania leków. Według Mesaglio i Vogel te obszary zastosowań sztucznej inteligencji, które zmieniły zasady gry, są otwarte dla każdej firmy, niezależnie od jej wielkości, i mogą potencjalnie zakłócić funkcjonowanie całych branż.

Jednak pomimo ogromnego potencjału rozwoju biznesu, jaki daje taka technologia, wielu CIO chętniej koncentruje się na codziennej sztucznej inteligencji. Taka technologia na ogół nie wymaga ogromnych inwestycji, ponieważ zwykle stanowi część gotowych produktów i usług. Według Gartnera 75% CIO spodziewa się, że na co dzień będzie zajmować się sztuczną inteligencją ze względu na mniejsze ryzyko związane z wdrażaniem technologii AI w ten sposób. Jednak, jak zauważa Mesaglio, nagrody są również niższe, a firma nie jest w stanie uzyskać trwałej przewagi.

Aby osiągnąć znaczące korzyści biznesowe, CIO będą potrzebować strategii obejmującej przełomowe inicjatywy związane ze sztuczną inteligencją. Często jednak wiążą się one ze znaczną inwestycją początkową i długim zwrotem z tej inwestycji.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Kody QR mogą być ukrytym oszustwem typu phishing – ostrzega FTC

Federalna Komisja Handlu (FTC) ostrzegła społeczeństwo przed skanowaniem jakichkolwiek starych kodów QR blog z alertami konsumenckimi zeszły tydzień. Oczywiście ostrzeżenie sprowadza się...

W miarę zbliżania się premiery Apple rozpoczyna planowanie szkoleń Vision Pro dla pracowników sprzedaży detalicznej

Apple intensywnie się do tego przygotowuje Premiera detaliczna Vision Pro– wynika z nowego raportu z Bloomberga. Według doniesień Apple zaczęło planować sesje...

Włącz podwójne dotknięcie dowolnego zegarka Apple Watch: instrukcje

Jedną z głównych nowych funkcji Apple Watch Series 9 i Ultra 2 jest tak zwane „podwójne dotknięcie”, które pozwala użytkownikom kontrolować urządzenie do...
Advertisment