STMicroelectronics przedstawia bezpieczne mikrokontrolery bezprzewodowe obsługujące technologię Matter i Bluetooth LE Audio


Firma STMicroelectronics zaprezentowała kolejną generację swoich bezprzewodowych mikrokontrolerów krótkiego zasięgu. Te innowacyjne, kompleksowe komponenty umożliwiają zaawansowane inteligentne zastosowania domowe i audio dzięki bardziej zminiaturyzowanym, wydajnym, bezpiecznym i niedrogim projektom. Nowy ekosystem STM32WBA oferuje pełną obsługę i integrację stosów Bluetooth Low Energy 5.4, Zigbee i Thread, a także umożliwia nowe aplikacje LE Audio i Auracast.

Firma STMicroelectronics zaprezentowała kolejną generację swoich bezprzewodowych mikrokontrolerów krótkiego zasięgu. Te innowacyjne, kompleksowe komponenty umożliwiają zaawansowane inteligentne zastosowania domowe i audio dzięki bardziej zminiaturyzowanym, wydajnym, bezpiecznym i niedrogim projektom. Nowy ekosystem STM32WBA oferuje pełną obsługę i integrację stosów Bluetooth Low Energy 5.4, Zigbee i Thread, a także umożliwia nowe aplikacje LE Audio i Auracast.

STMicroelectronics wprowadziło nową rodzinę wysokowydajnych mikrokontrolerów bezprzewodowych o przepustowości 40bm, gotowych na nadchodzące przepisy dotyczące cyberochrony. Nowe, wysoce zintegrowane chipy obsługują wiele technologii bezprzewodowych i wszystkie najnowsze standardy bezpieczeństwa, doskonale spełniając wymagania inteligentnych urządzeń domowych, przemysłowych, medycznych i konsumenckich.

Technologie bezprzewodowe krótkiego zasięgu, takie jak Bluetooth LE, Zigbee i Thread (popularne w inteligentnych licznikach i inteligentnych budynkach) to struktura łącząca inteligentne urządzenia z domowymi mostkami, bramkami i kontrolerami, w tym smartfonami. Ponieważ wszyscy szukamy rozwiązań, które uczynią życie bardziej ekonomicznym, zrównoważonym i wygodnym, producenci chcą szybciej wprowadzać na rynek kreatywne i wydajne nowe rozwiązania, przy zachowaniu ścisłych ograniczeń kosztowych. Muszą też być stylowe: małe, niskoprofilowe lub nawet osadzone poza zasięgiem wzroku w innym sprzęcie, na przykład w inteligentnych żarówkach. Przejście na technologię bezprzewodową jest częścią tego trendu, kojarzącego się z wolnością, elastycznością i modą.

Mikrokontrolery bezprzewodowe, takie jak nowa linia produktów ST STM32WBA5, umożliwiają stworzenie jednoukładowego rozwiązania, które jest niezwykle kompaktowe, zmniejsza koszty materiałów i skraca czas wprowadzenia na rynek, eliminując wyzwania związane z projektowaniem urządzeń bezprzewodowych. Ponadto, będąc kompatybilną z narzędziami programistycznymi i pakietami oprogramowania ekosystemu rozwojowego mikrokontrolera STM32, nowa linia upraszcza migrację istniejących produktów przeznaczonych do połączeń przewodowych.

Flagowy mikrokontroler STM32WBA55 nowej serii może komunikować się jednocześnie przy użyciu wielu standardów bezprzewodowych, w tym niskoenergetycznego Bluetooth LE 5.4, Zigbee, Thread i Matter (Thread RCP). Router Matter Border idealnie pasuje do STM32WBA5 w ramach tego nowego standardu łączności typu open source dla urządzeń inteligentnego domu i Internetu rzeczy (IoT). W ten sposób STM32WBA55 zapewnia doskonałe wrażenia użytkownika, upraszczając jednocześnie proces rozwoju inżynierów sprzętu i oprogramowania, zwiększając przystępność cenową i skracając czas wprowadzenia nowego produktu na rynek.

Reklama

Wraz z nową generacją firma ST wprowadziła także obsługę niedawno ukończonych specyfikacji Bluetooth LE Audio, które umożliwiają korzystanie z nowych, ekscytujących i innowacyjnych produktów zapewniających bogatsze wrażenia słuchowe i słuchowe. Należą do nich Auracast, który otwiera drzwi do nowego świata aplikacji do transmisji dźwięku.

„Główni klienci już doceniają zwiększoną wydajność, elastyczność i bezpieczeństwo naszych najnowszych bezprzewodowych mikrokontrolerów STM32WBA. Tworzą różnorodne produkty, w tym inteligentne termostaty, urządzenia śledzące, inteligentne ładowarki, zestawy słuchawkowe, elektronarzędzia i inteligentne liczniki” – mówi Benoit Rodrigues , dyrektor generalny działu Wireless MCU, STMicroelectronics. „Rozbudowany ekosystem oprogramowania, który zapewnia stosy komunikacyjne, pakiety oprogramowania dla mikrokontrolerów, przykładowy kod i narzędzia, pomaga programistom szybko i skutecznie wprowadzać na rynek nowe produkty oparte na tych mikrokontrolerach”.

Seria STM32WBA to pierwsze bezprzewodowe MCU na rynku, które uzyskały ważny certyfikat bezpieczeństwa SESIP (Security Evaluation Standard for IoT Platforms) poziom 3. Dzięki temu inteligentne urządzenia zawierające mikrokontrolery STM32WBA są gotowe do spełnienia wymogów amerykańskich przepisów dotyczących znaku zaufania cybernetycznego i unijnych przepisów dotyczących urządzeń radiowych (RED), które staną się obowiązkowe w 2025 r.

„Wierzymy, że urządzenia peryferyjne do gier powinny być tak wyjątkowe i dostępne, jak sama społeczność graczy” – dodaje Tom Roberts, dyrektor ds. technologii, Performance Zaprojektowane produkty (PDP). „ST i PDP współpracowały ze sobą przez kilka generacji gier wideo, a my korzystaliśmy z urządzeń STM8 i STM32 przez wiele lat. Produkty ST niezmiennie zapewniają funkcje, których potrzebujemy w naszym wysoce konkurencyjnym segmencie rynku. Niedawno wybraliśmy produkt firmy ST do łączności bezprzewodowej krótkiego zasięgu , STM32WBA5, oparty na zintegrowanym MCU i technologii niskoenergetycznej Bluetooth, jako właściwe rozwiązanie dla nowego, przełomowego kontrolera gier.STM32WBA zaoferował nam idealne połączenie wydajności, urządzeń peryferyjnych, efektywności kosztowej i obsługi ekosystemu, które umożliwiło proste i szybkie rozwój.”

Szczegóły techniczne

Nowe mikrokontrolery bezprzewodowe (MCU) – STM32WBA54 i STM32WBA55 – zawierają rdzeń Arm Cortex-M33 o częstotliwości 100 MHz, który zapewnia wydajność najnowszej generacji oraz architekturę Arm TrustZone izolującą bezpieczne procesy i pamięć masową. Dzięki pamięci Flash o pojemności do 1 MB zapewniają dużą ilość miejsca na kod i dane. Charakteryzują się także naturalnie niskim zużyciem energii, obejmując tryb autonomiczny w tle, elastyczne stany oszczędzania energii oraz analogowe i cyfrowe urządzenia peryferyjne sprawdzone w mikrokontrolerach ST STM32U5 o ultraniskim poborze mocy.

Najnowsze radio ST 2,4 GHz, zintegrowane z MCU, jako pierwsze pozwala aplikacji kontrolować moc wyjściową RF. Zakres regulacji pozwala na +10dB, aby zapewnić niezawodne połączenia bezprzewodowe nawet w trudnych warunkach pracy.

Nowe bezprzewodowe MCU obsługują także najnowsze standardy Zigbee, w tym Release 22 i Release 23, co znacznie rozszerza stos rdzeni Zigbee, zapewniając większe bezpieczeństwo, niezawodność i użyteczność.

Dzięki obsłudze LE Audio, zaprojektowanej dla radia Bluetooth Low Energy, seria STM32WBA zwiększa elastyczność w celu optymalizacji jakości dźwięku i zużycia energii. Co więcej, najnowsze przypadki użycia LE Audio poszerzyć możliwości tworzenia nowych, pomysłowych produktów wykorzystujących możliwości, takie jak transmisja audio i multicast.

Nowe mikrokontrolery są w pełni obsługiwane w ekosystemie STM32, z dedykowanymi pakietami oprogramowania i narzędziami do konfiguracji sprzętu i testowania wydajności sieci bezprzewodowej, a także zestawami ewaluacyjnymi i bogatym wsparciem online. Należą do nich stosy protokołów bezprzewodowych i przykłady kodu, płytki prototypowe i karty rozszerzeń, wiki dla programistów i więcej w Internecie, w tym repozytorium github ST firmy ST STM32 i społeczność programistów STM32.

Nowa linia produktów STM32WBA5 będzie dostępna na st.com od 12 marca. Zapytania o próbki i informacje o cenach można uzyskać w lokalnych biurach sprzedaży ST. ST wprowadzi gotowy do użycia moduł zawierający STM32WBA, zintegrowany z niezbędnymi komponentami zewnętrznymi, w tym obwodami zasilania i balansowania anteny, w czerwcu 2024 roku.

www.st.com/stm32wba

www.st.comSource link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Które samochody obsługują kluczyk samochodowy w Apple Wallet?

Na WWDC w 2020 r. Apple ogłosiło nowa funkcja kluczyka samochodowego, która umożliwia kontrolowanie samochodu za pomocą aplikacji Portfel na iPhonie lub zegarku...

Funkcje Galaxy AI będą dostępne w telefonach Samsung ostatniej generacji – w tym w serii S21

Według nich Samsung planuje w przyszłym miesiącu udostępnić wybrane funkcje Galaxy AI kilku starszym flagowym telefonom i tabletom za pośrednictwem aktualizacji One UI...

Apple opowiada się za sprzedażą komputerów Mac wyposażonych jedynie w 8 GB pamięci RAM

Wraz z premierą MacBooka Pro M3 w zeszłym roku wielu recenzentów i klientów skrytykował firmę za w dalszym ciągu sprzedaż komputerów klasy premium...
Advertisment