Stany Zjednoczone blokują dostęp HUAWEI do 5G. Co to oznacza dla biznesu telefonicznego?


Dostęp HUAWEI do komponentów 5G stał się jeszcze trudniejszy, w żadnej mierze dzięki ostrzejszym ograniczeniom nałożonym przez rząd USA. Administracja Joe Bidena dokonała pewnych zmian w istniejących licencjach, które umożliwiły firmom handel z HUAWEI i poinformowała dostawców o ostrzejsze ograniczenia, które zabraniają sprzedaży komponentów używanych w urządzeniach 5G. Zmiany zostały już wprowadzonei mogą poważnie wpłynąć na warunki licencji uzgodnione przez poprzednią administrację.

Przedmiotów objętych zmienionymi zasadami licencjonowania nie można używać „z żadnym urządzeniem 5G ani w żadnym z nich”,

„Zasady wprowadzają bardziej wyraźny zakaz eksportu komponentów, takich jak półprzewodniki, anteny i baterie do urządzeń Huawei 5G, dzięki czemu zakaz jest bardziej jednolity wśród licencjobiorców”, mówi raport autorstwa Bloomberg. Zgodnie z innym raportem autorstwa Reuters, elementy objęte zmienionymi zasadami licencjonowania nie mogą być używane „z lub w jakimkolwiek urządzeniu 5G”. Jest to ogólny termin obejmujący wszystko, od smartfonów po sprzęt sieciowy.

„Kolejna zmieniona licencja nie została autoryzowana do użytku w wojsku, 5G, infrastrukturze krytycznej, centrach danych przedsiębiorstw, aplikacjach chmurowych lub kosmicznych, od 8 marca” dodaje raport Reutera. Zaktualizowane warunki licencyjne nakładają również limit 6 GB pamięci na urządzenia korzystające z komponentów dostarczonych przez dostawców HUAWEI. I chociaż firma tak prawnie zakwestionował etykietę „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego” przyznane mu przez FCC, nowe kierownictwo w USA dało do zrozumienia, że status quo nie ulegnie zmianie – przynajmniej nie w najbliższej przyszłości.

Krótka historia nieszczęść firmy HUAWEI

Przypomnieć, HUAWEI zostało umieszczone na liście podmiotów Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych w 2019 roku powołując się na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Firma ma również został umieszczony na wojskowej czarnej liście opracowane przez Departament Obrony na temat rzekomych powiązań z chińskim wojskiem. Odkąd nałożono sankcje handlowe, dostawcy musieli uzyskać licencję, aby kontynuować współpracę z HUAWEI. Jednak najnowsze zmiany warunków licencji handlowej jeszcze bardziej utrudniają firmie HUAWEI pozyskiwanie komponentów 5G.

Wszystko zaczęło się od sprzętu telekomunikacyjnego, a następnie objęło segment urządzeń konsumenckich

W grudniu Ustawodawcy z USA wsparli nawet fundusz o wartości 1,9 miliarda dolarów na usunięcie sprzętu telekomunikacyjnego z firm HUAWEI i ZTE z krajowej infrastruktury sieciowej. Podjęto decyzję o ryzyku szpiegostwa stwarzanym przez sprzęt telekomunikacyjny HUAWEI. Urzędnicy amerykańscy argumentowali, że sprzęt telekomunikacyjny HUAWEI można wykorzystać do kradzieży tajemnic korporacyjnych, cenzury treści, a nawet śledzenia dysydentów chińskiego rządu, sponsorowanej przez państwo. CNBC raport. Firma HUAWEI kategorycznie zaprzeczyła tym zarzutom.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ: HUAWEI zadał kolejny cios ze strony rządu USA, który może sparaliżować jego biznes PC

„Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że Huawei Technologies Co. może potajemnie uzyskać dostęp do sieci telefonii komórkowej na całym świecie przez„ tylne drzwi ”przeznaczone do użytku przez organy ścigania, podczas gdy Waszyngton próbuje przekonać sojuszników do wykluczenia chińskiej firmy ze swoich sieci. Z wywiadu wynika, że ​​Huawei ma tę tajną zdolność od ponad dziesięciu lat, powiedzieli urzędnicy amerykańscy ” Dziennik Wall Street zgłosił w lutym ubiegłego roku.

HUAWEI w najbliższym czasie nie ma chwili wytchnienia

Recenzja HUAWEI MateBook X.

Plik Rząd USA jasno dał do zrozumienia, że ​​nie zamierza w najbliższym czasie znieść ograniczeń handlowych nałożonych na HUAWEI. W rzeczywistości zmienione warunki licencji są postrzegane przez obecną administrację jako próba usunięcia luk i ujednolicenie ograniczeń w celu wyrównania szans wszystkich dostawców.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Trump przedłuża amerykański zakaz handlu dla HUAWEI na kolejny rok

Dzięki jeszcze ostrzejszym zasadom, które jeszcze bardziej ograniczają dostęp HUAWEI do sprzętu 5G, firma może zająć więcej miejsca na rynku smartfonów. Informowano o tym na początku tego miesiąca HUAWEI stracił znaczną część swojego udziału w rynku w Chinach rywalom takim jak OPPO i Xiaomi, a głównym powodem było słabe portfolio telefonów 5G firmy. Chiński gigant telekomunikacyjny odnotował gwałtowny spadek w biznesie smartfonów, a nawet wyrównał zmuszony do sprzedaży swojej sub-marki Honor na początku tego roku.

5G może być po prostu kluczem do odrodzenia

HUAWEI zobowiązało się do tworzenia wysokiej klasy telefonów z serii P i Mate po tym, jak pojawiły się plotki firma może również sprzedawać te dwie marki. Jednak, nowe amerykańskie ograniczenia handlowe dotyczące dostaw sprzętu 5G mogą utrudnić plany HUAWEI dotyczące wprowadzenia na rynek telefonów premium w Chinach – i nie tylko. Nieobecność HUAWEI przyniosła korzyści nie tylko jego chińskim rywalom, ale także im podobnym Apple odnotował również rekordowy wzrost w Chinach w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Jak na Badania kontrapunktowe65% wszystkich telefonów sprzedanych w Chinach w IV kwartale 2020 r. Było przystosowanych do sieci 5G. I to jest oczywiste wypuszczenie na rynek flagowych telefonów, które kosztują ponad tysiąc dolarów i brakuje im 5G, to przepis na katastrofę w 2021 roku, zwłaszcza na rynku takim jak Chiny.

CZYTAJ WIĘCEJ: HUAWEI podobno ogranicza produkcję telefonów o ponad połowę z powodu sankcji handlowych

Ale nie tylko w Chinach HUAWEI może znacznie stracić – rynek, na którym nie tak dawno królował. Odkąd firma HUAWEI została umieszczona na liście podmiotów, rozszerzenie telefony firmowe utraciły dostęp do podstawowych usług Google, takich jak Gmail, Mapy i Sklep Play, z których wszystkie są częścią rdzenia usług mobilnych Google (GMS).

Telefon o wartości 1000 USD bez dostępu do podstawowych usług Google jest trudny do sprzedania poza Chinami

Chociaż telefony bez dostępu do GMS nie stanowią problemu dla kupujących na rynku chińskim, stają się znacznie mniej pożądane dla użytkowników smartfonów na innych rynkach, na których te usługi Google są integralną częścią codziennego korzystania z telefonów komórkowych. Utrata dostępu do tych usług Google już zmniejszyła atrakcyjność telefonów HUAWEI na niektórych kluczowych rynkach, takich jak Indie, Europa i Ameryka Łacińska – a sytuacja będzie się nadal pogarszać.

Walka trwa, ale…

HUAWEI próbował walczyć własny ekosystem aplikacji oparty na rdzeniu HMS (HUAWE Mobile Services), który doprowadził do stworzenia własnego repozytorium aplikacji o nazwie AppGallery. Jednak jest daleko w tyle za Google Play Store i Apple App Store pod względem liczby aplikacji i ekosystemu programisty, który je wspiera.

HUAWEI P40 Pro

Niepokojona chińska firma też pracuje nad własnym systemem operacyjnym o nazwie Harmony OS który może działać na wszystkim, od telefonów i tabletów po Telewizory a nawet samochody. W przeszłości, HUAWEI podkreślił, że chciałby nadal korzystać z Androida na swoich telefonach, ale jeśli trwające ograniczenia będą się dalej zaostrzać, firma będzie kontynuować swoje plany wykorzystania Harmony OS w całym ekosystemie urządzeń. Jeśli chodzi o smartfony, Rok 2021 będzie przełomowy plany telefonów z systemem HarmonyOS są już gotowe.

CZYTAJ WIĘCEJ: Czy HUAWEI przygotowuje się do przekazania Google i USA środkowego palca?

Kiedyś walczyło o globalną dominację, teraz HUAWEI walczy na swoim rodzimym rynku

Jednak wyzwania są ogromne, zwłaszcza jeśli chodzi o konkurowanie z uznanymi nazwami, takimi jak Google i Applez których obaj szybko dywersyfikują zakres swoich usług, aby objąć więcej kategorii produktów niż tylko sprzęt mobilny i komputerowy, i mają ambicje stać się głównymi graczami w innych segmentach, takich jak samochody i inteligentne urządzenia domowe, żeby wymienić tylko kilka.

Wracając do smartfonów, HUAWEI do niedawna był siłą, z którą należało się liczyć w branży – obalając Apple i tchnęli szyję Samsungowi za koronę. Ale dzięki nowym ograniczeniom, które dodatkowo utrudniają HUAWEI pozyskiwanie sprzętu 5G, szanse na powrót do wielkiej ligi na globalnym rynku wydają się mniejsze.. Technologia 5G będzie głównym motorem wzrostu w branży smartfonów, a teraz HUAWEI znajduje się w punkcie zwrotnym, w którym sprawy wydają się bardziej ponure niż kiedykolwiek wcześniej.
Piszę o technologii konsumenckiej od ponad trzech lat, pracując w przeszłości z takimi nazwami jak NDTV i Beebom. Oprócz najnowszych wiadomości, przejrzałem mój spory udział urządzeń, od smartfonów i laptopów po inteligentne urządzenia domowe. Przeprowadzałem również wywiady z dyrektorami technicznymi i występowałem jako prowadzący w filmach YouTube, opowiadających o najnowszych i najlepszych gadżetach.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Możesz zaoszczędzić do 20 USD na najnowszych power bankach Qi2 firmy Anker

Cieszę się, że byłem zmuszony poczekać z przyjęciem nowego standardu ładowania magnetycznego, ponieważ oznacza to, że mogę teraz skorzystać z rabatów takich jak...

Steve’owi Kramerowi, konsultantowi politycznemu stojącemu za fałszywymi automatycznymi połączeniami Bidena, grozi kara w wysokości 6 milionów dolarów

Federalna Komisja Łączności zaproponowała nałożenie wielomilionowych kar na konsultanta politycznego odpowiedzialnego za kampanię automatycznego dzwonienia, w której wykorzystano wygenerowaną przez sztuczną inteligencję fałszywą...

Kosmiczny teleskop Euklidesa rejestruje dziesiątki tysięcy błyszczących galaktyk

Oszałamiające nowe zdjęcia z kosmicznego teleskopu Euclid przedstawiają olśniewającą gamę gwiaździstych obiektów, opublikowane z okazji 20 pierwsza nauka opublikowane na podstawie wczesnych obserwacji...
Advertisment