Squishmallows pozywa Build-A-Bear do sądu w związku z roszczeniami dotyczącymi praw autorskich


Właścicielka Squishmallows, Kelly Toys, pozywa Build-A-Bear do sądu w prawdopodobnie najsłodszej batalii prawnej w historii. Zarówno Kelly Toys, jak i Build-A-Bear złożyły odpowiednie pozwy w poniedziałek po tym, jak Build-A-Bear rozpoczął w tym roku sprzedaż swojej linii pluszaków Skoosherz. Problem w przypadku Kelly Toys polega na tym, że Skoosherz za bardzo przypomina swoje Squishmallows. Na to Build-A-Bear odpowiedział: Nie możesz znakować znaków towarowych uroczych zwierzątek!

Kelly Toys złożyła pozew w Kalifornii, a Build-A-Bear w Missouri. W pierwszym pozwie prawnicy Kelly Toys przedstawiają harmonogram Squishmallows: zostały wypuszczone w 2016 roku z charakterystycznymi wzorami – są owalne, zwykle w kształcie zwierzątek i mają urocze twarze. Najważniejsze, że są bardzo miękkie i sprężyste. (Nawiasem mówiąc, Kelly Toys jest własnością Jazwares, która przejęła producenta Squishmallow w 2020 roku. Sam Jazwares jest własnością Berkshire Hathaway Warrena Buffeta.) Szybko stały się popularnymi przedmiotami kolekcjonerskimi, a później uznana za jedną z najlepiej sprzedających się zabawek 2022 roku.

O kulturze Squishmallow pisał „New York Times”, a według pozwu kolekcjonują je największe gwiazdy, takie jak Lady Gaga i Kim Kardashian. [Disclosure: I have an embarrassingly large Pokémon Squishmallow collection. See above — but two are missing, big Gengar and medium Togepi.] Firma ujawniła również, że linia Squishmallows, której jest ponad 3000 sztuk, zarobiła w 2022 roku 200 milionów dolarów, co oznacza wzrost o 300% rok do roku. Tak więc, kiedy firma Build-A-Bear po raz pierwszy zaprezentowała swoją linię Skoosherz — odejście od dostępnych w sklepie pluszaków, które można dostosowywać — pierwszą rzeczą, jaką ludzie zrobili, było porównanie ich do Squishmallows.

Reklama

Zdjęcie: Kelly Toys w drodze pozwu

Widzisz dlaczego, prawda? Build-A-Bear stwierdził w swoim pozwie, że nie są to naśladownictwo – to okrągłe, przypominające poduszki wersje własnych, oryginalnych pluszowych zabawek. „Zamiast uczciwie konkurować na rynku, tworząc własne, unikalne koncepcje i linie produktów, pozwana Build-A-Bear, firma warta ponad 300 milionów dolarów, zdecydowała, że ​​łatwiej będzie po prostu kopiować, naśladować i czerpać zyski z popularności i dobrą wolę firmy Squishmallows, a wszystko to w nadziei, że zmyli konsumentów, aby kupili jej produkty zamiast Squishmallows” – napisała Kelly Toys w swoim pozwie.

Firma Kelly Toys ma kilka praw autorskich do zabawek (ale nie w szczególności do słów „squish”), ale firma Build-A-Bear stwierdziła, że ​​są one nieważne – roszczenia są tak szerokie, że żaden konkurent nie byłby w stanie wyprodukować pluszowych poduszek, gdyby tak się stało być egzekwowane.

„Gdyby cechy takie jak kształt jajka/dzwonka, twarze Kawaii w stylu azjatyckim z zaokrąglonymi/owalnymi grafikami, haftowane rysy twarzy, charakterystyczna kontrastująca niemonochromatyczna kolorystyka lub zewnętrzna część materiału z krótkim włosiem były objęte ochroną jako strój handlowy, byłoby to praktycznie niemożliwe dla konkurentów do stworzenia alternatywnych projektów zabawek na potrzeby tego produktu” – napisali prawnicy Build-A-Bear. „Z punktu widzenia projektanta zabawek każdy z tych deklarowanych elementów stroju handlowego jest niezbędny do przedstawienia różnych postaci lub zwierząt albo do stworzenia tej kategorii pluszowych poduszek, która jest obecnie modna”.

Kelly Toys tego nie kupuje i argumentuje, że Build-A-Bear musiał nawet poprawiać użytkowników w mediach społecznościowych, którzy nazywali zabawki Squishmallows. „Squishmallow!?!?” napisał jeden z użytkowników, na co administrator mediów społecznościowych Build-A-Bear odpowiedział: „*Skoosherz”. Poza tym Kelly Toys twierdziła również, że Build-A-Bear zatrudnił również tę samą chińską fabrykę, która produkuje Squishmallows, do produkcji Skoosherz.

Build-A-Bear nie odpowiedział na prośbę firmy Polygon o komentarz. Przedstawiciel Jazwares przekazał firmie Polygon następujące oświadczenie:

Chociaż firma Jazwares zazwyczaj nie komentuje postępowań sądowych, w tym przypadku uważamy, że musimy. Według Circana (całoroczny raport dotyczący punktów sprzedaży z grudnia 2023 r.) firma Jazwares zaciekle chroni swoje prawa własności intelektualnej do Squishmallows, najlepiej sprzedającej się zabawki w całej branży. Build-A-Bear dołożył wszelkich starań, aby skopiować charakterystyczny wygląd, styl i konstrukcję Squishmallows, aby w sposób rażący i celowy wykorzystać globalny sukces Squishmallows. Podobnie jak w przypadku wielu popularnych światowych marek, zwalczanie podróbek i umyślnych naśladowców jest palącą kwestią i ufamy, że amerykański system prawny również dostrzeże oczywiste naruszenia.

Firma Kelly Toys pozwała już wcześniej w związku ze swoją linią Squishmallows, z których ostatnia była skierowana przeciwko chińskiej firmie zajmującej się handlem elektronicznym Alibaba. Ten pozew dotyczył roli Alibaby w sprzedaży podrabianych Squishmallows na platformie. Pozwano także zabawki Flip-A-Mallows należące do Tee Turtle, producenta Beanie Babies Ty za produkty Puffies i Squish-a-Boos oraz firmę Dan-Dee International za linię Squishy. Prawnicy Build-A-Bear twierdzą, że kilka z nich zostało oddalonych. Inne, jak wynika z akt sądowych, zostały uregulowane. Kilka procesów Alibaba przeciwko poszczególnym sklepom jest w toku.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Sharkoon przedstawia nowy podświetlany wentylator PWM 120 mm Rebel F50 o wysokim zakresie obrotów

Sharkoon Technologies to międzynarodowy dostawca wysokiej jakości, wydajnych podzespołów i urządzeń peryferyjnych do komputerów PC, który obecnie poszerza swoją ofertę wentylatorów chłodzących do...

SolidRun przedstawia moduł komunikacyjny Ryzen V3000 CX7

SolidRun, wiodący deweloper i producent wysokowydajnych rozwiązań System on Module (SOM), komputerów jednopłytkowych (SBC) i rozwiązań brzegowych sieci, ogłosił dzisiaj wprowadzenie na rynek...

Razer demonstruje przyszłość gamingowej technologii dotykowej dzięki Sensa HD Haptics i Project Esther

Gracze uwielbiają oglądać transmisje na żywo, widzieć, jak ich ulubieni gracze wykonują niesamowite zagrania i wygrywają – ale co by było, gdybyśmy mogli...
Advertisment