Sprzedaż iPhone’ów w Chinach spadła o 10%, w związku z kolejną konkurencją Huawei


Nowy raport z wywiadu rynkowego sugeruje, że chiński iPhone’a sprzedaż spadła o 10% rok do roku, między trzecim kwartałem 2022 r. a tym samym kwartałem tego roku. To wynik znacznie gorszy od ogólnego spadku wynoszącego 3%. chiński rynek smartfonów.

Oferowanych jest kilka wyjaśnień, ale kluczowym z nich jest niespodziewane ponowne pojawienie się Huawei jako konkurenta – w związku z podejrzeniem zniesienia amerykańskich sankcji lub szpiegostwa przemysłowego…

Sprzedaż iPhone’ów w Chinach spadła o 10%

Badania kontrapunktu twierdzi, że chiński rynek smartfonów spadł o 3% rok do roku, co jest mniejszym spadkiem niż w ostatnich kwartałach i oznaką, że można spodziewać się powrotu do wzrostu.

Sprzedaż większości marek odnotowała spadek, a iPhone odnotował spadek o 10%. Jednym z zaproponowanych wyjaśnień była po prostu niewielka podaż w momencie premiery, ponieważ kwartał obejmuje tylko pierwszy tydzień sprzedaży.

Początkowe ograniczenia podaży, z którymi borykała się seria iPhone 15, co spowodowało niższą sprzedaż w porównaniu z serią iPhone 14 w okresie premiery.

Lepszy obraz pojawi się w bieżącym kwartale.

Reklama

Jednak najważniejszym wydarzeniem tego kwartału było ponowne pojawienie się Huawei jako poważnego gracza na rynku smartfonów premium. Podczas gdy jedynymi innymi markami, które odnotowały wzrost sprzedaży, były Mi i Honor, które odnotowały skromny wzrost odpowiednio o 5% i 3%, Huawei odnotował gwałtowny wzrost sprzedaży o 37%.

Było to prawie w całości spowodowane wprowadzeniem na rynek pierwszego od trzech lat modelu premium firmy – Mate 60 Pro z tyłem przypominającym iPoda.

Huawei kontra Apple

Jak już wcześniej zauważyliśmy, walka pomiędzy Apple i Huawei tak naprawdę rozpoczęła się w 2014 roku wraz z premierą iPhone’a 6 – pierwszego telefonu Apple oferującego większy ekran, preferowany przez chińskich konsumentów.

To zachęciło Huawei do ulepszenia własnej gry, a połączenie patriotyzmu i niższej ceny sprawiło, że Huawei szybko osiągnął dominację na chińskim rynku. Przewaga Huawei osiągnęła szczyt w 2020 r., co spowodowało spadek sprzedaży iPhone’a.

Wszystko zmieniło się w zeszłym roku, kiedy rząd USA nałożył sankcje na Chiny, uniemożliwiając eksport zaawansowanych amerykańskich chipów do tego kraju. Między innymi to uniemożliwiło Huawei zakup 5G chipy radiowe do smartfonów firm Qualcomm i Broadcom.

Nie można spodziewać się sprzedaży wielu smartfonów premium bez funkcji 5G, dlatego sprzedaż telefonów Huawei spadła jak cegła, a Apple był zdecydowanie największym beneficjentem.

Kontrowersje wokół Mate 60 Pro

Huawei wypuścił Mate 60 Pro z pełnymi możliwościami 5G dzięki chipowi wyprodukowanemu w Chinach, co według amerykańskich ekspertów było niemożliwe.

Zaskoczenie tym rozwojem nie ograniczało się do sektora technologicznego – było nawet podniesione przez doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego USA podczas niedawnej konferencji prasowej Białego Domu. Dwie główne teorie to złamanie sankcji w celu uzyskania chipów wyprodukowanych w USA, które przemianowano na chińskie, oraz szpiegostwo przemysłowe, w ramach którego Chiny uzyskały nieautoryzowany dostęp do amerykańskich projektów chipów.

Tak czy inaczej, powrót Huawei do działania jako konkurent Apple prawdopodobnie na jakiś czas zaszkodzi chińskiej sprzedaży iPhone’ów.

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Najlepsza podklasa Barbarzyńców BG3, atuty i przewodnik po budowie

Baldurs Gate 3 ma 12 klas do wyboru podczas tworzenia swojej postaci. The Barbarzyńca to klasa walcząca w zwarciu,...

Plotka: nowy przycisk akcji pojawi się w całej ofercie iPhone’a 16

Przycisk Akcja po raz pierwszy zaprezentowany w iPhonie 15 Pro może stać się potężniejszy i rozszerzyć się na nowe urządzenia w przyszłym roku....

Pierwszy zwiastun Furiosy zapowiada początek szalonej odysei

Mad Max: Na drodze gniewu działo się w nim wiele fantastycznych rzeczy, ale niewiele z nich zabłysnęło tak olśniewająco, jak twarda jak skała...
Advertisment