Sprawa ekstradycji założyciela WikiLeaks oznaczona jako „korupcja instytucjonalna”


Zbliżająca się decyzja o ekstradycji założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a została potępiona na konferencji prasowej zorganizowanej przez jego zespół jako „korupcja instytucjonalna na szczeblu sądowym”.

Los założyciela WikiLeaks, którego rząd USA chce ekstradycji pod zarzutem włamań do komputerów, ma zostać rozstrzygnięty na rozprawie Wysokiego Trybunału 20 maja 2024 r.

Assange wygrał krótkie opóźnienie w próbach ekstradycji do USA po tym, jak jego zespół wskazał, że czeka go proces, w którym nie będzie mógł skorzystać z ochrony dziennikarzy wynikającej z Pierwszej Poprawki, a w przypadku skazania grozi mu kara śmierci.

Wysoki Trybunał zgodził się, że istnieje możliwość nałożenia opłat kapitałowych i że można słusznie założyć, że amerykańscy prokuratorzy mogą przedstawić „możliwy do utrzymania argument”, że obywatel Australii nie jest uprawniony do ochrony wynikającej z Pierwszej Poprawki.

Rząd USA uzyskał pozwolenie na złożenie przed sądem zapewnień w tej kwestii, a zespół Assange’a udzielił odpowiedzi na piśmie przed poniedziałkową rozprawą.

Na konferencji prasowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej Stella Assange, żona założyciela WikiLeaks, powiedziała: „Stany Zjednoczone otrzymywały okazję za okazją za okazją do zmiany swojej decyzji w celu uzyskania ekstradycji Juliana.

Reklama

„Pomyślcie, jak dziwna jest ta sprawa, w której Stany Zjednoczone otrzymały nie tylko dwie rundy zapewnień, ale także trzy zestawy aktów oskarżenia. Wygląda na to, że mają nieskończone szanse na zmianę swojej sprawy, aby doprowadzić do ekstradycji Juliana i grozić mu 175 lat więzienia za publikowanie dowodów zbrodni wojennych Stanów Zjednoczonych”.

Jeśli Assange przegra na rozprawie, jego zespół będzie starał się odwołać do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, aby zapobiec ekstradycji, powiedziała Stella Assange.

Alternatywnie, jeśli Assange wygra, będzie mógł złożyć pełną apelację w późniejszym terminie lub Wysoki Trybunał będzie mógł według własnego uznania rozpatrzyć całą apelację w poniedziałek, jak usłyszano na konferencji prasowej.

Stella Assange powiedziała: „Mam poczucie, że na tym etapie wszystko może się wydarzyć. Julian może zostać poddany ekstradycji lub uwolniony. To trwa już ponad pięć lat. Julian przez cały ten czas przebywał w najbardziej znanym więzieniu w Wielkiej Brytanii”.

Kirstinn Hrafnsson, redaktor naczelna WikiLeaks, nazwała ten proces „korupcją instytucjonalną na szczeblu sądowym”.

„Sprawa jest sfałszowana przeciwko Julianowi. Ze wszystkich możliwości, jakie zaoferowano Stanom Zjednoczonym, aby poprawić swoją sprawę, gdy była bliska upadku, tutejsi sędziowie wyszli i dali możliwość wprowadzenia poprawek” – powiedział Hrafnsson.

„Wiem, że to ostre słowa, słowa, które zwykle kierujemy do sądów w krajach pozaeuropejskich, w krajach niezachodnich, ale doszedłem do wniosku, że tak jest absolutnie.

Sprawa jest sfałszowana przeciwko Julianowi. [He] jest więźniem politycznym, to jest aż nadto jasne

Kirstinn Hrafnsson z WikiLeaks

„Julian Assange jest więźniem politycznym, to jest całkowicie jasne” – dodał. „Mam nadzieję, że przyjrzy się pan szczegółom sprawy, w której dowody rzucają się w oczy”.

Prawniczka Assange’a, Jen Robinson, powiedziała, że ​​zespół australijskiego obywatela kontynuuje współpracę z premierem Australii, aby uzyskać jego powrót do ojczyzny.

„Ta sprawa ma ogromne znaczenie prawne nie tylko dla Juliana, ale dla dziennikarzy na całym świecie. Grozi mu 175 lat więzienia za otrzymywanie, posiadanie i publikowanie informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego oraz za publikowanie prawdziwych informacji o USA.

„To, co robią Stany Zjednoczone, ustanawia precedens, w którym sprawują jurysdykcję nad jakimkolwiek dziennikarzem lub redaktorem w dowolnym miejscu na świecie, który otrzymuje, posiada lub publikuje informacje amerykańskie”.

Robinson powiedział, że ze złożonego przez USA zapewnienia wynikało, że Assange może powoływać się w sądzie na Pierwszą Poprawkę, ale to sądy zadecydują, czy będzie w stanie to zrobić.

„To brak pewności” – dodał Robinson. „Nie daje żadnej pewności co do tego, co się stanie, jeśli zostanie on poddany ekstradycji. Zapewnienie to nie wiąże sądu amerykańskiego, nie wiąże prokuratora twierdzącego, że nie odnosi on korzyści z Pierwszej Poprawki.

„Wszyscy powinniście zwracać uwagę na tę kwestię” – Robinson powiedział słuchaczom, składającym się głównie z przedstawicieli mediów. „Konsekwencje tych decyzji i ryzyko jego ekstradycji, a także kolejka górska, jaką był ten proces, wywarły ogromne piętno na jego zdrowiu fizycznym i psychicznym, a także na rodzinie”.

Robinson wezwał Stany Zjednoczone do zaprzestania ścigania, co zostało powszechnie potępione przez grupy zwolenników wolności słowa.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Kobiety w danych: CDO BAE Systems wyjaśnia, dlaczego różnorodność danych ma znaczenie

Praca z dzikimi gorylami i gibonami ratowniczymi nie jest tradycyjną drogą do kariery w branży danych i technologii. Ale dla Johanny Hutchinson...

Jak oglądać serial komediowy Próbowanie na Apple TV+

Dzisiaj, AppleTV+ Premiera czwartego sezonu brytyjskiego oryginalnego serialu komediowego Próbować, z udziałem Rafe’a Spalla i Esther Smith. Pierwsze dwa odcinki nowego sezonu...

AOC przedstawia 27-calowy monitor Q27B3CF2 WQHD 100 Hz USB-C

Specjalista w dziedzinie wyświetlaczy, firma AOC, z dumą przedstawia nowy, elegancki model QHD, będący zorientowanym na wartość dodatkiem do linii monitorów B2C, serii...
Advertisment