Rok po naprężeniu mięśni badawczo-rozwojowych za pomocą a składany laptop Lenovo, które rozszerzyło swój ekran za pomocą prostego naciśnięcia przycisku, powraca do tematu Światowy Kongres Mobilny w Barcelonie. z innym, w jakiś sposób jeszcze bardziej science-fiction, urządzeniem koncepcyjnym. Oto ThinkBook Transparent Display Laptop — 17,3-calowy notebook z ekranem, przez który można bezpośrednio patrzeć.
Najważniejszą cechą jest bezramkowy wyświetlacz MicroLED o przekątnej 17,3 cala, który zapewnia do 55% przezroczystości, gdy jego piksele są ustawione na czarne i wyłączone. Jednak w miarę zapalania się pikseli wyświetlacz staje się coraz mniej przezroczysty, aż w końcu mamy do czynienia z całkowicie nieprzezroczystą białą powierzchnią o maksymalnej jasności 1000 nitów.
Choć atrakcyjność przezroczystych ekranów w filmach science-fiction i programach telewizyjnych jest oczywista (nieprzezroczyste ekrany są nudne, twarze aktorów ciekawe), znacznie trudniej jest wskazać ich praktyczne zastosowanie w prawdziwym życiu. Jak często tak naprawdę chcesz widzieć puste biurko za swoim laptopem? Czy widok kolegi siedzącego naprzeciwko ciebie byłby korzystny, czy też byłoby to rozpraszające?
Jednym z głównych pomysłów Lenovo jest to, że współczynnik kształtu może być przydatny dla artystów zajmujących się fotografią cyfrową, pomagając im zobaczyć świat za ekranem laptopa podczas szkicowania go w dolnej połowie laptopa, gdzie znajduje się klawiatura (więcej na ten temat później). „Nie jestem dobrym artystą” – przyznaje w wywiadzie Tom Butler, dyrektor wykonawczy ds. portfolio i produktu ThinkPad w firmie Lenovo, „ale mogę coś po sobie pozostawić i mogę to prześledzić”. W pokoju, w którym siedzimy, oznacza to wyciągnięcie pęczka słoneczników za ekranem laptopa, ale Butler proponuje architektowi możliwość siedzenia na miejscu i szkicowania budynku bez odrywania wzroku od otoczenia przed nim. Posuwa się nawet do nazwania przezroczystego wyświetlacza laptopa formą rzeczywistości rozszerzonej.
Lenovo to najnowsza firma z długiej listy firm eksperymentujących z przezroczystymi wyświetlaczami. Samsung pokazał m.in koncepcja przejrzystego laptopa ponad dziesięć lat temu na targach CES 2010a nawet samo Lenovo wykazało koncepcja przejrzystego smartfona w 2015 r za pośrednictwem nieistniejącej już spółki zależnej Zuk Mobile. Jednak z biegiem czasu zaobserwowaliśmy pewne wczesne próby komercjalizacji tej technologii. Przezroczyste ekrany przycięły nas jako wystawy sklepowei jako okna wagonów kolejowych w Chinach i Japoniia LG twierdzi, że faktycznie planuje jego wysyłkę Przezroczysty telewizor OLED Signature T W tym roku.
Jednak montaż przezroczystego wyświetlacza w laptopie wiąże się z pewnymi specyficznymi wyzwaniami. Najbardziej godna uwagi jest rozdzielczość, która w laptopie zaprojektowanym do wyświetlania tekstu jest ważniejsza niż w telewizorze zaprojektowanym do wyświetlania obrazów. Nawiasem mówiąc, dlatego Lenovo mówi mi, że zamiast OLED zdecydowało się na panel MicroLED. Chociaż 17,3-calowy wyświetlacz w tej koncepcji wyświetla tylko 720p, AG Zheng, dyrektor wykonawczy Lenovo ds. produktów i rozwiązań dla małych i średnich firm, mówi mi, że zastosowanie wyświetlacza OLED ograniczyłoby rozdzielczość do zaledwie 480p. 720p nadal wydaje się być specyfikacją w toku dla takiego 17,3-calowego laptopa, ale przynajmniej tekst wyświetlany na ekranie podczas mojej wersji demonstracyjnej był doskonale czytelny.
Kolejny znak, że sprawa jest w toku? W obecnym prototypie Lenovo nie ma możliwości ręcznego ustawienia nieprzezroczystości całego ekranu laptopa, niezależnie od tego, czy wyświetla on białą, czarną zawartość czy jakiekolwiek kolory pomiędzy nimi. „To zdecydowanie coś, czego byśmy chcieli, gdybyśmy wchodzili do produkcji” – mówi Butler. Jest to coś, do czego firma LG wykorzystuje folię kontrastową Telewizor OLED T.
Oprócz przezroczystego wyświetlacza koncepcja laptopa Lenovo obejmuje także całkowicie płaską klawiaturę dotykową zamiast fizycznej klawiatury z klawiszami, które można dotknąć i nacisnąć. Gdy zdjęcia tego urządzenia zaczęły wyciekaćZakładałem, że miał to być kolejny rozkwit science-fiction, ale w rzeczywistości jest to część oferty Lenovo skierowanej do artystów. Dzieje się tak dlatego, że podstawa laptopa nie tylko pełni funkcję klawiatury, ale także służy jako tablet do rysowania.
Klawiatura widoczna na laptopie to tak naprawdę projekcja, która znika po zbliżeniu rysika do powierzchni rysowania lub nawet po całkowitym oddaleniu się od laptopa. Następnie pozostaje płaska powierzchnia do szkicowania, podobna do tej, którą można znaleźć na tablecie Wacom bez ekranu.
Minusem jest to, że gdy nie szkicujemy, trzeba wykorzystać całkowicie płaską powierzchnię jako klawiaturę dotykową, co było zdecydowanie najsłabszym elementem prototypowego urządzenia. Nie zdziwi Cię fakt, że ten mechaniczny fan klawiatury nie lubił wbijać palców w klawiaturę obraz klawiatury i popełniłem niezliczoną ilość literówek, próbując napisać proste zdanie testowe.
Ponieważ był to rok 2024, demonstracja Lenovo zawierała również element sztucznej inteligencji. Firma umieściła małą kamerę z tyłu obudowy laptopa, aby rozpoznawać obiekty na urządzeniach umieszczonych za nią. Wyniki tego można było następnie wyświetlić na ekranie, gdy był on jeszcze w pełni widoczny. Umieść słoneczniki za laptopem, a on zidentyfikuje je jako takie, wyświetli pewne informacje i pokaże latającego wokół nich motyla. Połóż mały model koralowca, a zobaczysz rybę. To był bardzo dowód słuszności koncepcji.
Podobnie jak zeszłoroczny składany laptop, Lenovo nie udaje, że ma plany wypuszczenia laptopa ThinkBook Transparent Display jako urządzenia konsumenckiego. Butler twierdzi jednak, że ma „bardzo dużą pewność”, że technologie zastosowane w tej technologii pozwolą w ciągu najbliższych pięciu lat stworzyć z niego prawdziwy laptop, i ma nadzieję, że ujawnienie dowodu słuszności koncepcji zapoczątkuje publiczną dyskusję na temat tego, do czego może się on przydać, wyznaczając cel nad którym Lenovo będzie pracować.
Bardziej niż składany laptop z prostą funkcją „więcej ekranu za naciśnięciem przełącznika”, koncepcja przezroczystego laptopa Lenovo przypomina zbiór fajnych technologii w poszukiwaniu zabójczej aplikacji. Szkicowanie czegoś umieszczonego za ekranem laptopa jest interesujące, ale wydaje się niszowym przypadkiem zastosowania nawet wśród artystów cyfrowych — zawsze możesz po prostu zrobić zdjęcie i prześledzić to — a demonstracja sztucznej inteligencji Lenovo sprawia wrażenie czegoś, co można zobaczyć w muzeum, aby uczynić wystawę bardziej interesującą wizualnie.
Dopóki Lenovo nie znajdzie swojego zabójczego zastosowania, pozostaje nam wyjątkowo fajnie wyglądające urządzenie, które potrafi wprowadzić kilka ciekawych nowości. W połowie rozmowy przesunąłem ekran mojego (zdecydowanie nieprzeźroczystego) MacBooka do przodu, aby dokładnie sprawdzić znajdujący się za nim telefon, a Butler natychmiast na niego skoczył.
„Po prostu idealnie w to wszedłeś.”
Fotografia: Jon Porter / The Verge