SpaceX z powodzeniem ląduje w prototypie statku kosmicznego po raz pierwszy


Najnowszy prototyp statku kosmicznego SpaceX z powodzeniem wylądował w środę po raz pierwszy po przeprowadzeniu lotu testowego na dużej wysokości w Teksasie. Rakieta, wczesna wersja testowa o nazwie SN10, zademonstrowała kilka skomplikowanych tańców w powietrzu, zanim bezpiecznie wylądowała, zdobywając kluczowy kamień milowy w kampanii Elona Muska mającej na celu zbudowanie systemu rakietowego w pełni wielokrotnego użytku.

Po przerwaniu pierwszej próby startu wcześniej tego dnia, prototyp wystartował o 18:14 ET i wzniósł się 6 mil nad obiektami SpaceX w Boca Chica w Teksasie. W przeciwieństwie do ostatnich dwóch testów z SN8 i SN9, które pomyślnie wystartowały, ale eksplodowały podczas prób lądowania, SN10 zatrzymał bezpieczne lądowanie na płycie betonowej niedaleko platformy startowej.

Głównym celem testu startowego było zademonstrowanie sterowanych komputerowo ruchów czterech klap aerodynamicznych rakiety, które sterują jej opadaniem przed lądowaniem, powiedział podczas transmisji inżynier SpaceX i prowadzący transmisję na żywo John Insprucker. Pod koniec wznoszenia na 6,2 mili każdy z trzech silników rakiety Raptor stopniowo wyłącza się, aby przygotować się do krótkiego swobodnego spadania z powrotem na ląd, zmieniając orientację poziomą z „brzuchem” skierowanym w stronę ziemi.

Potem następuje manewr „brzuch flop”. Trzy silniki rakiety ponownie zapalają się, by ustawić się w pozycji pionowej i wylądować.

Starship to w pełni wielokrotnego użytku system rakiet SpaceX nowej generacji przeznaczony do przewożenia załóg astronautów i 100 ton ładunku podczas przyszłych misji na orbitę Ziemi, Księżyc i ostatecznie Marsa. Ostatnie trzy prototypy, które SpaceX uruchomił testowo, to wczesne wersje górnej połowy pełnego systemu statku kosmicznego, którego dolna połowa to super-ciężki wzmacniacz wielokrotnego użytku, napędzany szeregiem nowych silników rakietowych SpaceX Raptor.

Rozwijam …

ReklamaSource link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Jak uzyskać bezpieczeństwo kwantowe iMessage

Apple ogłosiło poważną aktualizację zabezpieczeń dla iMessage – ochronę przed komputerami kwantowymi. Przeczytaj dalej, jak zapewnić bezpieczeństwo kwantowe iMessage na swoim iPhonie,...

AT&T przeprasza za awarię i twierdzi, że jej sieć znów jest w pełni sprawna

Dziś po południu AT&T potwierdziło, że przywróciło świadczenie usług mobilnych poważna awaria co zakłóciło działanie sieci dla klientów w całych Stanach Zjednoczonych przez...

Wszystkie Spider-Women Madame Web mają całkowicie szalone historie

Pani Web'S słabe początkowe wyniki w kasie sugeruje, że niewiele osób chce go zobaczyć w teatrze, nie mówiąc już o mówieniu...
Advertisment