SpaceX z powodzeniem ląduje w prototypie statku kosmicznego po raz pierwszy


Najnowszy prototyp statku kosmicznego SpaceX z powodzeniem wylądował w środę po raz pierwszy po przeprowadzeniu lotu testowego na dużej wysokości w Teksasie. Rakieta, wczesna wersja testowa o nazwie SN10, zademonstrowała kilka skomplikowanych tańców w powietrzu, zanim bezpiecznie wylądowała, zdobywając kluczowy kamień milowy w kampanii Elona Muska mającej na celu zbudowanie systemu rakietowego w pełni wielokrotnego użytku.

Po przerwaniu pierwszej próby startu wcześniej tego dnia, prototyp wystartował o 18:14 ET i wzniósł się 6 mil nad obiektami SpaceX w Boca Chica w Teksasie. W przeciwieństwie do ostatnich dwóch testów z SN8 i SN9, które pomyślnie wystartowały, ale eksplodowały podczas prób lądowania, SN10 zatrzymał bezpieczne lądowanie na płycie betonowej niedaleko platformy startowej.

Głównym celem testu startowego było zademonstrowanie sterowanych komputerowo ruchów czterech klap aerodynamicznych rakiety, które sterują jej opadaniem przed lądowaniem, powiedział podczas transmisji inżynier SpaceX i prowadzący transmisję na żywo John Insprucker. Pod koniec wznoszenia na 6,2 mili każdy z trzech silników rakiety Raptor stopniowo wyłącza się, aby przygotować się do krótkiego swobodnego spadania z powrotem na ląd, zmieniając orientację poziomą z „brzuchem” skierowanym w stronę ziemi.

Potem następuje manewr „brzuch flop”. Trzy silniki rakiety ponownie zapalają się, by ustawić się w pozycji pionowej i wylądować.

Starship to w pełni wielokrotnego użytku system rakiet SpaceX nowej generacji przeznaczony do przewożenia załóg astronautów i 100 ton ładunku podczas przyszłych misji na orbitę Ziemi, Księżyc i ostatecznie Marsa. Ostatnie trzy prototypy, które SpaceX uruchomił testowo, to wczesne wersje górnej połowy pełnego systemu statku kosmicznego, którego dolna połowa to super-ciężki wzmacniacz wielokrotnego użytku, napędzany szeregiem nowych silników rakietowych SpaceX Raptor.

Rozwijam …

ReklamaSource link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

FSP przedstawia nowe zasilacze Dagger Pro Series ATX 3.0 SFX

FSP Group, jeden z wiodących światowych producentów wysokowydajnych zasilaczy OEM i ODM, przedstawia nową generację zasilaczy SFX serii DAGGER PRO o mocy 750...

Armored Core VI nie ma otwartego świata – dyrektor FromSoftware chciał odróżnić go od Elden Ring

Armored Core VI: Fires of Rubicon firmy FromSoftware i Bandai Namco Entertainment ma ukazać się latem tego roku – wielu fanów nie może...

YEYIAN ogłasza gamingowe komputery stacjonarne z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti

YEYIAN Gaming, wiodący światowy projektant i producent innowacyjnych, gotowych komputerów do gier, urządzeń peryferyjnych i komponentów komputerowych, z radością ogłasza wprowadzenie na rynek...
Advertisment