Skandal w urzędzie pocztowym: dochodzenie policji Met ma zasięg ogólnokrajowy


Metropolitan Police potwierdziła, że ​​wszczyna ogólnokrajowe dochodzenie w sprawie skandalu związanego z pocztą, chociaż może minąć co najmniej dwa lata, zanim jakiekolwiek osoby zostaną postawione zarzuty.

Policja po raz pierwszy zaczęła badać działania pracowników Poczty i Fujitsu w styczniu 2020 rpo wyroku Sądu Najwyższego z 2019 r., w którym udowodniono, że straty księgowe przypisywane kierownikom poczty wynikają z błędów w systemie Horizon zainstalowanym w oddziałach Poczty.

Na podstawie dowodów przedstawionych przed Wysokim Trybunałem dwóch pracowników Fujitsu zostało przesłuchanych z ostrożnością w związku z możliwymi oskarżeniami o krzywoprzysięstwo, ale pomimo dalszych pytań w 2022 rnie postawiono jeszcze żadnych zarzutów.

Met jest głównym uczestnikiem obecnego publicznego dochodzenia w sprawie skandalu i czeka na jego zakończenie, zanim rozważy jakiekolwiek dalsze zarzuty wobec poszczególnych osób. Od 2020 r. współpracuje z Prokuraturą Koronną, która ostatecznie podejmie decyzję o skierowaniu sprawy do sądu.

Policja doszła obecnie do wniosku, że skala śledztwa jest tak duża, że ​​musi być prowadzone na szczeblu ogólnokrajowym, i zwraca się do innych sił policyjnych o wzięcie w nim udziału.

„Zespół detektywów skrupulatnie przeglądał miliony dokumentów ręcznie i przy pomocy specjalistycznego oprogramowania, równolegle z dochodzeniem publicznym. Jest to bardzo czasochłonne i nie możemy iść na skróty i ryzykować utraty dowodów” – powiedział w oświadczeniu dla Computer Weekly dowódca Met Police Stephen Clayman, który nadzoruje śledztwo.

Reklama

„Biorąc pod uwagę znaczną skalę śledztwa, Rada Szefów Policji Krajowej ustaliła, że ​​następną fazą śledztwa będą ogólnokrajowe działania policyjne, koordynowane przez Met, których głównym celem będzie dążenie do sprawiedliwości. Nie lekceważymy powagi stojącego przed nami zadania i jesteśmy zdeterminowani przeprowadzić pełne dochodzenie w sposób niezależny, precyzyjny i uczciwy”.

Jednak ostateczny raport z dochodzenia spodziewany jest dopiero w 2025 r., a „Computer Weekly” rozumie, że zarzuty nie zostaną postawione najwcześniej w 2026 r. Niektórym kierownikom poczty i ofiarom skandalu powiedziano, że proces osób z poczty lub Fujitsu stanie przed sądem w 2028 roku.

Działacz Alan Bates powiedział w zeszłym tygodniu Computer Weekly, że Met powiedział mu, że rozważają przedłużenie śledztwa. Bates powiedział, że wniesie oskarżenie prywatne, jeśli policja nie wprowadzi śledztwa,

Eksperci prawni zasugerowali, że kierownictwu poczty i dostawcy Horizon, Fujitsu, mogą zostać postawione zarzuty, takie jak wypaczanie wymiaru sprawiedliwości, krzywoprzysięstwo i oszustwo, po tym jak dochodzenie ujawniło, że ludzie wiedzieli o błędach w Horizon, które mogły utrudniać ściganie oskarżonych kierowników poczty.

Dochodzenie przeprowadzone w zeszłym tygodniu ujawniło, że była dyrektor naczelna urzędu pocztowego Paula Vennells usunęła odniesienia do spółki Horizon z części prospektu emisyjnego Royal Mail dotyczącej ryzyka informatycznego w związku z jej debiutem na giełdzie. Poczta była częścią Royal Mail Group w pierwszej dekadzie XXI wieku, kiedy miała miejsce większość z setek błędnych postępowań. Niektórzy eksperci kwestionują, czy takie postępowanie stanowiłoby naruszenie przepisów dotyczących usług finansowych.

Opiekun poinformował, że w śledztwo zaangażowanych będzie aż 80 detektywów – zasoby porównywalne do przypadku poważnego morderstwa.

W zeszłym tygodniu ustawodawstwo wymagane do uchylenia wyroków skazujących niesłusznie ściganych zastępców kierowników poczty została przyjęta przez parlament w ramach „czyszczenia” nierozstrzygniętych ustaw po ogłoszeniu wyborów powszechnych w Wielkiej Brytanii 4 lipca.

Skandal związany z Pocztą Horyzont był po raz pierwszy zaprezentowany przez Computer Weekly w 2009 rokuujawniający historie siedmiu podoficerów i problemy, jakich doświadczyli z powodu oprogramowania księgowego (zobacz poniżej kalendarium wszystkich artykułów Computer Weekly na temat skandalu Horizon od 2009 roku).

• Przeczytaj także: Co musisz wiedzieć o aferze Horizon

• Obejrzyj także: Dokument ITV – Pan Bates kontra poczta: prawdziwa historiaSource link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Urocza ładowarka Sharge, inspirowana komputerami Macintosh, o mocy 67 W, jest teraz przeceniona o prawie połowę

Na początku tego tygodnia opublikowaliśmy przewodnik podsumowujący asortyment Prezenty last minute na Dzień Ojca dla tych, którzy świętują. Jeśli jednak potrzebujesz Zdrowaś...

Najlepsze filmy science fiction do obejrzenia w serwisie Netflix w czerwcu 2024 r

Lato w pełni, a wraz z nim ekscytujące wydarzenia nowa lista nadchodzących wydań nie mogę się doczekać! Z Furiosa: Saga...

To może być pierwsza reklama Nintendo w USA

Nintendo jest dziś potentatem w branży gier, ale w 1980 r. w Stanach Zjednoczonych tak naprawdę nie było to przedmiotem zainteresowania nikogo. I...
Advertisment