Senat ponownie zatwierdza program szpiegowski FISA, ale nie przed jego wygaśnięciem o północy


Senat przyjął ustawę ponownie zatwierdzającą art. 720 ustawy o nadzorze wywiadu zagranicznego (FISA), kontrowersyjny program umożliwiający szpiegowanie zagranicznych „celów” bez nakazu ale długa, bezsensowna i przeciągająca się walka o poprawki sprawiła, że ​​Senat obradował po północy w piątek, kiedy oficjalnie wygasł program inwigilacji.

Żeby było jasne, szpiegostwo tak naprawdę nie miało zamiaru się zakończyć. Jak zauważył senator Mike Lee (R-OH) w Senacie w piątkowe popołudnie, sąd FISA uwzględnił niedawno wniosek rządu o zezwolenie na kontynuację programu do kwietnia 2025 r.

Senator John Cornyn (R-TX) stwierdził, że przedłużenie przez sąd FISA certyfikatu na podstawie sekcji 702 „nie oznacza, że ​​program może być kontynuowany nieprzerwanie przez kolejny rok”.

„W przypadku wygaśnięcia umowy” – kontynuował Cornyn – „dziś wieczorem o północy niektórzy dostawcy usług komunikacyjnych przestaną współpracować z rządem Stanów Zjednoczonych. Dokładnie to samo wydarzyło się w 2008 roku, kiedy wygasła poprzednia ustawa 702, zwana ustawą Protect America Act”.

„Pozwolenie na wygaśnięcie numeru 702 byłoby „aktem jednostronnego rozbrojenia w obliczu Komunistycznej Partii Chin””

Cornyn był żywo zainteresowany znaczeniem programu szpiegowskiego FISA, mówiąc: „Dyrektor FBI Chris Wray powiedział, że zezwolenie na wygaśnięcie numeru 702 byłoby, cytuję, aktem jednostronnego rozbrojenia w obliczu Komunistycznej Partii Chin, ściśle cytuję. Stawka jest więc niezwykle wysoka.”

Reklama

Senator Mark Warner (D-VA) również podkreślił pilną potrzebę ponownego zatwierdzenia sekcji 702, twierdząc, że „sześćdziesiąt procent” codziennych obowiązków prezydenta pochodzi z materiałów zebranych w ramach programu nadzoru.

Niecałe trzy godziny przed wygaśnięciem sekcji 702, senator Rand Paul (R-KY) wprowadził wersję czwartej poprawki do ustawy o zakazie sprzedaży jako poprawka do projektu ustawy reautoryzacji. (Ostatecznie przegrano 31-61). Paul był wyraźnie sfrustrowany uwagami innych senatorów, że jest już za późno na dodanie nowych poprawek do ustawy.

„Pomysł, że nie mamy wystarczająco dużo czasu, jest zwodniczy” – stwierdził Paul. „Jedynym powodem, dla którego nie mamy czasu, jest to, że zwolennicy tej ustawy opóźniali ją do ostatniej godziny. Mieliśmy pięć lat na odnowienie tego!” W obronie swoich kolegów Izba tak uczyniła trzy nieudane głosowania w sprawie artykułu 702 zanim w końcu był w stanie przesłać swój projekt ustawy do drugiej izby, pozostawiając Senatowi zaledwie kilka dni przed zachodem słońca FISA na własne postępowanie.

„Izba nadal tu jest” – zauważył Paul. „Jutro będą głosować. Powinniśmy dzisiaj przyjąć dobre poprawki i jutro wysłać je do Izby”.

W sobotę Izba ma zebrać się na posiedzeniu, aby głosować nad pakietami pomocowymi i potencjalnym zakazem TikTok.

Na dwie godziny przed wygaśnięciem sekcji 702, tzw. akt jednostronnego rozbrojenia wobec Komunistycznej Partii Chin, następnie senatorowie skorzystali z pięciominutowej przerwy, aby pogratulować Susan Collins oddania 9000. głosu imiennego. „Dzień po dniu, rok po roku nasza najstarsza właścicielka poprzez swoje poświęcenie pokazała: odróbcie pracę domową, przychodźcie na czas, aby głosować we wszystkich sprawach” – powiedział senator Mitch McConnell (R-KY).

Poprawka Wydena-Hawleya nie powiodła się, co oznacza, że ​​kolejna iteracja programu nadzoru FISA będzie bardziej ekspansywna niż poprzednia

Sens. Ron Wyden (D-OR) i Josh Hawley (R-MO) wprowadzili poprawkę, która uderzyłaby w język w projekcie ustawy Izby Reprezentantów, który rozszerzył definicję „dostawcy usług łączności elektronicznej”. Zgodnie z nowym przepisem Izby każdy, „kto ma dostęp do sprzętu, który jest lub może być używany do przesyłania lub przechowywania komunikacji przewodowej lub elektronicznej”. Ekspansja, twierdzi Wyden, zmusi „zwykłych Amerykanów i małe firmy do prowadzenia tajnego szpiegostwa bez nakazu”. Poprawka Wydena-Hawleya nie powiodła się 34-58, co oznacza, że ​​następna iteracja programu nadzoru FISA będzie bardziej ekspansywna niż poprzednia.

Zarówno sens. Paul, jak i Dick Durbin (D-IL) wprowadzili osobne poprawki nakładające wymogi nakazu na inwigilację Amerykanów. Podobna poprawka poniosła porażkę w Izbie większością 212 do 212 głosów. Węższy wymóg dotyczący nakazu Durbina nie wymagałby od agencji wywiadowczych uzyskania nakazu zapytanie dla tej komunikacji, chociaż jest to wymagane dostęp ich.

Senator Marco Rubio (R-FL) sprzeciwił się wymogowi nakazu dotyczącego komunikacji między Amerykanami, uzasadniając to tym, że wielu terrorystów – jak zamachowcy z San Bernardino w 2015 r. czy zamachowcy z maratonu w Bostonie – to Amerykanie. „Gdybyśmy podejrzewali ich o terroryzm i — zaczął mówić, zanim się przyłapał, a potem się poprawił, «żadnemu z nich nie udało się zapobiec, ale gdyby te przypadki pojawiły się dzisiaj i podejrzewalibyśmy je o terroryzm, zgodnie z tą poprawką nie byłby w stanie ich inwigilować, aby zapobiec atakowi terrorystycznemu.”

Poprawka dotycząca wymogu nakazu Paula nie powiodła się 11-82, poprawka Durbina nie powiodła się 42-50.

Lee wprowadził poprawkę rozszerzającą rolę, jaką odgrywają opinie amicus curiae w postępowaniach sądowych FISA. W tym momencie, gdy pozostało około pół godziny do północy i oficjalnego wygaśnięcia sekcji 720, senatorowie wyraźnie słabnęli.

Rubio zaczął zgłaszać swój sprzeciw wobec poprawki, ale Warner wtrącił się i przejął kontrolę, mówiąc: „Jeśli uda nam się to uzyskać i przyjąć ustawę przed południem – przed północą – możemy osiągnąć nasz cel i zobowiązuję się współpracować ze wszystkimi, aby jesteśmy pewni, że będziemy mogli kontynuować przegląd postępowania amicus w ramach kolejnej ustawy autoryzacyjnej firmy Intel”. Wcześniej tego dnia Warner powiedział swoim współpracownikom, że ponowna autoryzacja obowiązuje „zaledwie dwa lata”, więc równie dobrze mogą ją zatwierdzić.

Poprawka Lee nie powiodła się 40-53.

“Pan. Panie Prezydencie, w samą porę w Senacie zwyciężyła dwupartyjna postawa” – powiedział przywódca większości Chuck Schumer, gdy ostateczna poprawka została odrzucona. „Ponownie autoryzujemy FISA tuż przed jej wygaśnięciem o północy – dwadzieścia minut przed północą. Przez cały dzień nie ustąpiliśmy, nie ustąpiliśmy, próbując osiągnąć przełom, aż w końcu nam się to udało i doprowadziliśmy do zakończenia FISA.

Senat rozpoczął głosowanie nad ustawą o ponownej autoryzacji na piętnaście minut przed północą, osiągając próg 60 głosów około północy. W chwili pisania tego tekstu Senat nadal oficjalnie nie ogłosił zawieszenia obrad.

Ustawa trafiła teraz do prezydenta. Jeśli program nadzoru przewidziany w sekcji 720 zostanie zatwierdzony, wygaśnie w 2026 r. i będziemy musieli to wszystko powtórzyć od nowa.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dlaczego zarząd OpenAI zwolnił Sama Altmana

Jesteśmy rozczarowani, że pani Toner w dalszym ciągu powraca do tych kwestii. Niezależna komisja zarządu współpracowała z kancelarią prawniczą Wilmer Hale, aby...

Dzięki uprzejmości FCC wyciekły szczegóły dotyczące nowych Galaxy Z Flip 6 i Galaxy Ring

Według zapisów testów FCC wygląda na to, że niezapowiedziany jeszcze Galaxy Z Flip 6 otrzyma nieznacznie większą pojemność baterii w porównaniu do Z...

Vivek Ramaswamy nie potrafi nawet dobrze wsadzić Buzzfeeda

Dobra, Vivek Ramaswamy, chciałeś mojej uwagi i teraz ją masz. Do tej pory znałem Cię przede wszystkim jako gościa, który tak histerycznie...
Advertisment