Liderzy centrów danych z Wielkiej Brytanii i Irlandii ograniczają i opóźniają swoje inwestycje w inicjatywach zerowych netto, aby skupić swoją uwagę na radzeniu sobie z, jak to nazywają, bardziej bezpośrednimi wyzwaniami biznesowymi.
Tak twierdzi Schneider Electric Brak celu sprawozdanie, w którym starano się podkreślić długotrwały wpływ kryzysu cen i dostaw energii w 2021 r. na gospodarkę priorytety inwestycji w zielone IT liderów biznesu skupionych na centrach danych w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
W badaniu wzięli udział liderzy biznesowi z ponad 1500 organizacji, a 81% respondentów uważa, że kryzys energetyczny będzie miał wpływ na zdolność ich organizacji do realizacji planów redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG).
Z tej liczby około połowa uczestników stwierdziła, że planuje także opóźnić inwestycje w inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju i plany zerowej emisji netto (49%), a 40% twierdzi, że ma teraz pilniejsze wyzwania biznesowe do rozwiązania.
Tymczasem kolejne 43% stwierdziło również, że cele w zakresie redukcji emisji nie są już problemem dla ich interesariuszy, a 22% stwierdziło, że podjęcie praktycznych działań w celu osiągnięcia tych celów jest dla nich trudne.
Mimo to prawie jedna trzecia (32%) respondentów uważa, że przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i osiągnięcie celów związanych z zerową wartością netto stanie się większym priorytetem w ciągu najbliższych trzech lat, podczas gdy zaledwie 11% stwierdziło, że krajowe zobowiązania dotyczące zerowej wartości netto ulegną w tym czasie osłabieniu .
„Liderzy biznesowi mówią nam, że kryzys energetyczny należy postrzegać w połączeniu z wieloma innymi wyzwaniami, przed którymi stanęli w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w tym presją gospodarczą, bezpieczeństwem cybernetycznym i niedoborami wykwalifikowanej siły roboczej” – powiedział Mark Yeeles, wiceprezes działu bezpiecznej energii w firmie Schneider Electric w Wielkiej Brytanii i Irlandii. „Jednak nasze badanie sugeruje, że niektóre centra danych w Wielkiej Brytanii i Irlandii „eliminują emisję gazów cieplarnianych” w wyniku kryzysu energetycznego”.
Zegar tyka w sprawie zobowiązań klimatycznych
Jednakże wraz z upływem czasu na prawnie wiążącą treść Porozumienia paryskiego z 2016 r., które zobowiązało kraje na całym świecie do podjęcia działań mających na celu utrzymanie wzrostu temperatury na świecie poniżej 1,5–2°C, nadszedł czas, aby operatorzy centrów danych zintensyfikowali swoje wysiłki, aby rozwiązać problem zmiana klimatu.
„W miarę narastania obaw o postęp w realizacji globalnych zobowiązań podjętych w ramach Porozumienia paryskiego, a brytyjski Komitet ds. Zmian Klimatu ostrzega przed brakiem postępów w zakresie ograniczania emisji, Wielka Brytania i Irlandia potrzebują centrów danych, aby odegrały swoją rolę i trzymały się zerowej wartości netto i emisji cele redukcyjne” – powiedział Yeeles.
Uczestnicy badania wyrazili także pewien optymizm co do tego, jak ceny energii mogą kształtować się w ciągu najbliższych trzech lat: 32% jest przekonanych, że ceny energii spadną w tym czasie, a 71% spodziewa się, że kryzys energetyczny nadal będzie rzucał długi cień na ich biznes za 12 miesięcy.
„To nie tylko zagłada i mrok. Jak pokazują nasze badania, liderzy biznesowi nadal wierzą w swoje ambicje związane ze zmianami klimatycznymi – muszą po prostu ponownie umieścić tę kwestię w programie korporacyjnym” – stwierdził Yeeles.
„Technologia niezbędna do pomocy przedsiębiorstwom w dekarbonizacji jest już dostępna, a zwrot z inwestycji w te rozwiązania nigdy nie był tak atrakcyjny, a okresy zwrotu mierzone są w miesiącach, a nie latach”.
Dodał: „Organizacje wciąż mają czas, aby wywiązać się ze swoich zobowiązań dotyczących zerowej wartości netto poprzez zrozumienie i zajęcie się kwestią zużycia energii, inwestowanie w energię odnawialną i technologie oszczędzające energię oraz uwzględnianie celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i redukcji emisji dwutlenku węgla w swoich planach biznesowych”.