Samsung przyłapał na fałszywych zdjęciach Księżyca z zoomem


Od lat telefony Samsung z funkcją „Space Zoom” są znane ze swojej zdolności robić niezwykle szczegółowe zdjęcia Księżyca. Ale ostatni post z Reddita pokazany w ostrych słowach ile przetwarzania obliczeniowego wykonuje firma, i — biorąc pod uwagę dostarczone dowody — wydaje się, że powinniśmy śmiało powiedzieć: zdjęcia Księżyca wykonane przez Samsunga są fałszywe.

Ale co dokładnie oznacza „podróbka” w tym scenariuszu? Odpowiedź na to pytanie jest trudna i będzie stawała się coraz ważniejsza i bardziej złożona, ponieważ techniki obliczeniowe są coraz bardziej integrowane z procesem fotograficznym. Możemy z całą pewnością powiedzieć, że nasze rozumienie tego, co tworzy zdjęcie podróbka wkrótce się zmieni, podobnie jak w przeszłości, aby pomieścić aparaty cyfrowe, Photoshop, filtry Instagrama i wiele innych. Ale na razie zostańmy przy przypadku Samsunga i Księżyca.

Test telefonów Samsunga przeprowadzony przez Użytkownik Reddit u/ibreakphotos był genialny w swojej prostocie. Stworzyli celowo rozmyte zdjęcie Księżyca, wyświetlili je na ekranie komputera i następnie sfotografowałem to zdjęcie za pomocą Samsunga S23 Ultra. Jak widać poniżej, pojawił się pierwszy obraz na ekranie żadnego szczegółu, ale wynikowy obraz pokazał ostre i wyraźne „zdjęcie” Księżyca. S23 Ultra dodał szczegóły, których wcześniej po prostu nie było. Nie było skalowania w górę rozmytych pikseli ani odzyskiwania pozornie utraconych danych. Był tylko Księżyc w nowiu — fałszywy.

Oto niewyraźny obraz Księżyca, który został użyty:

GIF przedstawiający proces robienia zdjęć:

I wynikowa „fotografia”:

Reklama

To nie jest nowy spór. Ludzie zadają pytania na temat fotografii Księżyca firmy Samsung, odkąd firma zaprezentowała funkcję 100-krotnego „Space Zoom” w swoim S20 Ultra w 2020 roku. Niektórzy zarzucali firmie, że po prostu kopiuje i wkleja wstępnie zapisane tekstury na obrazy Księżyca w celu wytworzenia jego zdjęć, ale Samsung twierdzi, że proces jest bardziej zaangażowany.

w 2021 r. Wejście Mag opublikowany długi artykuł na temat „fałszywych szczegółowych zdjęć księżyca” wykonanych przez Galaxy S21 Ultra. Samsung powiedział publikacji, że „podczas robienia zdjęcia nie stosuje się nakładania obrazu ani efektów tekstury”, ale firma wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania obecności Księżyca, a następnie „oferuje funkcję poprawiania szczegółów poprzez redukcję rozmyć i szumów”.

Firma podała później nieco więcej informacji na ten temat post na blogu (przetłumaczone z koreańskiego przez Google). Ale sedno wyjaśnienia – opis istotnego kroku, który prowadzi nas od zdjęcia rozmytego Księżyca do ostrego Księżyca – jest traktowany w zaciemniający sposób. Samsung po prostu mówi, że używa „funkcji mechanizmu poprawy szczegółów”, aby „efektywnie usunąć szum i zmaksymalizować szczegóły księżyca, aby uzyskać jasny i wyraźny obraz księżyca” (podkreślenia dodane). Co to znaczy? Po prostu nie wiemy.

Winna jest „funkcja silnika poprawiająca szczegóły”.

Hojna interpretacja polega na tym, że proces Samsunga rejestruje rozmyte szczegóły na oryginalnym zdjęciu, a następnie poprawia je za pomocą sztucznej inteligencji. Jest to ustalona technika, która ma swoje problemy (patrz: Kserokopiarki zmieniające numery podczas skalowania w górę rozmytych oryginałów) i nie sądzę, aby wynikowe zdjęcie było fałszywe. Ale jak pokazują testy Reddit, proces Samsunga jest bardziej inwazyjny niż ten: nie tylko poprawia ostrość rozmytych szczegółów — tworzy ich. Myślę, że w tym momencie większość ludzi zgodziłaby się, że powstały obraz jest, na dobre i na złe, fałszywy.

Trudność polega na tym, że koncepcja „fałszywości” jest raczej widmem niż binarnością. (Podobnie jak wszystkie kategorie, których używamy do dzielenia świata.) W przypadku fotografii standard „rzeczywistości” jest zwykle definiowany przez informacje odbierane przez czujnik optyczny: światło rejestrowane podczas robienia zdjęcia. Następnie możesz edytować te informacje dość obszernie, tak jak profesjonalni fotografowie poprawiają obrazy RAW i dostosowują kolor, ekspozycję, kontrast itd., Ale wynik końcowy nie jest fałszywy. Jednak w tym konkretnym przypadku zdjęcia Księżyca uchwycone przez telefon Samsunga wydają się mniej wynikiem danych optycznych, a bardziej produktem procesu obliczeniowego. Innymi słowy: to bardziej wygenerowany obraz niż zdjęcie.

Niektórzy mogą nie zgadzać się z tą definicją i to jest w porządku. Rysowanie tego rozróżnienia również stanie się w przyszłości znacznie trudniejsze. Odkąd producenci smartfonów zaczęli wykorzystywać techniki obliczeniowe do przezwyciężania ograniczeń małych czujników aparatów w smartfonach, mieszanka danych „przechwyconych optycznie” i „generowanych programowo” w ich danych wyjściowych ulega zmianie. Z pewnością zmierzamy w przyszłość, w której techniki takie jak „silnik ulepszania szczegółów” firmy Samsung staną się bardziej powszechne i będą stosowane na szerszą skalę. Możesz trenować „silniki poprawiania szczegółów” na wszelkiego rodzaju danych, takich jak twarze rodziny i przyjaciół, aby upewnić się, że nigdy nie zrobisz im złego zdjęcia, lub na słynnych punktach orientacyjnych, aby poprawić zdjęcia z wakacji. Z czasem prawdopodobnie zapomnimy, że kiedykolwiek nazywaliśmy takie obrazy fałszywymi.

Samsung twierdzi, że „podczas robienia zdjęcia nie są nakładane na siebie ani efekty tekstur”

Ale na razie zdjęcia Księżyca Samsunga wystają i myślę, że dzieje się tak dlatego, że jest to szczególnie wygodna aplikacja do tego rodzaju fotografii obliczeniowej. Na początek fotografia Księżyca jest wizualnie podatna. Księżyc wygląda mniej więcej tak samo na każdym zdjęciu zrobionym z Ziemi (pomijając libacje I różnice rotacyjne) i chociaż zawiera szczegóły, nie ma głębi. To sprawia, że ​​ulepszenia AI są stosunkowo łatwe do dodania. A po drugie: Fotografia Księżyca jest kocimiętka marketingowa ponieważ a) wszyscy wiedzą, że telefony robią złe zdjęcia Księżyca i b) każdy może sam przetestować tę funkcję. To ułatwiło Samsungowi zilustrowanie fotograficznej sprawności swoich telefonów. Po prostu sprawdź tę reklamę S23 Ultra z zoomem księżycowym w 11 sekundzie:

To wirusowe odwołanie wpędziło firmę w kłopoty. Bez odpowiedniego wyjaśnienia tej funkcji Samsung pozwolił wielu osobom pomylić obrazy ulepszone przez sztuczną inteligencję z zoomem optycznym, który nie mieści się w smartfonie. To z kolei sprawiło, że inni chcieli obalić obrazy (ponieważ świat technologii uwielbia skandale). Samsung nie twierdzi, że jego zdjęcia z Księżyca są reprezentatywne Wszystko jego fotografii z zoomem, ale konsumentowi wybaczono by takie myślenie, więc warto podkreślić, o co tak naprawdę chodzi.

Ostatecznie fotografia się zmienia, a wraz z nią zmieni się nasze rozumienie tego, co stanowi „prawdziwe zdjęcie”. Ale na razie wydaje się słuszne stwierdzenie, że zdjęcia Samsunga z Księżyca są bardziej fałszywe niż prawdziwe. Przypuszczalnie za kilka lat może to już nie mieć miejsca. Samsung nie odpowiedział od razu Krawędźprośba o komentarz, ale zaktualizujemy ten artykuł, jeśli do nas wrócą. W międzyczasie, jeśli chcesz zrobić niezafałszowane zdjęcie Księżyca za pomocą urządzenia Samsung, po prostu wyłącz funkcję „Optymalizator sceny” i przygotuj się do zrobienia zdjęcia rozmytego koła na niebie.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

iPad Apple 10. generacji 2022 jest teraz dostępny za jedyne 399 USD

10,9-calowy iPad firmy Apple otrzymuje obecnie 11-procentową zniżkę na Amazon.com, co pozostawia ten wszechstronny model do zgarnięcia za jedyne 399 USD przed opodatkowaniem....

Microsoft zaprzecza strategicznemu usunięciu gier na Playstation 5 z działu rozwoju

Microsoft szybko zareagował na sprzeciw graczy, którzy byli rozgniewani doniesieniami o zapobieganiu przez firmę Redfall w wersji na Playstation 5, opracowywanej przez wewnętrzne...

Etapy misji Pokémon Go „From the Shadows”, nagrody

Z Cieni to najnowsza misja badawcza Giovanniego w Pokemon Go. Debiutujący pod koniec marca 2023 roku w ramach projektu Chodźmy wydarzenie kończy...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!