Samolatujące drony pomagają przyspieszyć dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 w Ghanie


Zagrożenie COVID-19 skłoniło wiele krajów do opracowania nowych i powstających technologii do walki z pandemią, a najnowszy przykład ma lot w Ghanie. W tym miesiącu szczepionki COVID-19 zostały dostarczone dronem po raz pierwszy w kraju Afryki Zachodniej, umożliwiając lekowi dotarcie do odległych obszarów nieobsługiwanych przez tradycyjną logistykę.

Dostawy były realizowane przez amerykańską firmę Zipline, która rozpoczęła swoją działalność kurierska krew i narkotyki w Rwandzie w 2016 r. Od tego czasu firma rozszerzyła swoją działalność na Ghanę w 2019 r. i Stany Zjednoczone w 2020 r., dostarczając materiały medyczne i środki ochrony indywidualnej w Północnej Karolinie. w maju zeszłego roku. Teraz rząd Ghany zlecił Zipline dostarczenie pierwszych szczepionek dostarczonych do Afryki przez inicjatywę COVAX, projekt uruchomiony z pomocą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w celu zapewnienia krajom rozwijającym się dostępu do szczepionek COVID-19.

„Powodem, dla którego Ghana była pierwszym krajem, który otrzymał szczepionkę COVAX, jest to, że miały najsilniejsze działanie, a powodem, dla którego miały najsilniejsze działanie, jest to, że mogą zagwarantować dostawę tej szczepionki do dowolnego ośrodka zdrowia lub szpitala w kraju po niskich kosztach i bardzo wysoką niezawodność ”- powiedział dyrektor generalny Zipline, Keller Rinaudo The Verge.

Reklama

Drony Zipline transportują szczepionkę Oxford-AstraZeneca COVID-19 za pomocą pasywnego chłodzenia.
Obraz: Zipline

Rinaudo przypisuje to oczywiście obecności Zipline w tym kraju. Zipline obsługuje cztery centra dystrybucyjne w Ghanie, z których każde jest częściowo lotniskiem dronów i częściowo magazynem medycznym, w którym mieści się flota 30 dronów stałopłatowych, a także materiały medyczne. Samolot leci do celu autonomicznie, zrzuca paczki na spadochronie i wraca do domu.

Zipline twierdzi, że każde centrum dystrybucyjne może realizować dostawy na dystansie 22 500 km2 okolica (8750 mil2). Od 2019 roku firma zrealizowała ponad 50000 dostaw w Ghanie, w tym ponad 1 milion szczepionek, i twierdzi, że jej usługi mogą dotrzeć do 12 milionów ludzi – nieco ponad jedną trzecią całej populacji kraju. Drony Zipline mogą dostarczać do szpitali, ale także do tymczasowych mobilnych klinik, które będą używane do dystrybucji szczepionki COVID-19 w bardziej odległych obszarach kraju.

Tradycyjna logistyka nadal odgrywa główną rolę w wysiłkach dotyczących szczepień w Ghanie (na przykład United Parcel Service dostarcza szczepionki COVID-19 do centrów dystrybucyjnych Zipline), ale Rinaudo twierdzi, że pandemia wykazała korzyści płynące z technologii Zipline, szczególnie gdy wymagają tego drony. minimalna interakcja człowieka. „Podczas pandemii zepsuło się wiele tradycyjnych modeli” – mówi. „A liczba szczepionek przechodzących przez nasz system wzrosła dziesięciokrotnie w ciągu pierwszych dwóch, trzech tygodni blokady”.

Szczepionki COVID-19 dostarczane przez Zipline w Ghanie to odmiana Oxford-AstraZeneca, która w przeciwieństwie do niektórych innych alternatyw wymaga jedynie regularnego chłodzenia w temperaturach od 2 ° C do 8 ° C, aby zachować stabilność. Oznacza to, że Zipline może transportować szczepionki za pomocą izolacji, której już używa do przesyłania krwi i innych typów szczepionek.

Dawki szczepionki dostarczane przez drona mogą łatwo dotrzeć do placówek medycznych bez niezawodnych połączeń infrastrukturalnych.
Obraz: Zipline

Rinaudo mówi, że szybki charakter dostawy dronów pomaga sprostać wyzwaniom związanym z „logistyką łańcucha chłodniczego”. Nie trzeba martwić się o opóźnienia w ruchu drogowym, mówi, a drony, które poruszają się z prędkością 100 km / h, potrzebują średnio tylko 30 do 40 minut na wykonanie każdej dostawy. Oznacza to, że do utrzymania pożądanej temperatury szczepionek wystarczy raczej pasywne niż aktywne chłodzenie. „Pomyśl o lodówce, a nie lodówce” – mówi.

Po przybyciu na miejsce Rinaudo mówi, że szczepionki „idą prosto do lodówki lub prosto w czyjeś ramię”. Zipline otrzymała pierwszą partię szczepionek w zeszły wtorek, dokonując 36 dostaw i rozprowadzając 4500 dawek w ciągu jednego dnia w regionie Ashanti w Ghanie. W czwartek firma podała, że ​​dostarczyła „prawie wszystkie z 11 000 dawek COVAX”, które musiała rozprowadzić. To solidny początek, chociaż stanowi tylko niewielką część z 600 000 całkowitych dawek dostarczone do Ghany w lutym przez COVAX. Jednak w ciągu najbliższych 12 miesięcy Zipline planuje rozprowadzić około 2,5 miliona dawek w całej Ghanie.

Oprócz bezpośrednich korzyści dla biorców, szybka i sprawiedliwa dystrybucja szczepionek na całym świecie pozostaje kwestią o globalnym znaczeniu. Pisanie Opiekun w zeszłym miesiącuPrezydent Rwandy Paul Kagame zauważył, że jeśli programy szczepień obejmują tylko kraje bogate, to nowe mutacje wirusa powodującego COVID-19 będą „nadal pojawiać się w szybszym tempie” w krajach rozwijających się. „Pandemia będzie szalała, paraliżując światową gospodarkę” – napisał Kagame. „W tym kontekście miliardy dolarów, które kosztowałoby dystrybucję szczepionek w krajach rozwijających się, nie są szczególnie wysokie, biorąc pod uwagę zwrot z inwestycji”.

I chociaż same drony z pewnością nie są w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom związanym z zapewnianiem leczenia w odległych obszarach, Rinaudo mówi, że prace Zipline pokazują, że z pewnością mogą być częścią większego rozwiązania. „Ludzie, którzy zazwyczaj dają się wykiwać, jeśli chodzi o opiekę zdrowotną, to ludzie, do których ta usługa może dotrzeć” – mówi.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Tylko dzisiaj samonagrzewający się kubek Ember Mug 2 jest przeceniony o prawie połowę

Bez kawy wielu z nas prawdopodobnie przestałoby istnieć. Jest to prawdopodobnie jedno z naszych najważniejszych narzędzi zwiększających produktywność, dlatego osobiście uważam, że...

Oto najlepsze etui M4 na iPada Pro zapewniające ochronę, styl i nie tylko

Nowy iPad Pro M4 firmy Apple to najdroższy iPad jaki kiedykolwiek stworzono, choć jego ultracienka i lekka konstrukcja jest tak piękna, istnieje duża...

Pobierz ChatGPT na Maca i pomiń listę oczekujących

OpenAI uruchomiło swój natywna aplikacja ChatGPT dla komputerów Mac w tym miesiącu obok GPT-4o. Chociaż każdy może zainstalować aplikację na Macu, Twoje...
Advertisment