Sam Altman wyjaśnia, że ​​został zwolniony i ponownie zatrudniony przez OpenAI


Kiedy zarząd OpenAI poprosił Sama Altmana o powrót dzień po zwolnieniu, początkowo poczuł się wyzywający, zraniony i zły.

„Zajęło mi kilka minut, zanim się otrząsnąłem, pozbyłem się ego i emocji, a potem pomyślałem: «Tak, oczywiście, że chcę to zrobić»” – powiedział mi przez telefon w środę. „Oczywiście naprawdę kochałem tę firmę i wkładałem w nią całą swoją siłę życiową przez ostatnie cztery i pół roku w pełnym wymiarze godzin, ale przez większość mojego czasu naprawdę dłużej. Robimy ogromne postępy w realizacji misji, na której tak bardzo mi zależy, misji bezpiecznego i korzystnego AGI.”

Po próbie zamachu stanu na sali konferencyjnej, która trwała pięć dni, w środę Altman oficjalnie powrócił na stanowisko dyrektora generalnego OpenAI. Największy inwestor spółki, Microsoft, planuje także objąć miejsce w zarządzie spółki bez prawa głosu.

Podczas naszego wywiadu Altman wielokrotnie odmawiał odpowiedzi na główne pytanie, które nurtuje wszystkich: dlaczego został zwolniony. Nowy zarząd OpenAI, na którego czele stoi Bret Taylor, przeprowadzi niezależne dochodzenie w sprawie tego, co się wydarzyło. „Bardzo mnie to cieszy” – powiedział mi Altman.

Poniżej znajduje się mój pełny wywiad z dyrektorem generalnym OpenAI Samem Altmanem i CTO Mirą Murati, lekko zredagowany dla przejrzystości:

Sam, chciałbym najpierw poruszyć kwestię słonia na sali, a to oznacza, że ​​nadal nie wiemy dokładnie, dlaczego zostałeś zwolniony. Jak myślisz, dlaczego zostałeś zwolniony?

Reklama

Sam Altman: Zarząd dokona tutaj niezależnej oceny. Bardzo mnie to cieszy. Nie mam teraz nic więcej do powiedzenia, ale nie mogę się doczekać, aby dowiedzieć się więcej.

Jak myślisz, dlaczego zarząd stwierdził, że stracił do ciebie zaufanie?

To będzie dla nich lepsze pytanie.

Przed chwilą powiedziałeś w X, że „jasne jest, że między tobą a członkami zarządu doszło do prawdziwych nieporozumień”. Jakie to były nieporozumienia?

Nie czuję się jeszcze gotowy, aby o tym rozmawiać. Uważam, że bardzo ważne jest, aby umożliwić przebieg procesu przeglądu. Chętnie porozmawiam o wszystkim, co dotyczy przyszłości. I sądzę, że nadejdzie czas, kiedy będę bardzo szczęśliwy, mogąc porozmawiać o tym, co się tutaj wydarzyło, ale nie teraz.

Czy możesz mi powiedzieć, dlaczego nie możesz o tym teraz rozmawiać?

Chcę po prostu pozwolić temu procesowi odejść i nie przeszkadzać.

Mówiłeś o Ilji Suckewrze [OpenAI’s chief scientist] w swojej notatce. Czy możesz mi trochę opowiedzieć, dlaczego zmienił zdanie i zdecydował się stanąć po stronie wszystkich innych?

Mira Murati: Nie wiemy. Trzeba by o to zapytać Ilyę.

Sam, co, z perspektywy czasu, było główną siłą napędową, która skłoniła Cię do powrotu?

Altmana: To było naprawdę interesujące. W sobotę rano część zarządu zadzwoniła do mnie i zapytała, czy zechciałbym o tym porozmawiać. Moją natychmiastową reakcją był rodzaj buntu: „Człowieku, jestem zraniony i zły, i myślę, że to jest do bani”.

I wtedy niemal natychmiast zacząłem myśleć o tym, że oczywiście naprawdę kocham tę firmę i wkładałem w nią całą swoją siłę życiową przez ostatnie cztery i pół roku w pełnym wymiarze godzin, ale przez większość mojego czasu naprawdę dłużej. I robimy ogromne postępy w misji, na której mi tak bardzo zależy, misji bezpiecznego i korzystnego AGI. Ale także ludzie tutaj i wszyscy partnerzy, którzy postawili na nas tak duże zakłady, a także Mira i zespół kierowniczy oraz wszyscy ludzie, którzy wykonują niesamowitą pracę. Zajęło mi kilka minut, zanim się otrząsnąłem, pozbyłem się ego i emocji, a potem pomyślałem: „Tak, oczywiście, że chcę to zrobić”.

Zarząd poprosił cię o powrót?

I początkowo się wahałeś?

Nie na długo. Jest wiele uczuć po tym, co mi się przydarzyło.

Było jasne, że pracownicy byli z tobą. Jak myślisz, jak duży to był czynnik?

Zdecydowanie przeszliśmy przez to z silniejszym, bardziej zjednoczonym, skoncentrowanym i zaangażowanym zespołem. Myślałem, że wcześniej mieliśmy wielką pewność i skupienie, a teraz myślę, że mamy o wiele, wiele więcej. To jest moja pozytywna rada w tym wszystkim.

Przez całą tę sytuację nie straciliśmy ani jednego pracownika, ani jednego klienta. Nie tylko utrzymali jakość produktów nawet w obliczu bardzo trudnego do opanowania wzrostu, ale także dostarczyli nowe funkcje. Postęp badań był kontynuowany.

Chcesz wrócić na pokład?

To zabrzmi jak kwestia PR: nie jest to teraz obszar moich zainteresowań. Mam mnóstwo bardzo trudnych, ważnych i pilnych zadań. Chcę dobrze wykonywać swoją pracę, ale tak nie jest [being] na desce, czy nie. Nie o tym teraz myślę.

Co oznacza „poprawa naszej struktury zarządzania”? Czy struktura holdingu non-profit ulegnie zmianie?

To lepsze pytanie do członków zarządu, ale także nie teraz. Szczera odpowiedź jest taka, że ​​potrzebują czasu, a my będziemy ich w tym wspierać, aby naprawdę mogli się nad tym zastanowić. Najwyraźniej nasza struktura zarządzania miała problem. Najlepszy sposób na rozwiązanie tego problemu zajmie trochę czasu. I całkowicie rozumiem, dlaczego ludzie chcą odpowiedzi już teraz. Ale też uważam, że oczekiwanie tego jest zupełnie nierozsądne.

Dlaczego uważasz, że to nierozsądne? Myślę, że ludzie widzą wiele kaprysów w tym, co się stało. I wygląda na to, że były to nieporozumienia, a nie niewłaściwe postępowanie czy coś w tym rodzaju.

Aha, tylko dlatego, że zaprojektowanie naprawdę dobrej struktury zarządzania, szczególnie w przypadku tak wpływowej technologii, nie jest kwestią jednego tygodnia. Ludziom zajmie naprawdę dużo czasu przemyślenie tego, debata, poznanie perspektywy z zewnątrz i poddanie się próbie ciśnieniowej. To zajmuje trochę czasu.

Czy coś w podejściu OpenAI do pracy związanej z bezpieczeństwem zmienia się w wyniku wydarzeń, które właśnie się wydarzyły?

Murati: Nie. To nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem.

Doniesienia o przełom w modelu Q* które ostatnio zrobiliście, co tam się dzieje?

Altmana: Brak specjalnego komentarza na temat tego niefortunnego wycieku. Ale to, co mówiliśmy – dwa tygodnie temu, co mówiliśmy dzisiaj, co mówiliśmy rok temu, co mówiliśmy wcześniej – jest takie, że oczekujemy, że postęp w tej technologii będzie w dalszym ciągu szybki, a także że spodziewamy się w dalszym ciągu bardzo ciężko pracować, aby znaleźć sposób, aby uczynić go bezpiecznym i korzystnym. Dlatego wstawaliśmy każdego dnia wcześniej. Dlatego w przyszłości będziemy wstawać codziennie. Myślę, że byliśmy w tym niezwykle konsekwentni.

Nie komentując żadnej konkretnej rzeczy, projektu czy czegokolwiek, wierzymy, że postęp to badania. Zawsze możesz uderzyć w ścianę, ale spodziewamy się, że postęp będzie nadal znaczący. Chcemy nawiązać w tej sprawie kontakt ze światem i zastanowić się, jak zrobić to tak dobrze, jak to tylko możliwe.

Ostatnie pytanie: jestem pewien, że nadal nad tym wszystkim myślisz. Wiem, że to bardzo świeże. Jakiej lekcji wyciągnąłeś z tej całej sagi?

Myślę, że nie mam jeszcze zgrabnej, zwięzłej odpowiedzi. Wyraźnie dużo, ale wciąż się przez to wszystko potykam. To znaczy, na pewno będzie tam wiele do powiedzenia, ale nie sądzę, że mam gotową odpowiedź… w tym momencie chciałbym tylko długą, bełkotliwą odpowiedź.

OK, oszczędzimy na to innym razem.

Gdy się rozłączymy, Altman oddzwoni chwilę później.

Dowiedziałam się, że firma naprawdę może funkcjonować beze mnie i to jest bardzo miłe. Bardzo się cieszę, że wróciłem, nie zrozumcie mnie źle. Ale wracam bez stresu typu: „O rany, muszę to zrobić, bo inaczej firma mnie będzie potrzebować czy coś takiego”. Samolubnie czuję się dobrze, ponieważ albo wybrałem świetnych przywódców, albo dobrze ich mentorowałem. Bardzo miło jest mieć poczucie, że firma poradzi sobie beze mnie, a zespół jest gotowy i osiągnął poziom.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

AMD pracuje nad algorytmem skalowania FSR opartym na sztucznej inteligencji

Dyrektor ds. technicznych AMD Mark Papermaster potwierdził, że AMD pracuje nad nową technologią skalowania, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Kluczową różnicą technologiczną pomiędzy...

Apple ukarane pierwszą w historii unijną karą w związku ze skargą Spotify

Apple został ukarany grzywną w wysokości 1,84 miliarda euro (około 2 miliardów dolarów) przez organy regulacyjne Unii Europejskiej w związku z zasadami obowiązującymi...

Komisja Europejska ukarała Apple grzywną w wysokości 2 miliardów dolarów za „nadużycie” zasad App Store, Apple złoży apelację

The Komisja Europejska ogłosiła dzisiaj że nałożył na Apple karę w wysokości 1,8 miliarda euro, czyli około 2 miliardów dolarów, za nadużywanie swojej...
Advertisment