Sam Altman nagle strzelił; trzech dyrektorów generalnych w jednym w/e


Chociaż nie jest to do końca nasze normalne tempo, trudno zignorować największą wiadomość technologiczną dnia: dramat OpenAI, w wyniku którego dyrektor generalny Sam Altman został nagle zwolniony z dewelopera ChatGPT. Stało się to bez uprzedzenia i z powodów, których możemy się domyślać, ale które nie zostały podane.

Najnowsze aktualizacje: Prawie wszystko z 770 pracowników firmy zagroziło odejściem, chyba że zarząd zrezygnuje i nie przywróci na stanowisko Sama Altmana i Grega Brockmana, i wydaje się, że ich powrót do firmy jest obecnie bardzo prawdopodobny – więcej na dole…

Dramat OpenAI: nagłe zwolnienie Sama Altmana

OpenAI ogłoszony w piątek, że czterech członków zarządu spółki zwolniło Altmana – choć ujęto to nieco delikatniej.

Rada dyrektorów OpenAI, Inc., zgodnie z art. 501(c)(3), która pełni funkcję ogólnego organu zarządzającego wszystkimi działaniami OpenAI, ogłosiła dzisiaj, że Sam Altman odejdzie ze stanowiska dyrektora generalnego i opuści zarząd.

Nie podano jasnego powodu, a sformułowanie „wyjaśnień” było brutalne.

Odejście pana Altmana następuje po przeprowadzeniu przez zarząd przemyślanej oceny, która stwierdziła, że ​​nie zawsze zachowywał on szczerość w kontaktach z zarządem, co utrudniało mu wykonywanie swoich obowiązków. Zarząd nie ma już zaufania do jego zdolności do dalszego przewodzenia OpenAI.

Ta „nie zawsze szczera” część wywołała spekulacje na temat jakiegoś skandalu, ale nie wygląda na to, żeby tak było.

Reklama

W tym samym czasie przewodniczący OpenAI Greg Brockman został pozbawiony tytułu, choć poproszono go o pozostanie w zarządzie. O zwolnieniu Altmana poinformowano go dopiero po tym, jak to nastąpiło, i wkrótce potem złożył rezygnację. To samo zrobili inni dyrektorzy wyższego szczebla.

Jakub Pachocki, dyrektor ds. badań firmy; Aleksander Madry, szef zespołu oceniającego potencjalne ryzyko ze strony sztucznej inteligencji i Szymon Sidor, badacz w startupie z siedmioletnim stażem, powiedzieli współpracownikom, że złożyli rezygnację

Główni inwestorzy próbowali przywrócić go na stanowisko

Wielu luminarzy technologii wyraziło poparcie dla Altmana, w tym były szef Google Eric Schmidt i współzałożyciel Airbnb Brian Chesky.

Inwestorzy OpenAI byli równie zszokowani rozwojem oprogramowania, jak wszyscy, a wielu popierało jego przywrócenie na stanowisko. Należą do nich Sequoia Capital i Tiger Global, przy czym Microsoft również twierdzi, że pracuje za kulisami, próbując zorganizować powrót Altmana do firmy.

Spekulacje, że może się to zdarzyć, gdy Altman tweetował swoje zdjęcie w OpenAI, noszącego plakietkę gościa i mówiącego: „Pierwszy i ostatni raz, kiedy noszę coś takiego”.

Trzej dyrektorzy generalni w jeden weekend

Po odejściu Altmana OpenAI poinformowało, że CTO firmy przejmie tę rolę tymczasowo.

Mira Murati, dyrektor ds. technologii firmy, będzie pełnić funkcję tymczasowego dyrektora generalnego ze skutkiem natychmiastowym.

Mira, będąca przez pięć lat członkiem zespołu kierowniczego OpenAI, odegrała kluczową rolę w ewolucji OpenAI w światowego lidera AI. Wnosi unikalny zestaw umiejętności, rozumie wartości, operacje i biznes firmy, a także kieruje funkcjami badawczymi, produktami i bezpieczeństwem firmy. Biorąc pod uwagę jej długi staż pracy i bliskie zaangażowanie we wszystkie aspekty firmy, w tym jej doświadczenie w zakresie zarządzania i polityki w zakresie sztucznej inteligencji, zarząd uważa, że ​​ma ona wyjątkowe kwalifikacje do tej roli i przewiduje płynne przejście do czasu przeprowadzenia formalnego poszukiwania stałego dyrektora generalnego.

To „formalne przeszukanie” nie trwało długo, gdyż w niedzielny wieczór firma ogłosiła, że ​​zatrudniła na stanowisku dyrektora generalnego współzałożyciela Twitcha, Emmetta Sheara. A raczej kolejnego „tymczasowego” dyrektora generalnego – co czyni go trzecim dyrektorem generalnym w ciągu trzech dni.

Altman i Brockman zatrudnieni przez Microsoft

Zarówno Altman, jak i Brockman zostali następnie zatrudnieni przez Microsoft do pracy nad inicjatywami związanymi ze sztuczną inteligencją, podczas gdy gigant oprogramowania twierdzi, że nadal współpracuje z OpenAI.

Większość pracowników OpenAI grozi odejściem

Prawie 500 pracowników OpenAI podpisało list otwarty, w którym grożą odejściem, jeśli zarząd nie złoży rezygnacji i nie powoła ponownie Altmana i Brockmana, podaje raport Przewodowy – obecnie mówi się, że liczba ta osiągnęła 667.

W poniedziałek w OpenAI doszło do otwartego buntu, a 490 pracowników zagroziło odejściem, chyba że zarząd zrezygnuje i nie przywróci Sama Altmana na stanowisko dyrektora generalnego wraz ze współzałożycielem i byłym prezesem Gregiem Brockmanem. W piątek Altman został kontrowersyjnie zwolniony przez zarząd.

„Proces, w ramach którego rozwiązałeś umowę z Samem Altmanem i usunąłeś Grega Brockmana z zarządu, zagroził całej tej pracy oraz podważył naszą misję i firmę” – czytamy w liście. „Twoje zachowanie jasno pokazało, że nie masz kompetencji, aby nadzorować OpenAI”.

Co ciekawe, wśród sygnatariuszy listu znalazł się Ilya Sutskever, dyrektor ds. technicznych firmy, którego oskarża się przede wszystkim o koordynację zamachu stanu na zarządzie przeciwko Altmanowi.

Krótko przed publikacją listu Sutskever zamieścił na portalu X: „Głęboko żałuję mojego udziału w działaniach zarządu. Nigdy nie miałem zamiaru skrzywdzić OpenAI. Kocham wszystko, co razem zbudowaliśmy i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby ponownie zjednoczyć firmę.

List mówi Microsoft powiedział, że wszystkim zostanie zaoferowana praca:

Microsoft zapewnił nas, że jeśli zdecydujemy się dołączyć, w tej nowej spółce zależnej znajdą się stanowiska dla wszystkich pracowników OpenAl. Wykonamy ten krok niezwłocznie, chyba że wszyscy obecni członkowie zarządu zrezygnują, a zarząd powoła dwóch nowych wiodących niezależnych dyrektorów, takich jak Bret Taylor i Will Hurd, oraz przywróci na stanowisko Sama Altmana i Grega Brockmana.

Więc co się stało?

Tylko czterech członków zarządu OpenAI stojących za tą decyzją wie na pewno i nie wydają się szczególnie zainteresowani mówieniem ludziom – nawet swoim pracownikom wyższego szczebla.

Jednak ogólny pogląd wydaje się być taki, że była to kulminacja konfliktu pomiędzy stronami przedsiębiorstwa nastawionymi na zysk i non-profit oraz dwiema bardzo różnymi postawami, które reprezentowała każda z nich.

Altman był bardziej zwolennikiem szkoły myślenia, w której należy działać szybko i niszczyć rzeczy, podczas gdy strona non-profit była bardziej zaniepokojona ryzykiem, jakie sztuczna inteligencja może stanowić dla ludzkości, i chciała przyjąć powolne i ostrożne podejście.

Ostatecznie zarząd został specjalnie powołany, aby móc działać niezależnie od strony komercyjnej i podejmować decyzje, które uważa za słuszne. The „Financial Times”. rozmawiałem z niektórymi osobistościami, które twierdzą, że choć nie wiadomo, co konkretnie spowodowało to posunięcie, prawdopodobnie stoi za nim ten konflikt.

Choć nadal nie jest jasne, co doprowadziło do punktu kulminacyjnego, kryzys rozpoczął się w czwartek późnym wieczorem, kiedy Suckewer powiedział Altmanowi, że zarząd chce z nim rozmawiać w południe następnego dnia. Tylko Mira Murati – urodzona w Albanii dyrektor ds. technologii i bliska porucznik Altmana – została powiadomiona o nadchodzącym przewrocie, ponieważ wiązałoby się to z tymczasowym objęciem przez nią najwyższego stanowiska.

Do piątkowej rozmowy wideo przeprowadzonej za pośrednictwem Google Meet do Sutskever dołączyło trzech członków zarządu. Po pierwsze, Adam D’Angelo, współzałożyciel Quora i były dyrektor Facebooka, był pomniejszym członkiem rodziny królewskiej w Dolinie.

Pozostali – badaczka bezpieczeństwa Helen Toner i przedsiębiorczyni technologiczna Tasha McCauley – byli mniej znani. Obaj byli zwolennikami efektywnego altruizmu – ruchu intelektualnego, który zyskał poparcie w kręgach technologicznych i utrzymuje między innymi, że sztuczna inteligencja może stanowić jedno z największych zagrożeń dla długoterminowego rozkwitu ludzkości.

Trwają negocjacje w sprawie powrotu Altmana

Ponieważ zdecydowana większość pracowników grozi obecnie odejściem z firmy i przejściem do Microsoftu, podobno trwają negocjacje w celu znalezienia sposobu na sprowadzenie go z powrotem.

Altman napisał na Twitterze:

Bloomberga donosi o „intensywnych dyskusjach”.

OpenAI twierdzi, że prowadzi „intensywne dyskusje” na temat zjednoczenia firmy po kolejnym burzliwym dniu, w którym większość pracowników groziła odejściem, jeśli Sam Altman nie powróci na stanowisko dyrektora generalnego.

Krawędź sugeruje, że głównym problemem jest sposób ustąpienia zarządu pozwalający oszczędzić twarz.

Altman, były prezes Brockman i inwestorzy firmy w dalszym ciągu próbują znaleźć dla zarządu wygodne wyjście z sytuacji, podają liczne źródła posiadające bezpośrednią wiedzę o sytuacji. Źródła scharakteryzowały ogłoszenie o zatrudnieniu przez Microsoft, który musiał rozwiązać kryzys przed poniedziałkowym otwarciem giełdy, jako „schemat holdingowy”.

Wersja 9to5Mac

To był niezwykły rozwój wydarzeń, zwłaszcza że wszystko wydawało się wydarzyć tak nagle.

Zaledwie kilka dni wcześniej Altman mówił o przyszłości firmy, a szybkie ogłoszenie w ciągu jednego weekendu jednego, a potem kolejnego dyrektora generalnego jasno pokazuje, że nie było to starannie zaplanowane.

Trudno sobie wyobrazić, który konkretny przypadek uznano za na tyle pilny, że uzasadniał tak pośpieszne i chaotyczne działanie. Jeśli się kiedyś dowiemy, zarezerwuj mi dwa bilety na premierę filmu.

Jednak w tej chwili wydaje się, że mądrzejsze pieniądze znajdują się w zespole OpenAI (bez obecnego zarządu), który pozostaje razem, niezależnie od tego, czy jest to OpenAI, czy Microsoft. To pierwsze wygląda obiecująco.

Obrazy: Sama Altmana I D koi/Usuń rozpryski

FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.

Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Noblechairs ogłasza krzesło gamingowe LEGEND Shure Edition

Przedstawiamy krzesło gamingowe Noblechairs LEGEND SHURE Edition. We współpracy z Shure, wiodącym światowym producentem sprzętu audio, w tym legendarnych mikrofonów SM7B i...

AGON by AOC przedstawia ultrawide monitory do gier CU34G2XE i CU34G2XP

AGON firmy AOC — jednej z wiodących na świecie marek monitorów do gier i akcesoriów IT — z dumą przedstawia dwa nowe 34-calowe...

GameSir wprowadza na rynek mobilny kontroler gier G8 Galileo

GameSir, wiodący dostawca innowacyjnych, wysokiej jakości urządzeń peryferyjnych do gier, z radością prezentuje swoje najnowsze arcydzieło, mobilny kontroler gier GameSir G8 Galileo, przełomową...
Advertisment