Rządy Wielkiej Brytanii i Niemiec podpisują się pod szerszą współpracą badawczo-rozwojową


Rząd Wielkiej Brytanii podpisał umowę naukowo-badawczą z Niemcami w celu współpracy w zakresie wspólnych możliwości w takich obszarach jak sztuczna inteligencja (AI), technologie kwantowe i czyste.

Brytyjski sekretarz ds. nauki i technologii Michelle Donelan oraz niemiecka federalna minister edukacji i badań Bettina Stark-Watzinger podpisali wspólną deklarację woli zobowiązującą oba kraje do poszerzania i pogłębiania swoich powiązań naukowo-badawczych.

Umowa ma na celu zacieśnienie więzi naukowo-badawczych między obydwoma krajami i opiera się na podjętych już wysiłkach mających na celu poszerzenie możliwości brytyjskich naukowców w zakresie współpracy z kolegami w Niemczech i poza nimi poprzez Horyzont Europa.

Brytyjscy i niemieccy badacze współpracowali już wcześniej za pośrednictwem poprzednika programu Horizon nad EAVI2020 – międzynarodowym przedsięwzięciem, które doprowadziło szczepionki przeciwko HIV-AIDS do etapu badań klinicznych. Współpraca z Niemcami stanowi także ważną część pracy firmy Imperial, która niedawno odnowiła sztandarowe partnerstwo z niemieckim Uniwersytetem Technicznym w Monachium. Obydwa instytuty akademickie współpracują w wielu obszarach badawczych, w tym w zakresie sztucznej inteligencji, zdrowia i zrównoważonego rozwoju.

Wraz z deklaracją społeczności naukowo-badawcze z obu krajów, w tym Towarzystwo Maxa-Plancka, Towarzystwo Królewskie, Uniwersytety w Wielkiej Brytanii i Stowarzyszenie Helmholtz, ogłosiły, że pracują nad możliwościami pracy zespołowej w zakresie badań i rozwoju. Rządy Wielkiej Brytanii i Niemiec planują powołanie strategicznej grupy roboczej w celu wspierania wspólnych wysiłków badawczo-rozwojowych.

Rząd Wielkiej Brytanii rozważa także wykorzystanie zasobów dostępnych w ramach Funduszu Międzynarodowego Partnerstwa Naukowego o wartości 377 mln funtów, aby umożliwić brytyjskim naukowcom i innowatorom współpracę z niemieckimi partnerami przy kluczowych projektach.

Reklama

Wraz z finansowaniem wprowadzono dwa globalne stypendia innowacyjne. Są one realizowane przez Akademię Brytyjską i Niemiecką Radę Stosunków Zagranicznych (DGAP). Departament Nauki, Innowacji i Technologii (DSIT) stwierdził, że te roczne stypendia, które będą organizowane w siedzibie DGAP w Berlinie, wesprą wspólną pracę nad zmieniającą się dynamiką porządku globalnego. Drugie zaproszenie do kolejnej rundy stypendiów Global Innovation Fellowships pomiędzy Akademią a DGAP zostanie otwarte jeszcze w tym roku.

Wraz z niemiecką Fundacją Aleksandra von Humboldta Akademia Brytyjska ogłasza również, że – w oparciu o czerwcowe sympozjum poświęcone granicom wiedzy między Wielką Brytanią a Niemcami – zorganizuje w ciągu najbliższych trzech lat trzy kolejne sympozja, które zgromadzą badaczy rozpoczynających karierę zawodową z każdego kraju, wspierając możliwości wspólnej pracy w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.

„Wspierając współpracę naszych najbystrzejszych umysłów i wiodących instytucji, zmaksymalizujemy dla nich możliwości tworzenia nowych miejsc pracy i tworzenia nowych przedsiębiorstw, a ostatecznie zapewnimy nam wszystkim lepszą jakość życia” – powiedział Donelan.

Stark-Watzinger dodał: „Stowarzyszenie Wielkiej Brytanii w programie „Horyzont Europa” to ważny krok w tym kierunku. Musimy jednak także pogłębić współpracę dwustronną. Dzisiejsza wymiana poglądów wraz ze środowiskami naukowymi w Niemczech i Wielkiej Brytanii to dopiero początek. Nasza wspólna deklaracja woli stanowi podstawę dobrej i ścisłej współpracy na rzecz wzmacniania nauki i badań.”

Umowa ta jest jedną z kilku, które rząd Wielkiej Brytanii podpisał z innymi krajami w ostatnich miesiącach. W lutym 2024 r. to podpisał podobną umowę z Kanadąw ramach której oba kraje będą współpracować w zakresie sztucznej inteligencji, półprzewodników i technologii kwantowej, a w listopadzie 2023 r. podpisała kolejną umowę z Republika Korei. Współpracuje także m.in. z Francją, Arabią Saudyjską, Japonią i Ukrainą.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

ZOTAC zaprezentuje skalowalne platformy GPU i rozwiązania przemysłowe na targach Hannover Messe 2024

ZOTAC Technology ogłasza nową linię minikomputerów dla przedsiębiorstw i służby zdrowia, zaprojektowanych do konkretnych zastosowań i skalowalnych wdrożeń, a także zupełnie nową klasę...

Team Group przedstawia dysk SSD MP44Q M.2 Gen 4 NVMe

Znana globalna marka pamięci Team Group Inc. stara się zapewniać konsumentom różnorodne i optymalne rozwiązania w zakresie pamięci masowej. Dziś z dumą...

Google zwalnia 28 pracowników po proteście dotyczącym izraelskiego kontraktu na chmurę

Poważne konsekwencje destrukcyjnego zachowaniaGooglersi,Być może widzieliście wczoraj doniesienia o protestach w niektórych naszych biurach. Niestety kilku pracowników sprowadziło wydarzenie do naszych budynków...
Advertisment