Rządowa grupa zadaniowa ds. sztucznej inteligencji powołuje nowych członków rady doradczej


W związku ze zmianą marki rząd Wielkiej Brytanii uzupełnia szeregi rady doradczej grupy zadaniowej ds. sztucznej inteligencji (AI) osobistościami ze świata przemysłu, środowiska akademickiego i bezpieczeństwa narodowego.

Po raz pierwszy ogłoszona w kwietniu 2023 r. jako grupa zadaniowa ds. modelu AI Foundationdzięki dofinansowaniu ze środków rządu w wysokości 100 mln funtów, utworzono ten organ, aby kontynuować najnowocześniejsze badania nad bezpieczeństwem sztucznej inteligencji i doradzać rządowi w zakresie zagrożeń i możliwości związanych z tą technologią.

Obecnie znana jako Frontier AI Taskforce, an wstępne sprawozdanie z postępu opublikowana 7 września 2023 r. przez Departament Nauki, Innowacji i Technologii (DSIT) opisała tę grupę zadaniową jako „startup wewnątrz rządu” i zauważyła, że ​​jej głównym celem było zapewnienie badaczom z sektora publicznego tych samych zasobów do pracy nad bezpieczeństwem sztucznej inteligencji, jakie znaleźliby w firmach takich jak Anthropic, DeepMind czy OpenAI.

„W miarę zwiększania się możliwości systemów sztucznej inteligencji mogą znacznie zwiększyć ryzyko. System sztucznej inteligencji rozwijający umiejętności człowieka w zakresie pisania oprogramowania może zwiększyć zagrożenia dla bezpieczeństwa cybernetycznego. System sztucznej inteligencji, który stanie się bardziej zdolny do modelowania biologii, mógłby eskalować zagrożenia dla bezpieczeństwa biologicznego” – stwierdzono. „Aby zarządzać tym ryzykiem, kluczowe znaczenie mają oceny techniczne, które muszą zostać opracowane przez neutralną stronę trzecią, w przeciwnym razie narażamy firmy zajmujące się sztuczną inteligencją na samodzielne odrabianie zadań domowych”.

Dodał w komunikat prasowy że grupa zadaniowa skupiłaby się również szczególnie na ocenie systemów, które stwarzają znaczne ryzyko dla bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa globalnego: „Granice modele sztucznej inteligencji mają ogromny potencjał w zakresie napędzania wzrostu gospodarczego, napędzania postępu naukowego i szerszych korzyści publicznych, a jednocześnie stwarzają potencjalne ryzyko dla bezpieczeństwa, jeśli nie został opracowany w sposób odpowiedzialny.”

W sprawozdaniu z postępów wyszczególniono także siedem nowych nominacji do rady doradczej grupy zadaniowej, w tym laureata Nagrody Turinga Yoshuę Bengio; współzałożyciel Alignment Research Center (ARC) Paul Christiano, który wcześniej kierował zespołem dopasowywania modeli językowych OpenAI; dyrektor GCHQ, brytyjskiej agencji wywiadu sygnałowego, Anne Keast-Butler; i przewodnicząca Academy of Medical Royal Colleges, Helen Stokes-Lampard.

Reklama

Inne nominacje obejmują Alexa Van Sommerena, głównego doradcę naukowego Wielkiej Brytanii ds. bezpieczeństwa narodowego, który wcześniej był inwestorem typu venture capital i przedsiębiorcą skupiającym się na startupach z branży zaawansowanych technologii; Matt Collins, zastępca doradcy Wielkiej Brytanii ds. bezpieczeństwa narodowego ds. wywiadu, obrony i bezpieczeństwa, do którego rząd dodał „IYKYK”, co oznacza „jeśli wiesz, że wiesz”; oraz Matt Clifford, który jest wspólnym przedstawicielem premiera Rishiego Sunaka ds nadchodzący Szczyt Bezpieczeństwa AI.

Ogłoszono również, że pierwszym dyrektorem ds. badań grupy zadaniowej będzie Yarin Gal, pracownik naukowy z Oksfordu, natomiast pracownik naukowy z Cambridge David Kreuger będzie współpracował z grupą zadaniową w roli doradczej podczas ustalania zakresu jej programu badawczego w okresie poprzedzającym listopadowy szczyt.

Ollie Ilott, który wcześniej w pierwszym roku pandemii kierował prywatnym biurem krajowym Sunaka i zespołem ds. strategii Covid w Gabinecie Rady Ministrów, został powołany na stanowisko dyrektora grupy zadaniowej.

„Dzięki ogromnemu naciskowi ze strony zespołu zadaniowego mamy obecnie rosnący zespół badaczy sztucznej inteligencji z ponad 50-letnim doświadczeniem w pionierskich dziedzinach sztucznej inteligencji” – czytamy w raporcie. „Jeśli to jest nasz wskaźnik zdolności państwa w zakresie granicznej sztucznej inteligencji, udało nam się go zwiększyć o rząd wielkości w zaledwie 11 tygodni. W naszym zespole znajdują się obecnie badacze z doświadczeniem z DeepMind, Microsoft, Redwood Research, Centrum Bezpieczeństwa AI i Centrum Sztucznej Inteligencji Kompatybilnej z Człowiekiem.”

Przewodniczący Frontier AI Taskforce Ian Hogarth, anioł inwestor i przedsiębiorca technologiczny, który został powołany na to stanowisko w czerwcupowiedział: „Mam przyjemność zatwierdzić pierwszych członków zewnętrznej rady doradczej grupy zadaniowej, skupiającej ekspertów ze środowiska akademickiego, przemysłu i rządu, posiadających zróżnicowaną wiedzę specjalistyczną w zakresie badań nad sztuczną inteligencją i bezpieczeństwa narodowego.

„Pracujemy nad zapewnieniem bezpiecznego i niezawodnego rozwoju podstawowych modeli, ale nasze wysiłki wzmocnią również nasz wiodący sektor sztucznej inteligencji i wykażą ogromne korzyści, jakie sztuczna inteligencja może przynieść całemu krajowi, zapewniając lepsze wyniki wszystkim w społeczeństwie”.

Sekretarz ds. technologii Michelle Donelan dodała, że ​​nominacje stanowiły „ogromne wotum zaufania dla naszego statusu sztandarowego lidera bezpieczeństwa sztucznej inteligencji”.

Nominacje do rady doradczej odbywają się w tym samym tygodniu, w którym następuje nominacja Kongres Związków Zawodowych (TUC) powołał własną grupę zadaniową ds. sztucznej inteligencjiktóra koncentruje się szczególnie na forsowaniu nowych przepisów chroniących prawa pracowników i zapewniających, że technologia przyniesie szerokie korzyści społeczne.

Grupa zadaniowa – która według TUC zrzeszy specjalistów z zakresu prawa, technologii, polityki, HR i sektora wolontariatu – ma opublikować na początku 2024 r. projekt ustawy o sztucznej inteligencji i zatrudnieniu i będzie lobbować za włączeniem tej ustawy do prawa Wielkiej Brytanii.

W maju 2023 r. poseł Partii Pracy z backbench Mick Whitley przedstawił parlamentowi ustawę o sztucznej inteligencji skupioną na pracownikach w drodze wniosku w ciągu 10 minut, który opiera się na trzech podstawowych założeniach: każdy powinien być wolny od dyskryminacji w pracy; że pracownicy powinni mieć wpływ na decyzje, które ich dotyczą; oraz że ludzie mają prawo wiedzieć, w jaki sposób ich miejsce pracy wykorzystuje gromadzone na ich temat dane.

Chociaż wnioski dotyczące przepisów w ciągu 10 minut rzadko stają się prawem, często wykorzystuje się je jako mechanizm wywołujący debaty na dany temat i sprawdzający opinię w parlamencie. Ponieważ projekt ustawy Whitleya nie wzbudził żadnych zastrzeżeń, został skierowany do drugiego czytania w dniu 24 listopada 2023 r.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

MINISFORUM wprowadza na rynek płytę BD770i ITX z procesorem AMD Ryzen 7 7745HX

MINISFORUM wprowadza dziś na rynek płytę główną BD770i ITX „Mobile on Desktop”, która jest wyposażona w 8-rdzeniowy procesor AMD „Zen 4” Ryzen 7...

W przyszłym roku LG wyrzuci ze swoich telewizorów technologię ATSC 3.0

ATSC 3.0 to kolejna główna wersja formatu nadawanej telewizji. (Wersja 2.0 była pomyślana jako aktualizacja kompatybilna wstecz, która ostatecznie została anulowana na...

Microsoft kończy aktywację systemu Windows przy użyciu kluczy Windows 7 i 8

Przez ponad dziesięć lat od premiery systemu Windows 8 system Windows skrywał niezbyt dobrze strzeżoną tajemnicę; możesz aktywować instalację za pomocą klucza...
Advertisment