Rzadka burza geomagnetyczna zbliża się do Ziemi — oto, co to oznacza dla infrastruktury krytycznej


Centrum prognoz pogody kosmicznej (SWPC) Narodowej Służby Meteorologicznej ogłosiło rzadką „poważną” burzę geomagnetyczną oglądać dla USA na piątkowy wieczór. Służba pogodowa Met Office wydała także komunikat podobny zegarek dla Wielkiej Brytanii na piątek i sobotę. Martwią się koronalnymi wyrzutami masy (CME), eksplozjami plazmy i namagnesowanych cząstek pochodzących ze Słońca, które mogą potencjalnie wpłynąć na infrastrukturę krytyczną, w tym sieć energetyczną, kable internetowe i satelity.

Po raz pierwszy od 2005 roku SWPC wypuściło zegarek dla marki burza z oceną G4, co stanowi drugi najwyższy wynik w skali. Centrum twierdzi, że powiadomiono operatorów infrastruktury krytycznej, aby mogli podjąć środki ostrożności.

W najgorszym przypadku wszystkie naładowane cząstki wystrzelone w stronę Ziemi mogą doprowadzić do przerw w dostawie prądu i zakłócenia usług, w tym GPS, które opierają się na satelitach. Jeśli operatorzy sieci i satelitów będą mogli z wyprzedzeniem wzmocnić swoją infrastrukturę i jeśli burza nie stanie się jeszcze bardziej ekstremalna niż prognozaludzie mogą nie zauważyć, że coś się dzieje – z wyjątkiem zorzy polarnej, która może stać się bardziej widoczna. Jest zbyt wcześnie, aby przewidzieć skutki, ale obserwacja burzy oznacza, że ​​warto się przygotować.

Możesz porównać ten zegarek burzy geomagnetycznej z podobnymi powiadomieniami dotyczącymi tornad i huraganów

Możesz porównać ten zegarek burzy geomagnetycznej z podobnym powiadomienia wydane w związku z tornadami i huraganami. Zegarek oznacza, że ​​prawdopodobne są warunki wystąpienia poważnego zdarzenia możliwy. Jeśli wzrośnie do ostrzeżenia, oznacza to, że agencja jest całkiem pewna, że ​​wkrótce zostaniemy trafieni.

Choć zegarek obowiązuje od dzisiejszego wieczoru, jego wyczucie czasu wciąż jest niepewne. Szczyt burzy może nastąpić już dziś wieczorem, według czasu letniego wschodniego, lub później w sobotę wieczorem. Agencja oczekuje jedynie 20–45 minut czasu realizacji przed wydaniem ostrzeżenia. Nie będą znać poziomu dotkliwości, dopóki CME nie znajdą się w odległości około 1 miliona mil od Ziemi (Słońce jest około 150 milionów mil od Ziemi).

Reklama

Po dotarciu na Ziemię CME wchodzą w interakcję z polem magnetycznym naszej planety. Może to spowodować nagłe indukowanie prądu elektrycznego w liniach energetycznych, torach kolejowych, rurociągach i zasadniczo w każdym długim elemencie infrastruktury, który może przewodzić prąd.

Ostatni raz taka burza była poważnym problemem i była notoryczna Wydarzenie w Carringtonie z 1859 r., kiedy burza geomagnetyczna G5 zniszczyła maszyny telegraficzne na całym świecie. Oczywiście istnieje znacznie więcej technologii, na których obecnie polegamy, a które mogą stać się podatne na ataki. Awarie dotknęłyby nie tylko domy i firmy; mogliby także odciąć zasilanie sieć podmorskich kabli światłowodowych stanowiących podstawę Internetu. Na szczęście, jak twierdzi SWPC, w tych systemach powinna być wystarczająca redundancja, aby uniknąć poważnych problemów. Ale to wszystko jest wciąż niezbadanym terytorium.

„Nie sądzę, abyśmy mieli jeszcze jakiekolwiek doświadczenia w czasie rzeczywistym ze znaczącym wydarzeniem [geomagnetic] kable burzowe i światłowodowe pod powierzchnią morza” – powiedział na odprawie Rob Steenburgh, naukowiec zajmujący się przestrzenią kosmiczną w SWPC. „Byłyby skutki, ale nie powinny być na poziomie, który mógłby je uniemożliwić”.

Istnieją również zmiany w atmosferze ziemskiej, które mogą stanowić zagrożenie dla satelitów. Jonosfera, górna warstwa atmosfery, staje się gęstsza – tworząc więcej ciągnąć dla satelitów na niższej orbicie okołoziemskiej.

„Zwalniają… Jeśli nie podejmą odpowiednich środków, mogą stracić wysokość” – powiedział Shawn Dahl, synoptyk pogody kosmicznej SWPC.

Już w 2022 r. A burza geomagnetyczna mogła doprowadzić do upadku aż 40 satelitów Starlink które nie mogły osiągnąć właściwej orbity. Wpływ mają również zmiany w jonosferze radio wysokiej częstotliwości komunikacja i GPS, potencjalnie zakłócając sygnały między satelitami GPS a odbiornikami na Ziemi.

Plusem jest to, że jest więcej ludzi widać było zorzę polarną i południową w ten weekend od zorze polarne powstają w wyniku interakcji cząstek burz słonecznych z ziemską atmosferą. W 1859 roku zorza polarna rozciągała się aż do końca do Ameryki Środkowej. Tym razem można je zobaczyć aż na południe, aż do Alabamy.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Dlaczego zarząd OpenAI zwolnił Sama Altmana

Jesteśmy rozczarowani, że pani Toner w dalszym ciągu powraca do tych kwestii. Niezależna komisja zarządu współpracowała z kancelarią prawniczą Wilmer Hale, aby...

Dzięki uprzejmości FCC wyciekły szczegóły dotyczące nowych Galaxy Z Flip 6 i Galaxy Ring

Według zapisów testów FCC wygląda na to, że niezapowiedziany jeszcze Galaxy Z Flip 6 otrzyma nieznacznie większą pojemność baterii w porównaniu do Z...

Vivek Ramaswamy nie potrafi nawet dobrze wsadzić Buzzfeeda

Dobra, Vivek Ramaswamy, chciałeś mojej uwagi i teraz ją masz. Do tej pory znałem Cię przede wszystkim jako gościa, który tak histerycznie...
Advertisment