Rząd wezwał do przyjęcia proinnowacyjnego podejścia do regulacji kwantowych


Rada ds. Horyzontów Regulacyjnych (RHC) opublikowała raport przedstawiający proinnowacyjne podejście do regulacji technologii kwantowych.

RHC został poproszony przez Brytyjska Narodowa Strategia Kwantowa zbadanie, jakie podejścia i środki w zakresie regulacji i zarządzania będą potrzebne obecnie i w najbliższej przyszłości, aby ułatwić szybkie i bezpieczne wprowadzenie innowacyjnych zastosowań technologii kwantowej.

Sporządzony przez nią raport, Regulowanie zastosowania technologii kwantowejs, zaleca opracowanie ram regulacyjnych dostosowanych do konkretnych zastosowań, które można dostosować i proporcjonalnych do wyjątkowych właściwości i etapów rozwoju innowacji kwantowych, wraz z utworzeniem Forum Regulacji Kwantowych.

W raporcie RHC nalegał, aby decydenci stosowali techniki prognostyczne, takie jak skanowanie horyzontu, tworzenie planów działania, planowanie i monitorowanie scenariuszy, w ramach podejmowania decyzji dotyczących tego, kiedy i jak regulować innowacyjne produkty i procesy technologiczne. Techniki te można wykorzystać do przewidywania przyszłych wyzwań związanych z kwantami oraz identyfikowania potencjalnych pułapek, barier i skrzyżowań regulacyjnych.

Autorzy raportu wezwali także decydentów do włączenia regulacji i praktyk odpowiedzialnej innowacji do rozwoju technologii kwantowych oraz do pracy nad opracowaniem standardów i międzynarodową harmonizacją w technologii kwantowej.

W raporcie RHC stwierdziło, że zdaje sobie sprawę, że chociaż technologie kwantowe mają znaczny potencjał, przedwczesne regulacje prawne mogą utrudniać ich rozwój. „Rozważenie inicjatyw regulacyjnych na wczesnym etapie może pomóc w odblokowaniu przyszłych przeszkód i pozwolić Wielkiej Brytanii na osiągnięcie odpowiedzialnych i szybszych innowacji” – napisali autorzy raportu.

Reklama

RHC zaproponowała cztery podstawowe zasady rozwoju regulacji związanych z kwantami, które mają stanowić uzupełnienie bardziej ogólnych zasad odpowiedzialności społecznej, które miałyby zastosowanie do wszystkich firm, rządów i organów regulacyjnych: proporcjonalność, zdolność adaptacji, odpowiedzialność i równowaga.

Autorzy raportu zauważyli, że istnieje wiele podobieństw między ramami regulacyjnymi dotyczącymi technologii kwantowych a dotychczasowymi pracami w tym zakresie regulujące sztuczną inteligencję (AI).

Dyrektor wykonawczy UK Quantum, Jonathan Legh-Smith, powiedział: „Jak dowiedzieliśmy się od sztucznej inteligencji, istotne jest, abyśmy zaangażowali się na wczesnym etapie w opracowywanie ram regulacyjnych, które zapewnią społeczeństwo i przedsiębiorstwa, że ​​nieuniknione innowacje zapewniane przez technologie kwantowe będą miały pozytywną zmianę, którą przewidujemy i którą zamierzamy.”

RHC wskazała także na istniejącą politykę i wytyczne dotyczące odpowiedzialnej innowacji. Należą do nich inicjatywa UE na rzecz odpowiedzialnych badań i innowacji (RRI), norma odpowiedzialności społecznej Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO), ISO 26000 oraz publicznie dostępna specyfikacja (PAS) 440 brytyjskiej instytucji normalizacyjnej (BSI).

Sue Daley, dyrektor ds. technologii i innowacji w TechUK, powiedział: „W miarę jak technologia kwantowa zmierza w stronę komercjalizacji, niezbędne jest wspieranie badań i rozwoju wszystkich technologii kwantowych oraz wspieranie różnorodności architektur i rozwiązań. TechUK z niecierpliwością oczekuje współpracy z DSIT podczas nawigacji i reagowania na spostrzeżenia przedstawione w tym raporcie w nadchodzących miesiącach”.

W piśmie ministerialnym do Christophera Hodgesa, przewodniczącego RHC, które towarzyszyło publikacji raportu, Andrew Griffith, minister nauki, badań i innowacji, powiedział: „Musimy być bezkompromisowo ambitni w naszym podejściu regulacyjnym. Chociaż doszli Państwo do wniosku, że dalsza interwencja legislacyjna nie zasługuje jeszcze na podejście kwantowe, rozumiemy, że nie możemy pozostać statyczni, zwłaszcza biorąc pod uwagę szybkie tempo ewolucji technologii i jej zastosowań.

„Dlatego Twoje porady dotyczące działań, które rząd i inne podmioty muszą wdrożyć, zarówno teraz, jak i w dłuższej perspektywie, są pomocne, abyśmy mogli zachować proaktywność i reagować na rozwój sytuacji”.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

iOS 17.5: Nowe funkcje, data premiery i więcej szczegółów

Apple ma oficjalnie rozpoczęte testy beta systemu iOS 17.5 z programistami i użytkownikami publicznej wersji beta. Aktualizacja wprowadza kilka nowych funkcji i...

Fani Warhammera 40K byli zszokowani ujawnieniem kodeksu Custodes dotyczącego kobiety

W galaktyce Warhammera 40 000Imperium Człowieka zbudowane jest na plecach transludzkich żołnierzy. Istnieją kultowi Kosmiczni Marines, którzy są masowo wytwarzani...

Lenovo przygotowuje laptopy Thinkpad T14 i Yoga Slim 14 z procesorem Qualcomm Snapdragon X

Lenovo wprowadza ostatnie poprawki w Yoga Slim 7 14 2024, jednym z pierwszych laptopów niereferencyjnych wyposażonych w najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon X. ...
Advertisment