Rząd nie będzie się spieszył z uwzględnieniem wyroków skazujących za przechwytywanie poczty w ramach unieważniania ustawodawstwa


W najbliższej przyszłości rząd nie włączy automatycznie postępowań karnych wobec kierowników poczty, którzy korzystali ze starego oprogramowania Capture Urzędu Pocztowego ustawodawstwo mające na celu uchylenie wyroków skazujących oparte na systemie Horizon.

Minister Kevin Hollinrake powiedział parlamentarzystom, że rząd nie posiada jeszcze „dowodu” wymaganego do włączenia byłych użytkowników Capture do „bezprecedensowe ustawodawstwo.”

Od czasu emisji dramatu ITV pt Skandal na poczcie Horizon, byli zastępcy kierowników poczty przedstawili historie o problemach spowodowanych przez system komputerowy znany jako Capture sprzed wersji Horizon. Podobnie jak w przypadku ofiar skandalu „Horyzont”, niektóre straciły duże sumy pieniędzy, a inne zostały skazane za przestępstwa finansowe.

Użytkownicy Capture w latach 90 zwrócili się do parlamentarzystów i prawników w ostatnich tygodniach wywierając presję na Pocztę i rząd, aby bliżej przyjrzały się systemowi i jego problemom.

W styczniu rząd oznajmił, że zamierza przyspieszyć tę decyzję ustawodawstwo unieważniające wyroki skazujące dla setek subpostmansterówktóre opierały się na dowodach pochodzących z podatnego na błędy systemu Horizon

Podczas dzisiejszej debaty w Izbie Gmin Hollinrake, podsekretarz stanu w Departamencie Biznesu i Handlu, został poproszony przez wieloletni działacz Kevan Jones, poseł do parlamentu, czy byli użytkownicy programu Capture zostaną objęci programem odszkodowań „Horyzont” i planowanymi przepisami mającymi na celu uchylenie wyroków skazujących.

Reklama

Hollinrake powiedział: „Ważne jest, abyśmy mieli na to wymagany materiał dowodowy” ze względu na bezprecedensowy charakter ustawodawstwa unieważniającego wyroki skazujące. „Nie mamy jeszcze takiego materiału dowodowego”.

Oprogramowanie do przechwytywania było opracowany przez Pocztę Polską i przesyłane na komputer osobisty przez podrzędnych kierowników poczty w celu prowadzenia ich kont. Oprogramowanie – nazywane przez niektórych użytkowników „uwielbionym arkuszem kalkulacyjnym” – było samodzielnym systemem, w przeciwieństwie do Horizon, który jest złożonym systemem sieciowym połączonym ze scentralizowanymi usługami.

Steve Marston, były zastępca naczelnika poczty w Bury w hrabstwie Lancashire, został skazany w 1996 roku za kradzież i fałszywe księgowanie w związku z niewyjaśnionym niedoborem prawie 80 000 funtów. Stwierdził, że nigdy nie miał żadnych problemów z korzystaniem z papierowego systemu księgowego, dopiero gdy jego oddział, działający od 1973 r., zaczął używać programu Capture.

„Urząd Pocztowy nakłonił nas do korzystania z niego w 1996 r.” – powiedział. Marston dodał, że czuł presję, aby korzystać z systemu w czasie, gdy poczta zamykała wiele oddziałów.

Po tym, jak kontrola wykazała stratę, której nie był w stanie w pełni pokryć z własnej kieszeni, polecono mu przyznać się do kradzieży i oszustwa, aby uniknąć więzienia. Sędzia wziął pod uwagę dwie nagrody za odwagę, które Marston otrzymał wcześniej za przeciwstawienie się uzbrojonym rabusiom, co oszczędziło mu kary więzienia. Otrzymał 12 miesięcy więzienia w zawieszeniu, stracił dom i firmę oraz zbankrutował.

Podczas debaty w Izbie Gmin Hollinrake ujawnił również zmiany w systemach odszkodowań, mające na celu przyspieszenie dochodzenia roszczeń finansowych. Powiedział, że byli podrzędni naczelnicy poczty, którzy zostali niesłusznie skazani, mogą, jak wcześniej ogłoszono, ubiegać się teraz o ugodę w wysokości 600 000 funtów, ale mogą też zdecydować się na zapłatę tymczasową w wysokości 450 000 funtów, jeśli po pełnej ocenie będą chcieli domagać się wyższej kwoty.

Powiedział również, że jeśli członkowie funduszu kompensacyjnego Group Litigation Order (GLO) zwrócą się o kwotę wyższą niż pierwotna oferta, otrzymają 80% oferty po przejściu pełnego procesu oceny. System wynagrodzeń GLO obejmuje 555 byłych kierowników poczty, którzy pokonał Pocztę Polską w Sądzie Najwyższymco dowodzi, że Horizon był wadliwy.

Tygodnik Komputerowy po raz pierwszy ujawnił skandal w 2009 rokuukazujący historie siedmiu naczelników poczty i problemy, jakich doświadczyli w wyniku działania systemu Horizon (Przeczytaj wszystkie artykuły „Computer Weekly” na temat skandalu poniżej).


Przeczytaj także: Co musisz wiedzieć o aferze Horizon.

Oglądać: Dokument ITV o skandalu na poczcie, Pan Bates kontra poczta: prawdziwa historia.Source link

Advertisment

Więcej

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Które samochody obsługują kluczyk samochodowy w Apple Wallet?

Na WWDC w 2020 r. Apple ogłosiło nowa funkcja kluczyka samochodowego, która umożliwia kontrolowanie samochodu za pomocą aplikacji Portfel na iPhonie lub zegarku...

Funkcje Galaxy AI będą dostępne w telefonach Samsung ostatniej generacji – w tym w serii S21

Według nich Samsung planuje w przyszłym miesiącu udostępnić wybrane funkcje Galaxy AI kilku starszym flagowym telefonom i tabletom za pośrednictwem aktualizacji One UI...

Apple opowiada się za sprzedażą komputerów Mac wyposażonych jedynie w 8 GB pamięci RAM

Wraz z premierą MacBooka Pro M3 w zeszłym roku wielu recenzentów i klientów skrytykował firmę za w dalszym ciągu sprzedaż komputerów klasy premium...
Advertisment