Rząd „naruszył prywatność” ofiar programu Horizon, oferując odszkodowanie, twierdzi prawnik


Zdaniem prawnika reprezentującego 70 byłych kierowników poczty, rząd naruszył prywatność ofiar skandalu związanego z Pocztą Horyzont, publikując ofertę odszkodowania.

Na początku tego miesiąca rząd zaoferował 600 000 funtów na uregulowanie roszczeń wobec byłych kierowników poczty których wyroki skazujące oparte na dowodach pochodzących z zawodnego systemu komputerowego zostały unieważnione.

Byli dyrektorzy poczty zostali niesłusznie oskarżeni o przestępstwa finansowe, gdy na rachunkach w ich oddziałach wykazywały niewyjaśnione straty. Później udowodniono, że te fantomowe straty były spowodowane błędami komputera.

„Computer Weekly” po raz pierwszy doniósł o problemach z systemem Horizon dostarczonym przez firmę Fujitsu dla poczty w 2009 r., kiedy to upublicznił historie grupy zastępców poczty których życie zostało zrujnowane, gdy obwiniano ich o braki księgowe spowodowane błędami komputera (patrz harmonogram artykułów Computer Weekly poniżej).

Niektórzy zostali osadzeni w więzieniu, wielu ukarano wysokimi grzywnami, a wielu z nich zbankrutowało, a rodziny uległy ruinie. Zostało to opisane jako największa pomyłka sądowa w historii prawa Wielkiej Brytanii

Do tej pory było ich łącznie 91 byłych zastępców pocztowców uchylono wyroki skazujące w ramach skandalu „Horyzont”, po którym oczekuje się wielu kolejnych. Urząd Pocztowy postawił zarzuty ponad 900 osobom w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej na podstawie niewiarygodnych danych programu Horizon, które wykorzystano jako dowód.

Reklama

Neil Hudgell z Hudgell Solicitors, który reprezentuje 70 byłych kierowników poczty, powiedział, że jego klienci spotkali się z „niepokojącą reakcją”. „Myślę, że pierwszą i najbardziej niepokojącą reakcją jest zbiorowe poczucie, że ich prywatność została tutaj naruszona” – powiedział. „Wiele z tych osób to osoby po ciężkiej traumie, prywatne, które lubią zachować swoje sprawy dla siebie, a ta szansa została im odebrana. Teraz są zmartwieni i przerażeni, ponieważ żyją w społecznościach, w których ludzie wiedzą, że mają prawo do minimalnej wypłaty w wysokości 600 000 funtów”.

Naruszenie prywatności

Były zastępca naczelnika poczty Michael Rudkin powiedział, że nie ma zamiaru przyjąć 600 000 funtów oferowanych przez Urząd Pocztowy, a ogłoszenie oferty stanowi naruszenie prywatności jego i jego żony.

„To miała być sprawa prywatna, a poczta jak zwykle naruszyła tę poufność, gdy uznało to za stosowne, próbując uzyskać szybsze rozwiązanie” – powiedział.

Michael i Susan Rudkin prowadzili pocztę w Leicestershire. Susan, która pracowała w oddziale, została oskarżona o kradzież. Została skazana na 12 miesięcy więzienia w zawieszeniu, nakazano jej odpracowanie 300 godzin nieodpłatnej pracy i zastosowano wobec niej elektronicznie monitorowaną godzinę policyjną na sześć miesięcy. Od tego czasu ten niesłuszny wyrok został unieważniony, ale para straciła setki tysięcy funtów w wyniku błędów Horizon i działań Urzędu Pocztowego.

To nie pierwszy raz, kiedy szczegóły ofert wynagrodzeń są ujawniane wbrew woli podoficerów. W 2019 r. po Urzędzie Pocztowym osiągnął porozumienie z 555 podrzędnymi naczelnikami poczty w postępowaniu przed Wysokim Trybunałem ogłosił szczegóły poufnej umowy.

Hudgell powiedział, że poprosił o spotkanie z ministrem Departamentu Biznesu i Handlu Kevinem Hollinrake’em, aby przedstawić poglądy swoich byłych klientów zastępcy poczty. „Urząd pocztowy twierdzi, że są to pieniądze publiczne, więc musi ogłosić jakieś ogłoszenie, ale nie sądzę, że musiał ogłaszać, które zawierałoby szczegółowe informacje. Szkody już się dokonały.

„Nie chcemy i jestem pewien, że rząd nie chciał stworzyć, to dodatkowego napięcia i presji na ludzi, aby zaakceptowali tę sumę pieniędzy, zamiast kontynuować ten proces. Osiągnięcie tego punktu zajęło dwa i pół roku, a proces dotyczący roszczeń odszkodowawczych dla osób, których wyroki skazujące zostały unieważnione, jest otwarty”.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Apple podkreśla tryb portretu inteligentnego w nowej reklamie iPhone’a 15

Po udostępnieniu filmu promującego funkcję Personal Voice wprowadzoną w tym roku w iOS 17, Apple opublikowało kolejny film na swoim kanale YouTube. ...

Najlepsza podklasa Łotra, atuty i przewodnik po budowie BG3

Baldurs Gate 3 ma 12 klas do wyboru podczas tworzenia swojej postaci. The Łobuz specjalizuje się w ukrywaniu się...

Najlepsza podklasa Rangera BG3, atuty i przewodnik po budowie

Wrota Baldura 3 ma 12 klas do wyboru podczas tworzenia swojej postaci. A Leśniczy to wojownik, który potrafi walczyć...
Advertisment