Rząd powołał ogólnokrajową sieć, której celem jest zrozumienie wpływu ekstremalnych warunków pogodowych na cały kraj.
Infrastruktura badawcza ds. powodzi i susz, wspierana kwotą 40 mln funtów, pod przewodnictwem Natural Environment Research Council (NERC) i brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii, ma na celu określenie miejsc, w których najprawdopodobniej wystąpią incydenty, oraz ograniczenie ich skutków.
Naukowcy planują wykorzystać czujniki i monitorowanie komputera w czasie rzeczywistyma także dane o profilu rzeki i monitorowanie w czasie niemal rzeczywistym informacji, takich jak atmosfera, nasycenie gruntu, ruch wody, pobór i magazynowanie. Połączenie tych źródeł informacji, według Departamentu Nauki, Innowacji i Technologii (DSIT), zapewni jaśniejszy obraz tego, gdzie i kiedy wystąpią ekstremalne zjawiska pogodowe.
Finansowanie opiera się na szerszych projektach UK Research and Innovation, które zajmują się ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w Wielkiej Brytanii i za granicą, w tym wsparciem dla przedsiębiorstw w celu zabezpieczenia się przed ich ryzykiem. Obejmuje projekt sponsorowany przez NERC, łączący częstotliwość i intensywność burz nad Europą Północną przy użyciu modeli matematycznych, które umożliwiają dokładniejsze wycenę ryzyka związanego z burzami.
Kolejny projekt zespołu badawczego z Uniwersytetu w Bristolu zaowocował opracowaniem modeli prognozowania powodzi o wysokiej rozdzielczości.
Środki te stanowią kontynuację rządowych inwestycji w walkę z powodziami w latach 2021–2027, które wyniosły 5,6 mld funtów.
Louise Heathwaite, dyrektor wykonawczy NERC, powiedziała, że zmiany klimatyczne prowadzą do bardziej ekstremalnych powodzi i susz w Wielkiej Brytanii, co wpływa na domy, firmy i usługi. „Przewidywanie ich lokalizacji i mierzenie ich intensywności i wpływu wymaga takiego rodzaju postępu naukowego, jaki przyniesie ten program, aby przezwyciężyć ograniczenia danych i analiz, które są obecnie bardzo trudne” – powiedziała.
Jednym ze sposobów wykorzystania Infrastruktury Badawczej ds. Powodzi i Susz jest pomoc władzom lokalnym i Agencja Ochrony Środowiska powstrzymać najgorsze wpływ ekstremalnych zjawisk pogodowych dla społeczności, ratując życie, domy i firmy oraz pomagając obniżyć niszczycielskie koszty takich zdarzeń dla gospodarki Wielkiej Brytanii, szacowane na 740 mln funtów rocznie.
„W przypadku ekstremalnych powodzi i suszy najważniejsze jest przygotowanie i przewidywanie” – powiedziała minister ds. powodzi Emma Hardy.
Komentując inicjatywę dotyczącą powodzi i suszy, sekretarz ds. nauki i technologii Peter Kyle powiedział: „Biorąc pod uwagę, że zmiany klimatu niestety powodują częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych i generują ogromne koszty dla gospodarki, nie możemy tracić czasu na wspieranie naszych badaczy i innowatorów, abyśmy byli lepiej przygotowani na uderzenia powodzi i suszy.
„Ten projekt pomoże w napędzaniu tego postępu, a oddane zespoły wykorzystają najnowocześniejszą technologię do analizy danych zebranych z naszych rzek i stworzenia jasnego obrazu ich prawdopodobnego wpływu – wykorzystując siłę nauki i technologii, aby zapewnić bezpieczeństwo publiczne”.
Naukowcy będą pracować w biurach Brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii na terenie całego kraju, a ponadto będą współpracować z badaczami z British Geological Survey, University of Bristol oraz Imperial College London.
Rząd planuje również powołanie Zespołu ds. Odporności na Powodzie, którego zadaniem będzie przyspieszenie wdrażania nowych zabezpieczeń przeciwpowodziowych, systemów odwadniających i schematów naturalnego zarządzania powodzią.