Rosyjska FSB twierdzi, że rozbiła grupę hakerów REvil na żądanie USA


Służba bezpieczeństwa wewnętrznego Rosji, FSB, aresztowano wielu członków grupy hakerskiej REvil na prośbę rządu USA poinformowała w piątek FSB. Posunięcie to, które oznacza niezwykły stopień współpracy między agencjami rosyjskimi i amerykańskimi, jest związane z coraz bardziej agresywną rosyjską działalnością wojskową na granicy z Ukrainą i napiętą dyplomacją, gdy Stany Zjednoczone starają się zapobiec konfliktowi zbrojnemu.

Raportowanie przez Rosjan Interfax agencja informacyjna twierdziła, że ​​FSB skonfiskowano 426 mln rubli (5,6 miliona dolarów) w nalocie na 14 członków grupy, wraz z kryptowalutą o wartości ponad 600 000 dolarów i 20 luksusowymi samochodami. FSB powiedziało Interfax że działał na żądanie władz USA i poinformował je o wynikach operacji. Operacja skutecznie zdemontowała REvil jako podmiot, powiedziała FSB.

Administracja Bidena od dawna wezwał Rosję, by zrobiła więcej rozprawić się z gangami ransomware działającymi w kraju, choć do tej pory z ograniczonym powodzeniem. Analitycy powiązali rosyjskie grupy z rozległymi operacjami oprogramowania ransomware w Europie i Stanach Zjednoczonych, często bez ingerencji lokalnych organów ścigania. Wobec braku umowy o ekstradycji rząd rosyjski został: oskarżony o udzielanie schronienia cyberprzestępcom pod warunkiem, że nie atakują celów krajowych.

Amerykańskie agencje zintensyfikowały pogoń za REvil po tym, jak FBI powiązało to z włamaniem, które spowodowało zamknięcie rurociągu kolonialnego w maju 2021 roku. cyberatak na dostawcę mięsa JBS, również w maju 2021 r., który spowodował zamknięcie zakładów przetwórstwa mięsnego firmy w całych Stanach Zjednoczonych.

Jednym z domniemanych członków REvil był aresztowany przez polskie władze w listopadzie 2021 po oskarżeniu przez USA. Według raportu w Reuters, źródło bliskie sprawie powiedział, że FSB nie przekaże członków grupy REvil z rosyjskim obywatelstwem Stanom Zjednoczonym po ostatnich aresztowaniach.

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych nie odpowiedział na prośbę o komentarz do czasu publikacji.

Reklama

Wiadomość o operacji przeciwko REvil pojawia się tego samego dnia, w którym rząd Ukrainy ucierpiał poważny cyberatak. Wiele rządowych stron internetowych zostało wyłączonych w piątek rano, a rzecznicy zarówno ukraińskiego rządu, jak i UE wskazywali palcem na Rosję.

Ponieważ Stany Zjednoczone kontynuują negocjacje z Rosją w sprawie działań wojskowych na granicy z Ukrainą, działania FSB mogą być ofertą powiązaną z rozmowami – powiedziała Nina Jankowicz, globalna współpracowniczka Centrum Wilsona i specjalistka od spraw rosyjskich.

„Obaleniem REvil przez FSB może być Rosja próbująca rzucić Stanom Zjednoczonym kość po negocjacjach w sprawie narastających napięć na granicy z Ukrainą w tym tygodniu” – powiedział Jankowicz. „Ale to nie ma większego znaczenia, gdy guma trafia na drogę – Rosja wciąż ma na granicy ponad 100 000 żołnierzy, a dziś rano rząd Ukrainy doświadczył masowego cyberataku”.

Choć cyberataku na Ukrainie nie przypisano jeszcze Rosji, Jankowicz powiedział, że sposób działania był podobny do ataków przeprowadzonych przed konfliktem w Gruzji w 2008 roku i przed aneksją Półwyspu Krymskiego w 2014 roku.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Krzyk kończy dominację kasową Spider-Man: No Way Home w odrodzeniu serialu

Spider-Man: Bez drogi do domu wbił się w serca kinomanów, nie raz, nie dwa, ale trzy razy. Zmieniło wyobraźnię branży...

Walmart poważnie podchodzi do metawersu

Wygląda na to, że Walmart przygotowuje się do skoku w metawersum. Ostatnie zgłoszenia znaków towarowych wskazują, że firma chce ustanowić...

Błąd Safari 15 może ujawnić Twoją ostatnią aktywność przeglądania i osobiste identyfikatory

Błąd w Safari 15 może ujawnić Twoją aktywność przeglądania, a także ujawnić niektóre dane osobowe powiązane z Twoim kontem Google, według...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!