Mała firma startowa Rocket Lab ogłosiła w poniedziałek plany wejścia na giełdę poprzez fuzję ze spółką specjalnego przeznaczenia lub SPAC, co oznacza ostatnią transakcję w branży, w której fuzje SPAC stają się coraz bardziej powszechne. Firma zaprezentowała również nową rakietę o nazwie Neutron, która, jak powiedział jej dyrektor generalny, będzie w stanie wyrzucać ludzi.
Umowa SPAC wycenia Long Beach w Kalifornii Rocket Lab na 4,1 miliarda dolarów i ma zostać zamknięta w drugim kwartale 2021 roku. Po fuzji Vector Acquisition Corporation, z którą łączy się SPAC Rocket Lab, zmieni nazwę na Rocket Lab USA, Inc, a symbolem giełdowym Nasdaq będzie RKLB.
„Ten kamień milowy przyspiesza zdolność Rocket Lab do uwolnienia pełnego potencjału przestrzeni kosmicznej za pośrednictwem naszych platform startowych i statków kosmicznych oraz katalizuje naszą ambicję stworzenia nowej, wartej wiele miliardów dolarów pionu biznesowego w zastosowaniach kosmicznych” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Rocket Lab, Peter Beck.
Rocket Lab będzie miał 750 milionów dolarów w gotówce, gdy transakcja zostanie sfinalizowana, napędzając rozwój następnej rakiety firmy o nazwie Neutron, w pełni wielokrotnego użytku rakiety nośnej zdolnej unieść osiem ton na orbitę. Rakieta jest „dostosowana do megakonstelacji, misji kosmicznych i lotów kosmicznych z udziałem ludzi” – podała firma.
Rakieta Electron, będąca koniem roboczym firmy Rocket Lab, wystartowała z 18 misji od pierwszego lotu w 2017 roku z głównego miejsca startowego firmy w Nowej Zelandii. Ta rakieta jest na wczesnym etapie przekształcania w pojazd wielokrotnego użytku. Po starcie, jego główny stopień zostanie ostatecznie wyjęty z powietrza przez helikopter, zamiast uderzyć w ocean, tak jak ma to miejsce teraz w fazie testów. Firma planuje przetestować ten manewr helikoptera jeszcze w tym roku pomyślny test odzyskiwania po rozpryskach ostatni rok.
Plany dotyczące następnej rakiety Rocket Lab, Neutron, zostały ujawnione w poniedziałek. Z debiutanckim lotem planowanym na 2024 r., Neutron będzie miał nieco ponad 130 stóp wysokości i będzie „bezpośrednią alternatywą” dla większej rakiety SpaceX Falcon 9, prezentacja inwestorska powiedziany. Będzie zdolny do wystrzeliwania ludzi i wysyłania astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, co jest zadaniem tradycyjnie wykonywanym przez rządy, ale przenosi się ono bardziej na prywatne firmy. SpaceX i Boeing są obecnymi kontrahentami NASA w zakresie wysyłania astronautów na ISS.
W przeszłości Beck powiedział, że Rocket Lab nigdy nie użyłby ponownie rakiety ani nie zbudowałby takiej rakiety większej niż Electron i przyrzekł „zjeść swój kapelusz”, jeśli kiedykolwiek się wycofa. Nie jadł kapelusza, kiedy był w jego towarzystwie ogłosił plany ponownego wykorzystania Electron w 2019 roku, ale teraz, wraz z wydaniem Neutron, zmieszał czapkę baseballową Rocket Lab w blenderze i zjadł ją przed kamerą.
„Jest wiele rzeczy w Rocket Lab, które powiedzieliśmy, że zrobimy, że zrobiliśmy” – powiedział Beck w wideo, które jego firma opublikowała na Twitterze w poniedziałek. „I kilka rzeczy w Rocket Lab, o których powiedzieliśmy, że nigdy nie zrobimy, co też zrobiliśmy. Więc myślę, że w przypadku tego projektu nadszedł czas, abym w końcu zjadł kapelusz ”.
Obecnie Rocket Lab, założony w 2006 roku, jest liderem w branży dedykowanych misji wystrzeliwujących małe satelity. Od tamtej pory powstały dziesiątki innych małych firm premierowych, walczących o wycinek rynku. Ale potencjalne braki w tradycyjnym finansowaniu i obawy, że popyt na małe wyrzutnie jest nadmierny – lub że obecnie jest zbyt wiele firm startowych – spowodowały ostatnią falę konsolidacji i fuzji SPAC w przemyśle kosmicznym.
SPAC, czyli spółki „czekiem in blanco”, są przedmiotem publicznego obrotu, aby zebrać pieniądze przed połączeniem z firmą prywatną, co stanowi szybszą drogę dla spółki prywatnej do wejścia na giełdę, poza bardziej tradycyjnym procesem pierwszej oferty publicznej.
W zeszłym miesiącu ogłosiła mała firma Astra planuje upublicznienie za pośrednictwem SPAC przy wycenie na 2,1 miliarda dolarów, przy czym do tej pory wprowadzono 50 klientów i ponad 150 milionów dolarów zakontraktowanych przychodów z uruchomienia. Virgin Galactic Richarda Bransona stała się pierwszą firmą zajmującą się turystyką kosmiczną, która weszła na giełdę w 2019 roku poprzez połączenie z Social Capital Hedosophia, SPAC. Firma Momentus Space zajmująca się transportem kosmicznym ogłoszone plany w zeszłym roku, po fuzji ze Stable Road Acquisition Corp., a zaledwie kilka miesięcy temu kosmiczny start-up szerokopasmowy AST & Science również powiedział robi fuzję SPAC, aby wejść na giełdę.
W poniedziałek, tego samego dnia, w którym ogłoszono Rocket Lab, Spire Global, firma zajmująca się danymi satelitarnymi z kosmosu, posiadająca ponad 100 satelitów w kosmosie, ogłosiła własne plany upublicznienia za pośrednictwem NavSight Holdings, Inc., kolejnego SPAC.