Rocket Lab ujawnia większą rakietę i planuje wejść na giełdę za pośrednictwem SPAC


Mała firma startowa Rocket Lab ogłosiła w poniedziałek plany wejścia na giełdę poprzez fuzję ze spółką specjalnego przeznaczenia lub SPAC, co oznacza ostatnią transakcję w branży, w której fuzje SPAC stają się coraz bardziej powszechne. Firma zaprezentowała również nową rakietę o nazwie Neutron, która, jak powiedział jej dyrektor generalny, będzie w stanie wyrzucać ludzi.

Umowa SPAC wycenia Long Beach w Kalifornii Rocket Lab na 4,1 miliarda dolarów i ma zostać zamknięta w drugim kwartale 2021 roku. Po fuzji Vector Acquisition Corporation, z którą łączy się SPAC Rocket Lab, zmieni nazwę na Rocket Lab USA, Inc, a symbolem giełdowym Nasdaq będzie RKLB.

„Ten kamień milowy przyspiesza zdolność Rocket Lab do uwolnienia pełnego potencjału przestrzeni kosmicznej za pośrednictwem naszych platform startowych i statków kosmicznych oraz katalizuje naszą ambicję stworzenia nowej, wartej wiele miliardów dolarów pionu biznesowego w zastosowaniach kosmicznych” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Rocket Lab, Peter Beck.

Rocket Lab będzie miał 750 milionów dolarów w gotówce, gdy transakcja zostanie sfinalizowana, napędzając rozwój następnej rakiety firmy o nazwie Neutron, w pełni wielokrotnego użytku rakiety nośnej zdolnej unieść osiem ton na orbitę. Rakieta jest „dostosowana do megakonstelacji, misji kosmicznych i lotów kosmicznych z udziałem ludzi” – podała firma.

Rakieta Electron, będąca koniem roboczym firmy Rocket Lab, wystartowała z 18 misji od pierwszego lotu w 2017 roku z głównego miejsca startowego firmy w Nowej Zelandii. Ta rakieta jest na wczesnym etapie przekształcania w pojazd wielokrotnego użytku. Po starcie, jego główny stopień zostanie ostatecznie wyjęty z powietrza przez helikopter, zamiast uderzyć w ocean, tak jak ma to miejsce teraz w fazie testów. Firma planuje przetestować ten manewr helikoptera jeszcze w tym roku pomyślny test odzyskiwania po rozpryskach ostatni rok.

Reklama

Pierwszy stopień Electron Rocket Lab unosi się pod spadochronem w celu przeprowadzenia testu wodowania po wystrzeleniu satelitów w kosmos.
Zdjęcie: Rocket Lab

Plany dotyczące następnej rakiety Rocket Lab, Neutron, zostały ujawnione w poniedziałek. Z debiutanckim lotem planowanym na 2024 r., Neutron będzie miał nieco ponad 130 stóp wysokości i będzie „bezpośrednią alternatywą” dla większej rakiety SpaceX Falcon 9, prezentacja inwestorska powiedziany. Będzie zdolny do wystrzeliwania ludzi i wysyłania astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, co jest zadaniem tradycyjnie wykonywanym przez rządy, ale przenosi się ono bardziej na prywatne firmy. SpaceX i Boeing są obecnymi kontrahentami NASA w zakresie wysyłania astronautów na ISS.

W przeszłości Beck powiedział, że Rocket Lab nigdy nie użyłby ponownie rakiety ani nie zbudowałby takiej rakiety większej niż Electron i przyrzekł „zjeść swój kapelusz”, jeśli kiedykolwiek się wycofa. Nie jadł kapelusza, kiedy był w jego towarzystwie ogłosił plany ponownego wykorzystania Electron w 2019 roku, ale teraz, wraz z wydaniem Neutron, zmieszał czapkę baseballową Rocket Lab w blenderze i zjadł ją przed kamerą.

„Jest wiele rzeczy w Rocket Lab, które powiedzieliśmy, że zrobimy, że zrobiliśmy” – powiedział Beck w wideo, które jego firma opublikowała na Twitterze w poniedziałek. „I kilka rzeczy w Rocket Lab, o których powiedzieliśmy, że nigdy nie zrobimy, co też zrobiliśmy. Więc myślę, że w przypadku tego projektu nadszedł czas, abym w końcu zjadł kapelusz ”.

Obecnie Rocket Lab, założony w 2006 roku, jest liderem w branży dedykowanych misji wystrzeliwujących małe satelity. Od tamtej pory powstały dziesiątki innych małych firm premierowych, walczących o wycinek rynku. Ale potencjalne braki w tradycyjnym finansowaniu i obawy, że popyt na małe wyrzutnie jest nadmierny – lub że obecnie jest zbyt wiele firm startowych – spowodowały ostatnią falę konsolidacji i fuzji SPAC w przemyśle kosmicznym.

SPAC, czyli spółki „czekiem in blanco”, są przedmiotem publicznego obrotu, aby zebrać pieniądze przed połączeniem z firmą prywatną, co stanowi szybszą drogę dla spółki prywatnej do wejścia na giełdę, poza bardziej tradycyjnym procesem pierwszej oferty publicznej.

W zeszłym miesiącu ogłosiła mała firma Astra planuje upublicznienie za pośrednictwem SPAC przy wycenie na 2,1 miliarda dolarów, przy czym do tej pory wprowadzono 50 klientów i ponad 150 milionów dolarów zakontraktowanych przychodów z uruchomienia. Virgin Galactic Richarda Bransona stała się pierwszą firmą zajmującą się turystyką kosmiczną, która weszła na giełdę w 2019 roku poprzez połączenie z Social Capital Hedosophia, SPAC. Firma Momentus Space zajmująca się transportem kosmicznym ogłoszone plany w zeszłym roku, po fuzji ze Stable Road Acquisition Corp., a zaledwie kilka miesięcy temu kosmiczny start-up szerokopasmowy AST & Science również powiedział robi fuzję SPAC, aby wejść na giełdę.

W poniedziałek, tego samego dnia, w którym ogłoszono Rocket Lab, Spire Global, firma zajmująca się danymi satelitarnymi z kosmosu, posiadająca ponad 100 satelitów w kosmosie, ogłosiła własne plany upublicznienia za pośrednictwem NavSight Holdings, Inc., kolejnego SPAC.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Podcast Apple @ Work: MSP skłaniają się ku Apple

Usługa Apple @ Work jest dostarczana wyłącznie przez firmę Mosyle, jedyna zunifikowana platforma Apple. Mosyle to jedyne rozwiązanie, które integruje w jednej...

Vinpower ogłasza ulepszoną ładowarkę iXCharger, oferującą ładowanie 140 W i 2 TB przestrzeni dyskowej

Vinpower, Inc., dzięki strategicznemu sojuszowi z Phihong Technology, wracają do laboratorium, udoskonalając wielokrotnie nagradzaną i długo oczekiwaną wersję iXCharger 65 W, która jest...

ASUS przedstawia wydajność NUC 14 z procesorem Core Ultra 9 185H i GeForce RTX 4070

Firma ASUS przedstawiła dzisiaj NUC 14 Performance, który, jak sama nazwa wskazuje, jest nastawiony na wydajność. Jest to zasadniczo bliźniak ROG NUC,...
Advertisment