Renesas zademonstruje pierwsze implementacje sztucznej inteligencji w procesorze Arm Cortex-M85 z technologią helową


Renesas Electronics Corporation, wiodący dostawca zaawansowanych rozwiązań półprzewodnikowych, ogłosiła dziś, że zaprezentuje na żywo pierwsze demonstracje implementacji sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML) na mikrokontrolerze opartym na procesorze Arm Cortex-M85. Demonstracje pokażą wzrost wydajności w aplikacjach AI/ML możliwy dzięki nowemu rdzeniu Cortex-M85 i technologii Arm’s Helium. Odbędą się one na stoisku Renesas – hala 1, stoisko 234 (1-234) na wystawie i konferencji embedded world 2023 w Norymberdze w Niemczech w dniach 14-16 marca.

W świecie osadzonych w 2022 roku Renesas jako pierwsza zademonstrował działający układ scalony oparty na procesorze Arm Cortex-M85. W tym roku Renesas rozszerza swoją pozycję lidera, prezentując funkcje nowego procesora w wymagających przypadkach użycia sztucznej inteligencji. Pierwsza demonstracja prezentuje aplikację do wykrywania ludzi, opracowaną we współpracy z Plumerai, liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji, która identyfikuje i śledzi osoby w kadrze kamery w różnych warunkach oświetleniowych i środowiskowych. Kompaktowe i wydajne modele TinyML stosowane w tej aplikacji prowadzą do tanich i energooszczędnych rozwiązań AI dla szerokiej gamy wdrożeń IoT. Drugie demo przedstawia przypadek zastosowania konserwacji predykcyjnej sterowania silnikiem z aplikacją do wykrywania niesymetrycznego obciążenia opartą na sztucznej inteligencji przy użyciu Tensorflow Lite dla mikrokontrolerów z CMSIS-NN.

Dostarczając ponad 6 CoreMark/MHz, Cortex-M85 umożliwia wymagające przypadki użycia IoT, które wymagają najwyższej wydajności obliczeniowej oraz możliwości DSP lub ML, realizowanych na jednym, prostym w programowaniu procesorze Cortex-M. Procesor Arm Cortex-M85 wykorzystuje technologię Helium, M-Profile Vector Extension firmy Arm, dostępną jako część architektury Armv8.1M. Zapewnia znaczny wzrost wydajności aplikacji do uczenia maszynowego (ML) i cyfrowego przetwarzania sygnałów (DSP), przyspieszając aplikacje wymagające dużej mocy obliczeniowej, takie jak sztuczna inteligencja punktów końcowych. Oba demonstracje pokażą wzrost wydajności, który jest możliwy dzięki zastosowaniu tej technologii w przypadkach użycia sztucznej inteligencji. Cechy charakterystyczne Cortex-M, takie jak deterministyczne działanie, krótki czas odpowiedzi na przerwania i najnowocześniejsza obsługa niskiego poboru mocy, są bezkompromisowe w Cortex-M85.

„Jesteśmy dumni, że ponownie możemy przewodzić branży we wdrażaniu wydajnego nowego procesora Arm Cortex-M85 z technologią Helium” — powiedział Roger Wendelken, starszy wiceprezes w jednostce biznesowej IoT i infrastruktury firmy Renesas. „Pokazując wydajność sztucznej inteligencji na nowym procesorze, podkreślamy zalety techniczne nowej platformy, a jednocześnie demonstrujemy mocne strony Renesas w dostarczaniu rozwiązań dla powstających aplikacji wraz z naszymi innowacyjnymi partnerami ekosystemowymi”.

„Cieszymy się, że możemy wziąć udział w tej przełomowej demonstracji” — powiedział Roeland Nusselder, dyrektor generalny Plumerai. „Technologia Helium firmy Arm obsługiwana w nowych mikrokontrolerach RA z rdzeniem Cortex-M85 znacznie przyspiesza silnik wnioskowania Plumerai. Ten wzrost wydajności umożliwi naszym klientom korzystanie z większych i dokładniejszych wersji Plumerai’s People Detection AI, dodanie dodatkowych funkcji produktu i rozszerzenie żywotność baterii. Nasi klienci mają nienasycony apetyt na dodawanie nowych i dokładniejszych funkcji AI, które działają na mikrokontrolerze. Wraz z Renesas jako pierwsi spełniamy to zapotrzebowanie.

Renesas wdroży nowy procesor ARM w swojej rodzinie MCU RA (Renesas Advanced). Renesas szybko stał się liderem na rynku MCU Arm, oferując bogatą w funkcje rodzinę ponad 250 różnych MCU. Renesas stworzył solidny ekosystem partnerów dostarczających klientom kompleksowe rozwiązania w zakresie IoT, AI/ML, automatyki przemysłowej, medycyny, automatyki budynków, urządzeń gospodarstwa domowego i wielu innych zastosowań.

Nowy rdzeń Cortex-M85 obsługuje technologię Arm TrustZone do ochrony bezpiecznych zasobów. W połączeniu z TrustZone, zintegrowanym silnikiem kryptograficznym Renesas, niezmienną pamięcią masową, zarządzaniem kluczami i ochroną przed manipulacjami przed atakami typu side-channel DPA/SPA zapewnią wszechstronną i w pełni zintegrowaną funkcjonalność bezpiecznego elementu. Architektura Armv8-M zapewnia również rozszerzenie zabezpieczeń Pointer Authentication/Branch Target Identification (PAC/BTI), nową funkcję architektury, która zapewnia lepszą ochronę przed zagrożeniami związanymi z atakami oprogramowania i pomaga uzyskać certyfikat PSA Certified Level 2.

Reklama

Nowe MCU RA oparte na rdzeniu Cortex-M85 będą obsługiwane przez elastyczny pakiet oprogramowania (FSP) firmy Renesas. FSP umożliwia szybsze tworzenie aplikacji, zapewniając całe potrzebne oprogramowanie infrastrukturalne, w tym wiele RTOS, BSP, sterowniki urządzeń peryferyjnych, oprogramowanie pośrednie, łączność, sieci i stosy zabezpieczeń, a także oprogramowanie referencyjne do tworzenia złożonych rozwiązań AI, sterowania silnikami i grafiki. Pozwala klientom zintegrować ich własny kod starszego typu i wybór RTOS z FSP, zapewniając w ten sposób pełną elastyczność w tworzeniu aplikacji. Korzystanie z FSP ułatwi migrację istniejących projektów do nowych urządzeń RA.

Zwycięskie kombinacje
Renesas połączy nowe MCU RA z licznymi kompatybilnymi urządzeniami ze swojego portfolio, aby zaoferować szeroką gamę Zwycięskich Kombinacji. Te Zwycięskie Kombinacje to sprawdzone pod względem technicznym architektury systemowe z wzajemnie kompatybilnych urządzeń, które bezproblemowo ze sobą współpracują, aby zapewnić zoptymalizowany projekt o niskim ryzyku i skrócić czas wprowadzania na rynek. Renesas oferuje ponad 300 Zwycięskich Kombinacji z szeroką gamą produktów z portfolio Renesas, aby umożliwić klientom przyspieszenie procesu projektowania i szybsze wprowadzanie produktów na rynek. Można je znaleźć na stronie renesas.com/win.

Przywództwo Renesas MCU
Jako światowy lider w dziedzinie mikrokontrolerów, Renesas dostarcza ponad 3,5 miliarda jednostek rocznie, z czego około 50% jest przeznaczone dla przemysłu motoryzacyjnego, a pozostała część obsługuje aplikacje przemysłowe i Internet of Things, a także centra danych i infrastrukturę komunikacyjną. Renesas ma najszerszą ofertę urządzeń 8-, 16- i 32-bitowych i jest dostawcą nr 1 w branży zarówno 16-, jak i 32-bitowych mikrokontrolerów, zapewniając niezrównaną jakość i wydajność przy wyjątkowej wydajności. Jako zaufany dostawca, Renesas ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu inteligentnych, bezpiecznych MCU, wspieranych przez model produkcji z dwoma źródłami, najbardziej zaawansowaną w branży technologię procesową MCU oraz rozległą sieć ponad 200 partnerów ekosystemu. Więcej informacji o Renesas MCU można znaleźć na stronie www.renesas.com/MCUs.

Więcej informacji
Pokazy odbędą się na stoisku Renesas – Hala 1, Stoisko 234 (1-234) w Embedded World.Source link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Oto porównanie warunków wymiany używanego iPhone’a i Androida

Po swoim ostatnim raporcie przyjrzeliśmy się, co użytkownicy iPhone'a i Androida zrobić ze swoimi starymi urządzeniamiCIRP wychodzi dzisiaj z kontynuacją, która ujawnia, w...

Nasze badanie pokazuje, że covid-19 może wpływać na dane biometryczne przez kilka tygodni po zakażeniu

Na początku pandemii badacze i twórcy urządzeń do noszenia rzucili się, aby sprawdzić, czy smartwatche i monitory fitness mógł wykryć covid-19. Teraz...

Genesis przedstawia Lead 300: nowy zestaw klawiatur

Genesis, popularny producent akcesoriów dla graczy, zaprezentował właśnie nowy zestaw klawiatur o oznaczeniu Lead 300. Produkt ten pozwala użytkownikom szybko odmłodzić wygląd swoich...
Advertisment

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Bardzo chcielibyśmy usłyszeć od Ciebie! Podaj swoje dane, a pozostaniemy w kontakcie. To takie proste!