Recenzja Razer Blade 15 Base: traci przewagę


Podstawa Razer Blade 15 niekoniecznie jest zepsuta, ale i tak przydałaby się regulacja. Jest to symbol doskonałych kotletów projektowych firmy – utknął w pętli zginania go praktycznie w taki sam sposób, jak w zeszłym roku i rok wcześniej.

Konstrukcja laptopa wykonana w całości z aluminium nadal robi wrażenie. I tak, ma kamerę internetową, w przeciwieństwie do niektórych laptopów do gier, które niedawno testowaliśmy. Ale efekt, jaki daje, staje się przestarzały, a Razer nadal nie rozwiązał wszystkich niedogodności, które były obecne od czasu debiutu tego projektu w 2018 roku. Jest magnesem na odciski palców i smugi, a dla laptopa, który zaczyna się od 1699,99 USD, jego brak jakiejkolwiek metody logowania biometrycznego jest zaskakujący. Przy każdym logowaniu musisz wpisywać hasło lub kod PIN.

Pod względem wzornictwa nie jest już tak zaawansowany, jak Razer mógłby mieć nadzieję. Niektóre konkurencyjne maszyny, takie jak Asus Zephyrus G15 i MSI GS66 Stealth, są cieńsze, lżejsze i agresywnie wyceniane, aby zmierzyć się z Ostrzem, z tymi samymi (lub więcej) cechami. 2021 może być rokiem, w którym inni producenci go dogonią lub wyprzedzą.

Będziemy musieli poczekać i zobaczyć, czy kolejne kroki Razera dla tego laptopa są bardziej ekscytujące niż to, co oferuje model z początku 2021 roku, ale przynajmniej niektóre ulepszone specyfikacje wewnątrz sprawiają, że wydaje się on trochę świeży. Testowana przeze mnie high-endowa konfiguracja „podstawowa” za 2199 USD obejmuje układ graficzny Nvidia RTX 3070 wraz z pierwszym ekranem QHD firmy Razer w laptopie. To są nowe specyfikacje na 2021 rok, a Razer jako jeden z pierwszych dostarczy maszynę z obiema wersjami. Ale są pewne problemy w bloku startowym.

Reklama
Razer Blade 15 Base

Projekt jest wspaniały i niewielu producentów może dorównać całkowicie aluminiowej obudowie Razera.

Za chwilę przejdę do szczegółów, ale od razu muszę powiedzieć, że najnowszy sterownik Nvidii może sprawić, że Blade stanie się bezużyteczny, jeśli zmienisz niewłaściwe ustawienie. Zasadniczo wbudowane oprogramowanie Razer Synapse domyślnie korzysta z Nvidia Optimus, technologii, która przełącza się między zintegrowaną i dedykowaną grafiką w zależności od potrzeb w celu zwiększenia wydajności i wydajności. Niestety, jeśli zainstalujesz najnowszy sterownik GeForce firmy Nvidia i spróbujesz przełączyć się na używanie RTX 3070 jako dedykowanego procesora graficznego przez cały czas, obraz nie będzie już wyświetlać. Będziesz musiał całkowicie zresetować maszynę, usuwając z niej wszystkie swoje dane. Tak więc w dniu opublikowania ten laptop faktycznie jest trochę zepsuty.

Razer mówi, że pracuje nad rozwiązaniem z Nvidią i jestem pewien, że to rozwiąże. Ale sprawiedliwe jest przetestowanie tej maszyny z przestarzałymi sterownikami – tak samo jak każdy, kto kupi teraz ten laptop, będzie musiał to zrobić. Nawet ze starszym oprogramowaniem działa mniej więcej tak dobrze, jak się spodziewałem w grach, biorąc pod uwagę specyficzne specyfikacje tego RTX 3070. Razer niedawno zaczął publicznie ujawniać szczegółowe specyfikacje swoich procesorów graficznych na swojej stronie (które mogą się znacznie różnić w zależności od uznania producenta), zgodnie z wymaganiami Nvidii.

Układ graficzny RTX 3070 w tej konfiguracji ma maksymalny pobór mocy 95 W przy taktowaniu 1290 MHz (zwiększając do 1410 MHz). Nic dziwnego, biorąc pod uwagę cienką konstrukcję tego laptopa, GPU nie może działać dziko w porównaniu z podobnymi MSI GP66 Leopard. Ale to nie znaczy, że nie nadaje się do gier. Chociaż w obecnym stanie inne intensywne zadania, takie jak eksportowanie wideo 4K, nie radzą sobie również. Dotknę tego później.

Razer Blade 15 Base

Układ klawiatury został zaktualizowany w zeszłym roku, służąc jako jedna z niewielu widocznych poprawek, które Razer wprowadził do tego laptopa.

Red Dead Redemption 2 działa w 1440p z ultra graficznymi ustawieniami, średnio 53 klatki na sekundę. Shadow of the Tomb Raider, również działający na najwyższych ustawieniach z cieniami opartymi na śledzeniu promieni ustawionymi na ultra, wyświetlał średnio 46 klatek na sekundę. Chciałem łatwo przetestować więcej gier, ale niestety zabrakło mi miejsca na dysku SSD 512 GB, który jest domyślnie dołączony do Blade 15 Base. Oczywiście żonglowałem różnymi rzeczami, aby wykonać więcej testów, ale ta ilość pamięci jest obraźliwa w laptopie o wartości 2199 USD. Niewielką pociechą jest to, że do drugiego wolnego gniazda można dodać więcej pamięci NVMe M.2, ale będziesz musiał znieść ten koszt. Wracając do testów, gry z otwartym światem Horizon Zero Dawn, ze wszystkimi sztuczkami graficznymi ustawionymi na ultra, działał średnio 71 klatek na sekundę.

Blade 15 Base radzi sobie gorzej z niewielkim marginesem w porównaniu do nowego Asus Zephyrus G15, który ma również ekran QHD i nieco mocniejszy RTX 3070 (ta sama częstotliwość taktowania, ale z wyższym pułapem mocy 100 W). W prawdziwym świecie możesz zauważyć, że laptop Asusa robi kilka dodatkowych klatek na sekundę lepiej, tak jak my. W przeciwnym razie wydajność powinna być podobna. Krótko mówiąc, prawie spełnia poprzeczkę dla płynnej rozgrywki 60 klatek na sekundę w rozdzielczości QHD, a wyłączenie jednego lub dwóch ustawień graficznych powinno w większości przypadków doprowadzić do tego celu.

Co ciekawe, oba laptopy zarabiają więcej pieniędzy, aby RTX 3080 stał się cienkim laptopem, który jest obok bezcelowy. Maszyny te działają prawie tak dobrze w grach QHD, jak MSI GS66 Stealth, który ma ekran QHD z RTX 3080 o taktowaniu 1245 MHz i 95 W i kosztuje 2599 USD. Zrobienie pewnych badań może naprawdę przywrócić trochę pieniędzy do kieszeni.

Podobnie jak moje doświadczenie z ekranem QHD MSI, jestem zaskoczony, że panel częstotliwości odświeżania QHD 165 Hz firmy Razer jest pierwszym w laptopie, ponieważ jest to bardzo dobry pierwszy wysiłek. Kąty widzenia są duże, kolory bogate, ale dokładne, i oczywiście duże zwiększenie gęstości pikseli wygląda fantastycznie. Przeskok z 1080p do 1440p jest zauważalny podczas codziennych zadań, takich jak spędzanie czasu w przeglądarce lub granie w gry. Tekst jest wyraźny, a oglądanie treści lub granie w gry w natywnej rozdzielczości QHD zapewnia lepsze wrażenia niż panel 1080p. Myślę, że warto za to zapłacić, a dodatkowe 200 dolarów, o które prosi Razer, jest na równi z innymi producentami.

Jak wspomniałem wcześniej, sterownik Nvidii (w momencie publikacji) powoduje pewne problemy w Blade 15 Base. Nie zauważyłem problemów podczas grania lub podczas ogólnego użytkowania, ale jego zdolność do robienia takich rzeczy, jak eksportowanie wideo 4K jest poważnie ograniczona. Najbardziej potępiającym tego przykładem jest nasz test Adobe Premiere Pro, w którym eksportujemy pięciominutowy, 33-sekundowy projekt z naszego Skraj zespół wideo, aby zobaczyć, jak długo to trwa. W przypadku domyślnego sterownika zajęło to sześć minut i 40 sekund. Poszedłem dalej i pobrałem nowy sterownik, aby zobaczyć, jak wiele może poprawić. Ten sam test trwał tylko trzy minuty i 46 sekund. Właśnie tam spodziewamy się wydajności dla tych specyfikacji.

Razer Blade 15 Base

Możesz dostosować podświetlaną klawiaturę, aby była tak jasna i kolorowa lub przyciemniona, jak chcesz.

Jeśli używałeś któregokolwiek z laptopów Razer Blade w ciągu ostatnich kilku lat, zasadniczo używałeś ich wszystkich. Jeśli nie, czeka Cię przyjemność z klawiaturą i gładzikiem, które należą do najlepszych w okolicy. Klawiatura ma podświetlane klawisze i możesz dostosować ich kolor lub wzór podświetlenia, aby był tak ekstrawagancki lub subtelny, jak wolisz. Razer naprawił problematyczne rozmieszczenie jego klawiszy kierunkowych począwszy od zeszłorocznego modelu, więc układ jest tak samo idealny dla mojego przepływu pracy od 9:00 do 17:00, jak do gier. W przeciwieństwie do wszystkich innych laptopów obecnie produkowanych przez Razera, ten nie ma kamery internetowej na podczerwień z obsługą Windows Hello ani żadnej innej biometrycznej metody logowania. To rozczarowujące pominięcie, ale niestety nie nowe. Nasza recenzja z czerwca 2018 r skrytykował tegoroczny Blade 15 za to samo, powołując się na to, że przycisk zasilania, który wygląda (i powinien być) czytnikiem linii papilarnych, nie jest jednym.

Rozmieszczenie portów powinno być odpowiednie dla większości ludzi, ale to jeden z kluczowych obszarów, w którym ten model Base różni się od droższych Blade 15 Advanced model. Oba mają wspólny port Thunderbolt 3 i port HDMI 2.1 (obsługujący rozdzielczość do 4K przy 120 klatkach na sekundę). Poza tym Ethernet jest dostępny wyłącznie w konfiguracjach podstawowych, podczas gdy modele Advanced mają wiele ekskluzywnych portów i funkcji, w tym pełnowymiarowy czytnik kart SD UHS-III, kamerę internetową Windows Hello IR, ładowanie do 20 V przez USB. C wraz z Bluetooth 5.2 i Wi-Fi 6E. Z radością zamieniłbym port Ethernet na czytnik kart SD w Bazie, ale kupienie jednego w 15-calowym laptopie do gier Razer podniesie koszt do minimum 2499 USD – i stracisz port Ethernet. Strategia wydzielania portów na podstawie kosztu modelu jest przestarzała i nieaktualna, biorąc pod uwagę, że ta maszyna jest prawie tak samo wydajna dla twórców i graczy, jak model Advanced.

Ostatnią rzeczą, o której wspomnę, jest ogrzewanie i chłodzenie, z czym Razer zmagał się trochę z poprzednimi modelami. Podczas grania ten również się przypala, ale nie wydaje się być zauważalnie gorszy niż wcześniej. Nie przekroczył też mojego progu, który uznałbym za głośny laptop, nawet podczas intensywnych obciążeń. Ponadto bateria 65 Wh może wytrzymać około sześciu godzin. To roszczenie Razera dotyczące długowieczności, a moje doświadczenie pasuje do tego w trybie oszczędzania baterii.

Blade 15 to kompetentny, dobrze zaprojektowany laptop do gier, który kupujący po raz pierwszy pokochają z wielu powodów. Ta konkretna konfiguracja jest godna uwagi jako pierwsza podstawa z atrakcyjnym wyświetlaczem QHD, a dzięki niej RTX 3070 działa dobrze zarówno w grach, jak i produktywności. Brak danych biometrycznych i czytnika kart SD może być jednak dla niektórych uciążliwy, ponieważ zaawansowany model Advanced ma jedno i drugie. Poza tym ciężko jest ponownie dać Blade 15 Base przepustkę, kiedy będzie łatwiej ją znaleźć inne cienkie i lekkie laptopy do gier w podobnej cenie z taką samą liczbą funkcji i eleganckim wyglądem.

Fotografia: Cameron Faulkner / The VergeSource link

Advertisment

Więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisment

Podobne

Advertisment

Najnowsze

Mistrzowie College League of Legends i Valorant muszą zapłacić za swoje trofea

Przez ostatni rok studenci college'ów i gracze esportowi z Texas A&M University i St. Louis University żonglowali pracą szkolną i grami...

Dyrektor generalny Sonos przeprasza za katastrofalne wdrożenie nowej aplikacji

Wiemy, że zbyt wielu z Was doświadczyło poważnych problemów z naszą nową aplikacją, która została wprowadzona 7 maja, i chciałbym zacząć od osobistych...

Gra karciana Palii „Hot Pot” to rozrywka, która wywołała konflikt między graczami

Ostatnio w symulatorze życia super przytulnego pojawiła się dziwnie wroga strona Palia — i nie mówię o ukrytym karcianym dole pod...
Advertisment